Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc Hej

1.jeśli ktoś nie jest vatowcem to leasing mu się mniej opłaca?

2.jesli ktoś nie płaci podatku bo ma duże koszta to jak je zwiększy leasingiem to może dostać zapłatę zwiększonych kosztów z US?

3.co daje leasing operacyjny i jego możliwość rozłożenia vatu na okres całej umowy, czy owy VAT jakimś cudem dla nievatowca zacznie zaliczać się jakoś koszta?
  • 24
@Geraltzkiwi to był pierwszy artykuł który przeczytałem zanim zadałem tu pytanie.

,,W odróżnieniu od leasingu finansowego, gdzie leasingobiorca musi zapłacić VAT od całej transakcji z góry, przy leasingu operacyjnym jest on „rozłożony” na cały okres trwania umowy. Będąc bardziej precyzyjnym, VAT w wysokości 23% doliczany jest przez finansującego do faktury za czynsz inicjalny i każdą kolejną ratę'

To co mi daje rozłożenie vatu jeśli i tak nie jestem vatowcem?
@Geraltzkiwi no dobrze ale co mi daje to że co miesiąc każda faktura brutto będzie powiększona o część vatu skoro i tak nie jestem vatowcem?

Jaka różnica była by jeśli bym ten VAT zapłacił cały z góry lub płacił po trochu co miesiąc?
@KrowkaAtomowka:

Tu cos tam poczytaj:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/215818,leasing,komu-oplaca-sie-leasing-finansowy,1,1
https://alpinaleasing.pl/blog/9-porady/96-leasing-dla-nievatowca-na-czym-polega
https://www.fmleasing.pl/porady/nievatowiec-i-leasing-poradnik-dla-przedsiebiorcow-zwolnionych-z-podatku-vat

Reszte niech Ci ksiegowa pokaze na liczbach w zaleznosci od leasingu i jakie auto masz zamiar kupic tzn osobowka lub ciezarowy. Ogolnie leasingi sa dobre jesli szuka sie kosztow na koniec roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Stingeree
@Geraltzkiwi

Przeczytałem to i parę innych i z tego go wynika że w przypadki leasingu operacyjnego dla nievatowca VAT zostaje rozbity(amortyzowany) i wlicza się do faktury brutto która ja mogę wrzucić w koszta więc niejako będąc nie vatowcem odliczam od podatku VAT. Serio to tak działa?
@KrowkaAtomowka: Nie odlicza tylko zalicza w koszty, to jest elementarna zasada z ustawy vat - jesli ogolnie VAT podlega odliczeniu np za paliwo ale Ty nie mozesz go odliczyc bo jestes np nievatowcem to dla Ciebie stanowi on koszt. I tak vatowiec odlicza sobie vat w calosci lub polowie ale dla nievatowca na liniowym ten vat stanowi koszt podatkowy i "odzyskujesz" 19% tego VAT. No bo powiedz mi jak sobie wyobrazasz
@Stingeree nie no rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie, ja np będąc vatowcem i kupię sobie tel to odliczę VAT i wrzucę w koszta, żona nie będąc vatowcem nie odliczy vatu ale weźmie kwotę brutto i wrzuci w koszta. Nie odliczy vatu ale pomniejszy podatek o ilość doliczonego vatu do kwoty brutto.
@Stingeree Załóżmy najprostszy przypadek, nie jesteś płatnikiem VAT, kupiłeś w danym miesiącu na firmę tyle że nie tylko zredukowales podatek do zapłacenia do zera ale czujesz dola bo mógłbyś znacznie większy podatek zredukować, po prostu tyle nakupiłeś na firmę. Jest jakaś możliwość ubiegania się do US o zwrot zredukowania podatku którego nie masz możliwości w danym miesiącu bo masz za małe przychody? Wiem że to głupio brzmi ale tak pytam z ciekawości.