Wpis z mikrobloga

cześć, mam pytanko...
Moja mama pracuje jako sprzątaczka w szkole, w której znajduje się komisja wyborcza. Dzisiaj dyrektor poinformował ją, że będzie odpowiedzialna za dezynfekcję szkoły po wyborach (razem z 2 innymi sprzątaczkami). Warto dodać, że jedynymi środkami bezpieczeństwa w ich przypadku są przyłbice, a do dezynfekcji mają używać ręcznych zraszaczy. Nie mogę nigdzie znaleźć notki, czy to jest zgodne z prawem, a wydaje mi się co najmniej trochę nieetyczne.
Może ktoś z was ma zna jakąś podstawę, na którą mama może się powołać, aby odmówić?
Dodam, że uż nie wchodzi w grę, ponieważ wszystkie 3 chcą ją wziąć, więc dyrektor może odmówić.

Warto jeszcze dodać, że mama pracuje na drugą zmianę, a pierwsza zmiana przychodzi normalnie do pracy, ale nie musi przeprowadzać dezynfekcji, może wejść sobie drugim wejściem i omijać główny hol, co tym bardziej wydaje mi się absurdalne.

Pomóżcie proszę
#prawo #prawopracy #pomocy #covid19 #kiciochpyta
  • 7
@beeeitch powiem tak, też pracuję jako sprzątaczka i również do moich obowiązków należy dezynfekcja pomieszczenia (klamki, toaleta, włączniki światła) dwa razy na zmianę, płyn do dezynfekcji mam w takim spryskiwaczu. Nie wiem czy to niezgodne z czymkolwiek, robię to bo jest taki czas, ludzie się boją wirusa i nie chcę żeby ktoś wyszedł z naszej placówki zarażony, bo potem by było na mnie a tak spryskam dwa razy i jestem kryta. Mamy
@fiir: I po co gadasz pierdoły ? Kolejny wykopowy "ekspert" ?
Sąd najwyższy stwierdził, że w pewnych sytuacjach pracodawca może odmówić wydania urlopu na żądanie - np. gdyby wszyscy pracownicy określonego zakładu pracy, wystąpili o udzielenie im urlopu na żądanie tego samego dnia.

@beeeitch: W mojej opinii Twoja mama nie może odmówić wykonania dezynfekcji. Jest to poniekąd czynność powiązana ze sprzątaniem. (To jest tylko moja opinia, może warto zadzwonić do
@Tikyo: rozmawiali o tym, oficjalne stanowisko: nie ma środków.
Rozumiem, że sprzątanie jest jej obowiązkiem, jednak mowa tu o dezynfekcji sal, klamek, łazienek itp po 5-6 dzieciach (teraz) przychodzących na indywidualne nauczanie, a nie o wejściu na dezynfekcję w holu, gdzie przewinęło się kilkaset osób z powodu wyborów, mając jedynie przyłbice.
@beeeitch Poproś mamę, żeby złożyła wypowiedzenie, jeśli nie może pracować. Zadeklaruj, że będzie na twoim utrzymaniu. Nie może odmówić pracy, może spróbować wziąć urlop albo się zwolnić
@taktoto: sprawa już wyjaśniona, cała zmiana poszła, że oni się nie zgadzają na takie coś i po dosyć długiej wymianie zdań nagle się znalazły pieniądze, żeby wynająć firmę do dezynfekcji...