Wpis z mikrobloga

Do następnych wakacji 14000 osób dowie się, że choruje, z czego ponad 50% z nich nie będzie żyło dłużej niż 5 lat.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów. We wczesnej fazie nie powoduje wyraźnych objawów, przez co jest diagnozowany zbyt późno, kiedy przechodzi do stanu zaawansowanego.

Nie wiem jak na Was, ale na mnie najbardziej działają dane liczbowe i statystyki. Według informacji, w Polsce rocznie diagnozuje się 14000 przypadków nowotworów jelita grubego. Smutne, ale prawdziwe ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Objawy zależą głównie od tego, po której stronie rozwija się nowotwór. Na grafice przedstawione są takie ogólne, najczęstsze objawy. Największe szanse na wyleczenie mają pacjenci, u których nie zdążyły jeszcze wystąpić żadne z tych objawów. U pacjentów z rakiem prawej połowy okrężnicy objawy pojawiają się później.

Do objawów raka jelita grubego prawej połowy okrężnicy należą niedokrwistość z niedoboru żelaza, ból po prawej stronie brzucha oraz ciemne zabarwienie stolca. Natomiast gdy nowotwór umiejscowiony jest po lewej stronie, występuje zmiana rytmu wypróżnień, czyli naprzemienne biegunki i zaparcia, ograniczona drożność jelita oraz krew na stolcu. W raku odbytu występują krwawienie, świąd, świeża krew na stolcu, bolesne parcie na stolec, nudności, wymioty lub objawy niedrożności jelita.

Najlepszą i najbardziej wiarygodną metodą diagnostyki jest kolonoskopia. Badanie to umożliwia również biopsję, a nawet usunięcie polipów, co zapobiega przekształceniu się ich w nowotwór złośliwy. Według danych, polipy obserwuje się u 20-40% pacjentów, u których wykonana została kolonoskopia. Bezobjawowy nowotwór wykrywa się u 1 osoby na 125 badanych. Z polipów powstaje około 70% wszystkich nowotworów jelita grubego. Nie jest to najprzyjemniejsze badanie, ale warto się chwilę "przemęczyć" i zdać sobie szansę na dłuższe życie/

Badanie na krew utajoną pozwala na stwierdzenie obecności krwi w kale, której nie widać gołym okiem. Sigmoidoskopia to badanie wnętrza odbytnicy oraz dolnej części okrężnicy. W niektórych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, PET lub USG.

Może warto namówić rodziców lub dziadków na badanie?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu #onkologia #rakcontent #rak #nowotwory #nauka #infografika
dwa_fartuchy - Do następnych wakacji 14000 osób dowie się, że choruje, z czego ponad ...

źródło: comment_1594934015HWWowaiYMGuOYytTBtnEJy.jpg

Pobierz
  • 37
Też mam( ͡° ͜ʖ ͡°). Byle do urodzin, a potem to już nieważne. Depresja jest bardzo znaczącym wskaźnikiem również. Mi przeszła bo wiem że jestem po przegranej stronie.


@hced_z_ramu:

Ile masz lat? Jakie były objawy? Jakie prognozy? Ile czasu od wykrycia? Jakie leczenie podjęte?
@htfhere: Nie lubię takich zestawów badań, bo ludzie często bezmyślnie je kupują. Ale jeśli Cię stać, to możesz zbadać wszystko :D
Ja bym zaczęła od wizyty u rodzinnego, on może skierować cie np do gastroenterologa albo wypisać skierowania na określone badania i zrobisz je sobie na nfz.
Tak czy inaczej, lepiej zrobić tą kolonoskopię i mieć pewność. Czy w 100% wyleczalny, to nie potwierdzę, bo zawsze może się zdarzyć jakiś superciężki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@dwa__fartuchy: profilaktyka - wszystko fajnie, róbmy badania. Niestety, u mojego taty nie został odnaleziony nowotwór w jelicie grubym mimo że miał robione badania kolonoskopii dwukrotnie. Komórki rakowe pojawiły się w styczniu w nachodzącym płynie w osierdziu, więc zaczęło się szukanie. Wszystkie najprzyjemniejsze badania czyli kolonoskopia, gastroskopia. Nic nie odnaleziono, więc został wysłany na badania płuc (bronchoskopia bodajże) - płuca czyste mimo że palił od zawsze. Później niestety odpuścił to wszystko, bo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: sam jestem za profilaktyka, podobno aż za dużo sprawdzam swoje zdrowie i biegam po lekarzach. Gdyby nie moja dociekliwość lekarze nie znaleźliby nadczynności tarczycy.
Ale tutaj profilaktyka zawiodła,gdyby nie objawy (płyn w osierdziu) zrobiono by kolonoskopię i wyszedłby 'zdrowy' do domu. Może zawiódł człowiek, może guz był bardzo ukryty, ale właśnie po śmierci ojca przestaje wierzyć w te profilaktykę.