•  

   @opel123: Prezydent 32 nowych niskich podatkow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @opel123: Przecież są statystycznie niższe niż za po xd

  •  

   @Wafelek12345: xD

   Nie wiem, co to znaczy "statystycznie" dla ciebie, ale PiS pierwsze co zrobił to zabrał kwotę wolną od podatku jeśli tylko zarabiasz za dużo. Dodatkowo wzrosły opłaty za alko, paliwo i kilka innych rzeczy.

   Tak, PiS zmniejszył stawkę PIT i ZUS dla co poniektórych, ale wyciąga kasę innymi kanałami.

  •  

   @angor86: Ogólnie płacimy mniej, nie ma co powtarzać głupot tutaj wypisywanych na podstawie memów z Morawieckim xd
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Wolno%C5%9Bci_Podatkowej#Polska
   Różnica niewielka, ale pisanie że zaczeli podnosić podatki do horrendalnych rozmiarów to głupota... Sam nie popieram tego rozdawnictwa, ale pierdolenia niektórych wykopków tym bardziej.
   A decyzja o 0% pit dla młodych uważam za jedną z najlepszych tego rządu, nie ma co tego wyśmiewać i być ignorantem.

  •  

   @Wafelek12345: chyba nie do końca wiesz, jak wyznaczany jest Dzień Wolności Podatkowej. Jest on wyznaczany na podstawie stosunku wpływów z podatków do produktu krajowego brutto i - jak każdy wskaźnik ogólny - on naprawdę niewiele mówi bo nie uwzględnia choćby i wzrostu zadłużenia kraju, inflacji i kilku innych rzeczy. Jest to raczej taki drogowskaz którego niewielkie fluktuacje nie znaczą nic.

   Różnica niewielka, ale pisanie że zaczeli podnosić podatki do horrendalnych rozmiarów to głupota...

   Nigdzie nie napisałem, że "horrendalnie". Tylko, że część podatków została zmniejszona natomiast resztę wyciągnięto innymi kanałami. Oczywiście jest jeszcze kwestia taka, że rozdawnictwo to bomba z opóźnionym zapłonem której skutki powoli już teraz odczuwamy - jeszcze przed 2015 mieliśmy inflację niższą niż średnia w Europie, teraz jesteśmy w ścisłej czołówce pod tym względem.

   A decyzja o 0% pit dla młodych uważam za jedną z najlepszych tego rządu, nie ma co tego wyśmiewać i być ignorantem.

   To byłoby bardzo dobre działanie gdyby nie mały szczegół. Tajemnicą poliszynela jest to, że to po prostu kolejny sposób PiSu na podporządkowywanie sobie władz lokalnych. Wpływy z PIT trafiają w części do samorządów, natomiast wpływy z VAT już nie - dlatego budżet rządowy w dużo mniejszym stopniu odczuwa obniżki PITu. Dodaj do tego zwiększenie zobowiązań samorządów i dostajesz de facto uzależnienie samorządów od władzy centralnej, która może sobie wybierać komu da a komu nie.

   Jasne, gdyby to było zorganizowane właśnie w ten sposób, że dziura po zmniejszonym PIT byłaby wypełniona automatycznie kasą z budżetu to faktycznie byłby to bardzo dobry pomysł, natomiast w tej sytuacji jest to raczej kolejne działanie PiSu z "opornymi".

  •  

   @angor86: Ładnie to wyjaśniłeś, dzięki.
   Powinni zmienić nazwę tego współczynnika, bo tylko wprowadza w błąd.
   Jaki wskaźnik jest w takim razie najbardziej obiektywny przy ocenie wysokości podatków na przestrzeni lat, co wykorzystują ekonomiści?

  •  

   @opel123:.

   źródło: Adjustments.plist

  •  

   @opel123: No bo te podatki są niskie ale jest ich 32 :D

Gorące dyskusje ostatnie 12h