Wpis z mikrobloga

@thexDguy: Co konkretnie? Że funkcja falowa nie jest zestawem liczb wyrażającym subiektywną wiedzę obserwatora o układzie? Że kwadrat modułu funkcji falowej to gęstość prawdopodobieństwa? Że w trakcie pomiaru funkcja falowa redukuje się do pewnego stanu własnego? Mechanika kwantowa była tworzona w duchu kopenhaskim, więc testując codziennie mechanikę kwantową, testujemy postulaty będące częścią interpretacji kopenhaskiej.
@thexDguy: Można też po prostu usiąść z podręcznikiem do mechaniki kwantowej i spróbować się jej nauczyć albo przynajmniej przeczytać odpowiednią sekcję pracy, którą podesłałem. Osobiście polecam podążyć tą ścieżką i dopiero potem ewentualnie na bazie swojej wiedzy wyrabiać krytyczne zdanie, zamiast startować z pozycji komentatora fizyki po przeczytaniu tekstów od randomowych kominiarzy, spawaczy czy filozofów, które akurat wygooglowałeś.
@Clermont:

Ja mam głupie pytanie januszowskie.
Jak teoria strun tłumaczy upiorne działanie na odległość?
W jaki sposób jeden splatany foton na Alfa Centauri "dowiaduję" się o dokonaniu pomiaru na drugim znajdującym się na przedmieściach Sosnowca?
Czy po splątaniu to jest nadal 2 odrębne byty czy 1 struna?
Ale wiesz że wśród osób zajmujących się zawodowo tym tematem (tzn. dokładnie fundamentami fizyki kwantowej, nie wśród jakichkolwiek fizyków) panuje praktycznie jednomyślność, że podręcznikowa mechanika kwantowa jest niekompletna?


@YacaFisalu: No, nie wątpię. Wśród płaskoziemców też panuje praktycznie jednomyślność, że Ziemia jest płaska.

I cytując "nie ma zgody która interpretacja jest najlepsza, ale jest zgoda że kopenhaska jest najgorsza"?


@YacaFisalu: A to z Instytutu Danych z Dupy czy skąd? Akurat ankiety,
@Clermont:

które akurat wygooglowałeś


które czytałem już wiele lat temu. Oczywiście, że interpretacje mechaniki kwantowej to pole na pograniczu filozofii i nauki, nikt tam nie zarzuca, że formalizm matematyczny jest błędny, a ty wciąż widzę mylisz te dwie oddzielne kwestie. Bez uwzględnienia szczególnej teorii względności mechanika bohma jest równie poprawną teorią i prowadzi do tych samych wyników pomiarów, tylko jest koszmarnie niewygodna i trudna technicznie.
Za sugestię o podręcznikach - dzięki,