Wpis z mikrobloga

Lewica uwielbia parać się nieuczciwą martyrologią, raz generalizując, innym razem zwalczając generalizację. Pogromy w historii były różne, niektórzy Żydzi też takowe przeprowadzali, ale niektórzy, konkretni ludzie. Nie Polacy, nie Niemcy, nie Rosjanie, nie Żydzi, ale konkretni ludzie. Jeżeli lewica generalizuje, znaczy się chce coś wykorzystać do ideologicznego sztorcowania całego narodu.
#polityka
Pobierz IdillaMZ - Lewica uwielbia parać się nieuczciwą martyrologią, raz generalizując, inny...
źródło: comment_15938739430DQUTosojAD1WhxSEpwauW.jpg
  • 18
@Vokun: Były takowe, polecam Jerzego Roberta Nowaka. Zrób sobie kwerendę, nie mam zamiaru się licytować, ani wchodzić w dyskusje. Nie obchodzi mnie to co robili jacyś ludzie w Polsce kiedyś. Nie mam zamiaru się tego wstydzić, za to przepraszać.
@IdillaMZ: Jakiej niewiedzy? Ty TY twierdzisz, że Żydzi dopuszczali się pogromów na Polakach, a nie potrafisz podać ani jednego przypadku.
Poza tym czy ja mówię o wstydzie? Nie wstydzę się za Polaków, którzy dopuszczali się tych mordów, ponieważ się z nimi nie utożsamiam. Ale też nie przypisują sobie zasług tych Polaków, którzy Żydów ratowali.
Po prostu warto mieć świadomość tego co się działo i że historia może się powtórzyć, bo kto
@Vokun: Jesteś ofiarą lewicowej martyrologii, której celem jest zmienienie Polaków po przez zawstydzenie ich własną historią. Historia każdego kraju zawiera w sobie wszystkiego elementy. Np. historia państwa polskiego, to nie jest historia dobra i zła, ale oportunizmów. Polska przetrwała, rozszerzała swoje granice, wygrywała wojny i bitwy dzięki oportunizmowi, a nie dobru czy złu.
@Vokun: Polska i Polacy odnosili zwycięstwa dzięki zniszczeniu, osłabieniu innych. Tam gdzie była nasza chwała, tam było zadeptanie godności innych. Nie ma w tym nic złego, gdyby nie to, Polski dzisiaj by nie było. Nie ma żadnego powodu by wstydzić się czegokolwiek za kogokolwiek. Historia człowieka, to historia oportunizmu, który z gruntu wcale nie jest zły.
@Vokun: Co do Jedwabnego, to nie wiadomo co tam dokładnie się stało, ponieważ gminy żydowskie zablokowały ekshumacje i poważne śledztwo z pobudek religijnych, a polskie świeckie władze im uległy.
@IdillaMZ:

Polska i Polacy odnosili zwycięstwa dzięki zniszczeniu, osłabieniu innych


Idąc twoim tokiem rozumowania to nie Polska i Polacy odnosili zwycięstwa, ale konkretni ludzie nad konkretnymi ludźmi( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tam gdzie była nasza chwała, tam było zadeptanie godności innych.

Zgadza się.

Nie ma w tym nic złego, gdyby nie to, Polski dzisiaj by nie było. Nie ma żadnego powodu by wstydzić się czegokolwiek za kogokolwiek.


A
Idąc twoim tokiem rozumowania to nie Polska i Polacy odnosili zwycięstwa, ale konkretni ludzie nad konkretnymi ludźmi


@Vokun: Dokładnie. Nacjonalizmy nie mają z tym nic wspólnego. Wspólnoty narodowe to pieśń współczesności. Jakkolwiek może mówić o kraju, o państwie, mającym konkretną nazwę, odpowiedzialnym za określone terytorium. Te wszystkie zwycięstwa, nie były kolektywnymi zwyciestwami. Gdy wygrywał Bolesław Chrobry, wygrywał on, jego rodzina, najbliższy dwór i wojowie którzy wzbogacili się na łupach.
@Vokun: Żydzi z polskością nie mieli praktycznie nic wspólnego(garstka Żydów funkcjonowała w polskim życiu kulturalnym), a to zważywszy na sposób funkcjonowanai wspólnot żydowskich. Żydzi zachowali swoją odrębność, dzięki izolacji. I to właśnie ta izolacja była powodem niesnasek z innymi narodami. Nieporozumienia, konflikty, nienawiść biorą się z nieporozumień, niewiedzy, nieświadomości.
@Vokun: Żydzi byli dla Polaka, dla osoby polskiej kultury ciałem całkowicie obcym, stąd wzajemna wrogość. Nie mówili po polsku, nie zachowywali się po naszemu. Kompletnym nieporozumieniem jest mówić o jakieś polsko-żydowskiej wspólnocie. Żydzi funkcjonowali w Polsce dzięki liberalnej polityce etnicznej, wynikającej z konieczności ograniczenia tłamszenia mniejszości, zważywszy na ich liczebność. Polska była federacją z konieczności. Co później doprowadziło ją do katastrofy, bowiem górę wzięły odrębności i jeszcze późniejsze nacjonalizmy - chowając
@Vokun: To nie większości tłamsiły Żydów, ale jedni i drudzy(za wyjątkiem m. in. Rzeczpospolitej, tzn. Żydzi wykluczali dominującą kulturę izolując się od niej) wykluczali sie wzajemnie. To sami Żydzi zabraniali swoim ziomkom kontaktów z większościami. Jako się rzekło - w taki sposób zachowali swoją odrębność.
@Vokun: To nas różni. Ty uważasz, że pokonywanie innych, zwyciężanie jest po prostu złe, ja natomiast uważam, że to codzienność każdego z nas, codzienność bez której nikt z nas by sobie nie poradził. Życie składa się z oportunizmu.
@Vokun: Nie ma najmniejszego powodu abyśmy wywlekali na wierzch złe rzeczy z historii - to o czym mówisz to lewicowa martyrologia, która służy zmianie społeczeństwa. Nie chodzi o żadną prawdę. Zwykły śmiertelnik nie będzie mądrzejszy z tą "prawdą", będzie ją powtarzał tak samo głupio jak kłamstwa. Ja jako osoba zainteresowana historią, biorę z polskości wszystko. Ale jako Polacy nie musimy się biczować historią.
@Vokun: Wracając jeszcze do tych Żydów. W Polsce mieszkało mnóstwo ludzi pochodzenia niemieckiego, Niemcy jednak nie izolowali się od Polaków. Z czasem w naturalnym procesie wtapiali się w dominującą kulturę. Niesnaski między polską a niemiecką kulturą były znacznie mniejsze. Tworzenie takiej narracji, że Żydzi byli kolektywnie tylko biednymi ofiarami opresyjnych większości, a nie też głupcami i łajdakami(Żydzi jako kultura, cywilizacja nie mieli żadnych oporów by permanentnie oszukiwać gojów), sami prowokującymi takie