Wpis z mikrobloga

@Niles: zależy co robisz, apple ma w swojej ofercie Maca Pro który ma 1,5 TERAbajta pamięci na pokładzie. Wiadomo że nikt na tym w gierki grać nie będzie. Sprzęcik kosztuje skromne 250 000 zł.

Ja mam 16 GB i jeszcze długo będzie to wystarczająca ilość. 8 GB miałem od 2012 do 2018.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niles: zależy co robisz, apple ma w swojej ofercie Maca Pro który ma 1,5 TERAbajta pamięci na pokładzie. Wiadomo że nikt na tym w gierki grać nie będzie. Sprzęcik kosztuje skromne 250 000 zł.


Ja mam 16 GB i jeszcze długo będzie to wystarczająca ilość. 8 GB miałem od 2012 do 2018.

@Antorus: apple jest znane z tego ze sprzedaje pamięci ram 2x drożej.
@zasadzka01: 8GB ramu do neta na pewno styknie ale do gier już niekoniecznie. Szczególnie, że system nie zostawia ci całych 8GB do wykorzystania i wirtualka zawsze będzie ciągnięta z dysku a te jeszcze nie są tak wydajne jak kości ram, żeby nie czuć chrupnięć. Dyski ssd sata chyba nie przekraczają zapisu i odczytu na poziomie 600MB/s te na pci-e lub m.2 mogą sięgać nawet 1,5GB natomiast najwolniejszy ram DDR4 2133 osiąga
@zasadzka01: 8G to zdecydowanie mało do gier i neta. Spójrz sobie dobrze na użycie RAMu po godzinie używania i będzie ci cały czas siedzieć na jakiś 7G. Wystarczy kilka zakładek (FB, Wykop, YT, jakaś stronka w Google), gdzieś w tle jakieś Spotify i komunikator jak Discord i cyk cały RAM poszedł. Przy 16G i normalnym użytkowaniu było w sam raz, zużycie oscylowało w okolicach 12-13G i nie wchodziło na SWAP, ale
@zasadzka01: do neta i grania tak, ale jak zaczynasz się czegoś uczyć co wymaga maszyn wirtualnych, to pamięci szybko zaczyna brakować... a w drugiej kolejności kończą się rdzenie procesora ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@zasadzka01: To musiał być bardzo wybiórczy test, większość tytułów z otwartym światem łyka 8GB na śniadanie. Tak czy siak testy pewnie były robione na czystych maszynach z samym systemem i steamem czy czymś tam jeszcze. Po za tym, tutaj dochodzą jeszcze kwestie innych podzespołów, zazwyczaj przy przkierowaniu zasobów przy niskiej ilości ramu w dupę dostaje procek, jak jesteś na granicy bottleneck będziesz miał zwiechy. Stellaris jest np grą wyjątkowo ramożerną, 7Days