Wpis z mikrobloga

Sezon na taszczyna pszczelego uważam za otwarty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od paru dni spotykałam samców a dzisiaj trafiłam na samicę z prowiantem dla potomstwa.
Taszczyn nie jest osą,, ani pszczołą, tylko owadem z rodziny grzebaczowatych.
To czarny charakter w świecie pszczół miodnych, wróg pszczelarzy. Poluje na pszczoły miodne i karmi nimi swoje potomstwo.
Pisałam o nim w zeszłym roku: http://dzicyzapylacze.pl/taszczyn-pszczeli-wilk-pszczeli-philanthus-triangulum/
A w komentarzu zdjęcie innego grzebacza, który dla odmiany poluje na dzikie pszczoły.

#dzicyzapylacze #pszczoly #ciekawostki #zwierzeta

Załączam cieplutkie, sprzed chwili zdjęcie taszczyna z pszczołą miodną (fot. własna)
Pobierz M.....e - Sezon na taszczyna pszczelego uważam za otwarty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od paru dni spo...
źródło: comment_1593697252EMU7XkD0XRZeS4p561aJ2v.jpg
  • 7
@wojtekx: Jego działalność nie ma większego wpływu na populację pszczół. Na pszczoły czyha więcej poważnych niebezpieczeństw. Nie zajmuję się pszczołami miodnymi, więc nie mam takiej listy, ale możesz zobaczyć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na pszczoły dzikie: https://dzicyzapylacze.pl/co-to-sa-dzikie-pszczoly/drapiezniki-pasozyty-rabusie-pszczol/

@ja_zielonka_ja_niepanimaju: Niektóre dzikie pszczoły też potrafią dobrze udawać osy. Załączam zdjęcie pszczoły makatki zbójnicy.
Swego czasu na wykopie zamieściłam zgadywankę pokazując jak pszczoły i inne owady potrafią upodabniać się do os/pszczól i na odwrót
Pobierz M.....e - @wojtekx: Jego działalność nie ma większego wpływu na populację pszczół. Na...
źródło: comment_1593719556t9roQzpcXc3vvr1jZg0iDh.jpg
Pszczoła pudzian :O

@Elements: I nazywa się też adekwatnie: makatka zbójnica ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale nie chodzi tu tylko o wygląd. Samce tego gatunku są bardzo terytorialne. Patrolują swój rewir na kwiatkach i atakują innych samców, a także inne pszczoły, np. pszczoły miodne. Potrafią zadawać swoim przeciwnikom spore obrażenia. Tolerują w swoich rewirach oczywiście samice, z którymi próbują kopulować.