Wpis z mikrobloga

Mam taki przypadek:
- Kolega ma auto w leasingu. Leasing na 4 lata, jest w połowie spłacania. Samochodu chciałby się w sumie pozbyć już.
Samochód kosztował dajmy na to 120k, teraz wart jest powiedzmy 70k
Hajs na wykup w sumie już ma, jakby się dało, mógłby "spłacić" całe auto teraz, z góry (czyli pozostałe 2 lata + kwota wykupu).

- Ja z chęcią wziąłbym jego auto "w nowy leasing" - czyli w samochód wart ok 70k, włożył powiedzmy 30% wkładu własnego (21k), reszta w np. 36 rat.

Jak to ogarnąć? Cesja leasingu raczej nie wchodzi w grę - bo musiałbym mu od raz z marszu wyłożyć różnicę (40-60k - do dogadania z kolegą względem ceny bazowej vs. utrata wartości / aktualna wartość).
Tyle hajsu wykładać nie chcę, więc najchętniej widziałbym to auto w kompletnie nowym leasingu. Poza tym, od "odstępnego", kolega zapewne musiałby zapłacić jakiś podatek, bo pozbywałby się leasingu jako JDG.

Teoretycznie można by zrobić tak, że kolega wykupuje auto teraz, z marszu (o ile to w ogóle możliwe u danego leasingodawcy, zapłacić wszystkie kolejne raty w góry), przy czym ostatniej raty wykupowej nie wrzuca w koszta --> dzięki czemu po 6 miesiącach mógłby się pozbyć auta "prywatnie".

Tyle że wtedy, biorąc to auto w leasing (przez jakiś bank), ja byłbym chyba stratny - bo byłby to zakup od osoby prywatnej, i do rat leasingowych miałbym doliczany ekstra 23% VAT?

Poradźcie coś, jak to najłatwiej ogarnąć

#leasing #dzialalnoscgospodarcza #firma #rachunkowosc #ksiegowosc
  • 4
Tyle że wtedy, biorąc to auto w leasing (przez jakiś bank), ja byłbym chyba stratny - bo byłby to zakup od osoby prywatnej, i do rat leasingowych miałbym doliczany ekstra 23% VAT?


@Namyslaw: możesz wtedy wziąć leasing finansowy, tj. na początku dostajesz fakturę VAT marża od firmy leasingowej i wrzucasz sobie ją w koszty a co miesiąc dostajesz tylko noty przypomnieniowe o tym że trzeba zapłacić ratę.
Przypomina to zakup na