Wpis z mikrobloga

@Tryggvason: Bardzo ładny. Potwierdzam, ostatnie dwa chleby prawie kompletnie zepsute przez panujące temperatury. Dziś przełożyłem troche ciasta do kieliszków i tam obserwowałem wzrost.

@patologia_ze_wsi: może słaby zakwas, albo przegarowany/niedogarowany, musiałbyś dać przepis i procedure to moze cos wymyslimy
@AdiBdg
Maka pytlowa przenna 650 470gr
Zakwas 241 gr
Sol 12 gr
Oliwa 4 lyzki
Woda 189gr
Wyrastał około 6h później próbowałem uformowac bochenek ale nie wyszło mi bo dodałem za dużo maki na blat i nie chciał się sklejać więc wstawiłem go tak jak poszło do piekarnika który grzałem 20min na 250 stopni i przy wstawianiu chleba zmieniłem temperaturę na 200.
@patologia_ze_wsi: tłuszcz może trochę ograniczyć rozrost, ale wpłynie na delikatności miękiszu i mniejsze bąbelki. Odrobinę też przedłuży świeżości ale ja bym z tego zrezygnował.
Hydro masz niskie w tym przepisie około 55. oliwa jest płynem i dolicz do wagi wody -20g, a zakwas masz pół na pół? Aktywny kiedy dokarmiany?
Zakwasu też sporo do ilości mąki.
@Tryggvason: przy wysokich temp w mieszkaniu daj zimną wodę, podczas wyrabiania temp ciasta wzrośnie.
@patologia_ze_wsi: jak prowadzisz zakwas? Ile gramów wody i mąki dodajesz przy dokarmianiu? Do jakiej ilości zakwasu je dodajesz? W którym momencie dodajesz zakwas do chleba?
Do chlebów pszennych nie dawaj więcej zakwasu niż 20% masy mąki, dajesz go za dużo, zakwas niszczy siatkę glutenową, a co za tym idzie masz lejące ciasto, którego nie możesz opanować.
@skotfild ciasto nie jest lejące a siatka glutenowa wygląda na sensowna, ale spróbuję z mniejszą ilością zakwasu. Co do prowadzenia gk to codziennie o 22 dokładam 50gr wody i maki chyba że nie piekę to przed pieczeniem wyciągam rano i wieczorem dokarmiam 50/50. Po pieczeniu jeden dzień go dokarmiam i rano chowam do lodowki:) w sumie to przesiewam make przez sitko i dodaje zakwas później wodę Sol i mieszam wszystko razem