Wpis z mikrobloga

Mircy, właśnie się dowiedziałam, że "dzieci zjadły (śniadanie)" to regionalizm. Podobno poprawną formą jest "dzieci zjedli śniadanie" - co dla mnie brzmi dziwnie.


Jak jest u Was?

Zastanawiam się, czy jak pojadę gdzieś w Polskę to faktycznie ktoś wyśmieje mnie jak powiem, że dzieci zjadły śniadanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mamy tu jakieś wykopowego Miodka czy Bralczyka?


Ej, jak ktoś zaznacza "dzieci zjedli" to niech napisze od razu w komentarzu, skąd pochodzi ( ͡ ͜ʖ ͡)

#polszczyzna #jezykpolski #kiciochpyta

Która forma jest poprawna?

  • dzieci zjedli 5.0% (340)
  • dzieci zjadły 95.0% (6458)

Oddanych głosów: 6798

  • 91
@faramka:
CI mężczyźni zjedli
TE kobiety zjadły
CI dzieci zjedli czy TE dzieci zjadły? Według mnie "dzieci zjedli" brzmi dziwnie i jakby to dzieci zostały zjedzone. Jak ma wyglądać zdanie ze wskazaniem na jakieś dzieci, "ci dzieci zjedli obiad"? "Te dzieci zjadły obiad" brzmi chyba o wiele lepiej. Ta absolwentka nie wyczytała tej ciekawostki w jakimś starym podręczniku? Chyba nigdy nie słyszałem żeby ktoś używał "dzieci zjedli".
@faramka: a przepraszam, nie zauważyłem ale wracając do tematu to może jest to jakaś stara forma używana dawno temu bo nigdy się z takim zwrotem nie spotkałem
@Goglez: a z tymi chłopakami? "Chłopaki poszły" czy "chłopaki poszli"? Bo ja używam faktycznie używam tej pierwszej formy. Więc to pewnie regionalizm.

Koleżanka napisała mi dokładnie tak:
"W naszym regionie do liczby mnogiej często dodajemy żeńskie końcówki. Nawet jeśli chodzi o rodzaj nijaki czy męski."
No ale do rodzaju nijakiego nie pasuje mi męska końcówka ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

To jakiś bait?