Wpis z mikrobloga

Czy przeciętny neuropek to komunista? Wyniki akcji #statystycznyneuropek.

Popularnym mitem na temat #neuropa jest przekonanie, że przebywają tutaj głównie ludzie będący komunistami.
W ubiegłym tygodniu zaproponowałem #glupiewykopowezabawy polegającą na zebraniu wyników testu 8values wśród ludzi uważających się za neuropków.

Tag neuropa jest obserwowany przez 1708 osób, w arkuszu zebraliśmy 243 wyniki testu co stanowi 14.22% wśród obserwujących tag.
Jest to całkiem niezła liczba, już w zasadzie po przekroczeniu około stu osób wyniki niezbyt się zmieniały, przejdźmy więc do ich omówienia.

Jak więc wygląda przeciętny neuropek?
Gospodarka: Centrysta
Polityka Międzynarodowa: Pacyfista
Polityka Wewnętrzna: Liberał
Społeczeństwo: Progresywista

https://8values.github.io/results.html?e=47.9&d=71.9&g=70.2&s=79.5

Angielska wersja testu klasyfikuje taki zestaw poglądów jako "Social Democracy", w polskiej jest 'Centrolewicowy Libertarianizm'. Nie wnikałem w to z czego wynika taka różnica w klasyfikacji, może to być przykładowo błąd w polskiej wersji.

Pewnie zastanawiacie się jak bardzo jednorodne są te poglądy i nie będzie to zaskoczeniem, że największa rozbieżność dotyczy poglądów gospodarczych, w pozostałych kategoriach nie ma wielkich rozbieżności.
Odchylenie standardowe dla ostatnich trzech kategorii wynosi kolejno 12,7 9,1 i 10,1. Natomiast dla kategorii Gospodarka jest to aż 17,0. Dodatkowo ostatnie trzy kategorie są ze sobą mocno skorelowane co widać na wykresach(link do arkusza na końcu wpisu).

Podział na kategorie w kategorii Gospodarka wygląda następująco:
Leseferysta 0,00%
Kapitalista 2,06%
Wolnorynkowiec 25,51%
Centrysta 47,74%
Społecznik 13,17%
Socjalista 9,05%
Komunista 2,47%

75,31% wyników zawiera się w kategoriach Kapitalista-Wolnorynkowiec-Centrysta, tylko 2,47% wpadło do kategorii Komunista.
Jak widzimy opowieść o tym, że neuropa to komunistyczna bojówka to #urojeniaprawakoidalne.

Sprawdziliśmy również czy jest jakaś różnica w poglądach pomiędzy użytkownikami którzy się udzielają na tagu(minimum 3 wpisy od 2018), a tymi którzy milczą.
Aktywni użytkownicy tagu mają generalnie bardziej lewicowe poglądy gospodarcze i bardziej progresywne wyniki na pozostałych trzech osiach.

Podczas zabawy pojawiło się wielu przypadkowych użytkowników pokazujących swój wynik i pytających czy są neuropkami.
By zaspokoić potrzebę bycia sklasyfikowanym wymyśliłem NeuropaScore. Jest to liczba mówiąca jak blisko jesteś poglądów statystycznego neuropka wyliczonego w arkuszu kalkulacyjnym.
100 na skali oznacza, że jesteś kompletnym przeciętniakiem na tagu. A co jest drugim końcem skali?

Jest to odpowiedź na pytanie ile wspólnego z neuropą ma Krzysztof Bosak. Tak, dla wyniku 8values Bosaka NeuropScore wynosi dokładnie 0.
Pewnie jutro zrobię wpis ze wzorami do samodzielnego obliczenia NeuropaScore.

Najwyższy NeuropaScore(97) zdobyli:
@Berezowski @dystopijny_brokul @Kaijot @Koscpsa @PolacoEsMasGrandeRobaco @rothen @skromny_chlopak @SzkolnyArbuz

Link do arkusza z wynikami:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1JOuSrYtB1l6rH5ksQBVXyLK3P4Id9F5oDAgyOMk5DTo/edit?usp=sharing

Wykresy są w osobnych zakładkach w arkuszu. Nie anonimizowałem wyników ponieważ są one publicznie dostępne na tagu.
Zapraszam do samodzielnego przeanalizowania wyników i dzielenie się spostrzeżeniami na tagu.

W zbieraniu wyników i ich opracowaniu brali również @tyrytyty @JakovKarnic. Dzięki!

EDIT: zrobiłem znalezisko
https://www.wykop.pl/link/5592341/czy-przecietny-neuropek-to-komunista/

#8values #neuropa #4konserwy #polityka
y.....m - Czy przeciętny neuropek to komunista? Wyniki akcji #statystycznyneuropek.
...

źródło: comment_1594149931JXsiJYoEKhpkCqf29b9xE8.jpg

Pobierz
  • 119