Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Obecnie sytuacja w kraju osób które mają kredyty jest dobra dlatego że z powodu stop procentowych mają tani kredyt do spłacania to prawda? Gdzieś przeczytałem, że sytuacja osób które chciałyby się starać o kredyt jest zła, ale nie pamiętam jaki tam był napisany powód. Domyślając się pomyślałem że może dlatego że banki odmawiają kredytów hipotecznych albo dla ludzi z zagrożonych stratami przez pandemię branż. Ale może jest inny powód, mógłby ktoś wyjaśnić?
#banki #kredythipoteczny #kredyt #pieniadze #bankowosc
  • 15
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@caribbean: na oprocentowanie kredytu składa się WIBOR zależny od stóp procentowych i marza banku. Ostatnio banki podniosły marże na nowo zawieranych umowach. Spadek stóp szału nie zrobił, rata spadła mi z 975 na 945...
@caribbean: e tam tańszy, ludzie którzy teraz biorą kredyt dostają dużo wyższą marżę niż kiedyś, czyli w przypadku podniesienia SP będą spłacać więcej. Do tego dochodzi wyższy wkład własny, czyli mniej ludzi ma możliwość nawet zacząć się starać.

Co do odmowy, to nie sądzę, po prostu jak Cię nie stać to go nie dostaniesz, to nie USA gdzie możesz oddać klucze do domu i zapomnieć o kredycie, w PL nawet jak
@el009 to dziwne, jaki masz teraz WIBOR? Może po pierwszej obniżce, przecież spadek o 1,5 procenta to spadek przykładowej raty z 1300 na 1100 zł przy kapitale do spłaty 250k zł. A może już niewiele kapitału jest do spłaty?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: wibor 3m, może dopiero będzie aktualizacja 1 lipca... Nie ma się czym jarać, ceny nieruchomości niepewne, inflacja szaleje, to czego nie zabierze bank stracę gdzieś indziej. Jeszcze niech podatek katastralny wprowadzą xD
ryzykiem utraty wartości neiruchomości


@pokey: a od tego nie trzeba było dodatkowego ubezpieczenia? jak tego nie wykupiłeś, kredyt przygniótł tak że nie dasz rady spłacać, a mieszkanie nie pokryje 100% zobowiązań, to o ile pamiętam bank może domagać się spłaty pozostałej części (mogę się oczywiście mylić)
to o ile pamiętam bank może domagać się spłaty pozostałej części (mogę się oczywiście mylić)


@wacek_1984: Może się domagać jeśli neiruchomość nie pokryje części pozostalej do spłaty.