Wpis z mikrobloga

jak wygląda sprawa rejestracji samochodu na współwłaściciela? ogólnie to kupiłem auto i umowe spisałem na moją mame, bo oprócz mnie ona ma być współwłaścicielem. Teraz już wiem, że lepiej było wcześniej w momencie nabycia auta spisać umowe kupna-sprzedaży na dwie osoby i byłby mniejszy problem, ale w momencie kupna tego nie wiedziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co dalej? Spisuje umowe darowizny, że mama daje mi część auta i idę z tym normalnie rejestrować auto? Przy takiej rejestracji muszą być dwie osoby, wystarczy jedna, czy jedna z jakimś upoważnieniem od drugiej?

#rejestracja #urzad #pytaniedoeksperta #samochody
  • 4
@NEqS23: Umowa darowizny części auta, zgłoszenie do US, jeśli darowizna przekracza 9637 zł, a do rejestracji muszą być obecni oboje właściciele, lub jeden z nich z upoważnieniem od drugiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aksal89: oki, dzięki! a wiesz może czy bez zgłoszenia w US to nie przejdzie albo chociaż żeby ogarnąć to później? :/ przy rejestracji będą chcieli jakieś potwierdzenie, że darowizna w skarbówce jest opłacona? albo np. gdybym na umowie darowizny wpisał wartość auta np. 8k? na normalnej umowie widnieje 15300, więc można by to chyba było jakoś podciągnąć
@NEqS23: zawsze możesz zrobić darowiznę na mniejszy % wartości (właściwie wystarczy nawet 1% i już jesteście traktowani jak współwłaściciele). A poza tym - nawet jak kwota przekroczy te 9k zł, to nic nie płacisz, bo darowizny w pierwszej linii są nieopodatkowane. Musisz jedynie ją zgłosić, bo w przypadku nie zgłoszenia to zwolnienie nie obowiązuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szczerze mówiąc nie pamiętam już, czy przy rejestracji pytają