Wpis z mikrobloga

Właśnie sobie uświadomiłem, że brązowe gwiazdy nie istnieją. Co ciekawe, gwiazdy w kolorze magenta (czy jak kto woli w kolorze fuksji) jeszcze można sobie wyobrazić za fizycznie możliwe, ale brązowych nijak się zrobić nie da.

Moje rozumowanie jest następujące:

Brązowy kolor istnieje wyłącznie pozornie. W rzeczywistości jest to ciemny pomarańcz, który przybiera barwę brązową dopiero, kiedy znajduje się na tle czegoś jasnego (to fakt). Gwiazdy mają to do siebie, że zazwyczaj znajdują się na tle... niczego, więc mają za sobą wyłącznie czarne tło. To uniemożliwia oku wygenerowanie koloru brązowego.

#astronomiaodkuchni - bo siedzę w robocie na nocce i liczę pociemnienie brzegowe dla moich gwiazdek. Jest to tak fascynujący temat, że myśli wędrują mi do brązowych gwiazd :P

#przemyslenia #astronomia #kosmos #ciekawostki (?)
Al_Ganonim - Właśnie sobie uświadomiłem, że brązowe gwiazdy nie istnieją. Co ciekawe,...

źródło: comment_1592603352kL00qMqfkeklCE4PsJqGXx.jpg

Pobierz
  • 15
Gwiazdy mają to do siebie, że zazwyczaj znajdują się na tle... niczego, więc mają za sobą wyłącznie czarne tło. To uniemożliwia oku wygenerowanie koloru brązowego.


@Al_Ganonim: A gdyby tak mieć system binarny i zaobserwować tranzyt jednej gwiazdy (pomarańczowej) na tle drugiej, dużo jaśniejszej? ;) Fachowo takie coś nazywa sie eclipsing binaries i jest dość rzadkie, bo trzeba zeby akurat nachodziły na siebie z dobrej strony, zebyśmy mogli to obserwować.
@Al_Ganonim:
Czyli brązowe karły też nie istnieją, bo to tak w rzeczywistości ciemniejsze pomarańczowe karły? ( _)
One świecą w ogóle? Bo to chyba różnica też w wielkości.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Al_Ganonim:
1. brązowe gwiazdy nie istnieją, bo wszystkie są czarne. W koncu albedo to niby 0.

2. Braz=ciemny pomarańczowy,
Ciemny/jasny/x pomarańczowy to po prostu podkolor odcienia(hue) pomarańczowego. Jasność kolorów jest zależna od ekspozycji obserwatora.
Ergo każda pomarańczowa gwiazda jest również brązowa.

3. Kolor to abstrakcyjny konstrukt naszego mózgu, nie ma brązowego tak jak i każdego innego.
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Właśnie tak w sumie to po wysłaniu wpisu ogarnąłem, że przecież istnieją układy podwójne zaćmieniowe z brązowym karłem lub czerwonym karłem późnego typu spektralnego. Nawet kilka sam badałem. W takich sytuacjach gwiazda byłaby brązowa przez kilka minut ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przy czym różnica jasności między gwiazdami byłaby tak wielka, że ta brązowa gwiazda byłaby efektywnie czarna, bowiem w jej tle byłaby wtedy oślepiająco jasna, zaćmiewana
@wankiel: dokładnie tak. Im mniejsza masa czarnej dziury, tym wyższa temperatura. Im wyższa temperatura, tym "jaśniejsza" czarna dziura.

Piszę "jasniejsza", bo proces wyświecania następuje tuż nad czarną dziurą. Ale o tym pewnie wiesz.