Wpis z mikrobloga

Czy na pierwszeństwie łamanym takim jak na obrazku poniżej jadąc drogą z pierwszeństwem wjeżdżamy na drogę poprzeczną? Co to jest poprzeczna droga bo nie mogę jasnej definicji znaleźć w przepisach, czy to jest droga podporządkowana czy taka gdzie tylko zmieniamy kierunek jazdy?

Powyższe pytanie jest podstawą do dywagacji czy jadąc tą zieloną ścieżką rowerową mamy pierwszeństwo czy nie.

I o które przepisy mi chodzi:

kierujący skręca w drogę poprzeczną (zarówno w prawo, jak i w lewo), a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić kierujący


#polskiedrogi #bezpieczenstwo #przepisydrogowe #przepisy
ognos - Czy na pierwszeństwie łamanym takim jak na obrazku poniżej jadąc drogą z pier...

źródło: comment_1595014175mnB72EKijDJaUomrxhbark.jpg

Pobierz
  • 18
@sztandar: Co znaczy, że przecina ścieżkę? To przecież zależy od punktu jazdy, rowerzysta też drogę przecina. Tylko pytanie czy poprzeczna to ta gdzie kierujacy zmienia kierunej kazdy czy nie bo to wciąż droga z pierwszeństwem. Przepisy odnośnie pierwszeństwa rowerzysty:

kierujący skręca w drogę poprzeczną (zarówno w prawo, jak i w lewo), a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza
@FHA96: To co w przypadku jak z drugiej strony (niebieska strzałka) będzie jechać auto, wtedy rowerzysta nie ma pierwszeństwa, ale jak auto jedzie jak żółta strzałka to rowerzysta ma?

Czy w obu przypadkach rowerzysta ma, to by było dziwne gdyby rowerzysta miał pierwszeństwo przed niebieskim.

@HetmanPolnyKoronny: nie napisałeś kto ustępuje, a ja nie napisałem czy jestem kierowca samochodu czy jade rowerem ;d
ognos - @FHA96: To co w przypadku jak z drugiej strony (niebieska strzałka) będzie je...

źródło: comment_1595015481h45MZhGqpgJ6MWblhgEnUX.jpg

Pobierz
@ognos: może po prostu nie operuj wycinkami przepisów:

art. 27 ustawy — prawo o ruchu drogowym
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi,
@HetmanPolnyKoronny: No i dochodzimy do pytania co to jest droga poprzeczna, takie pytanie zadałem w pierwszym poście.

Druga sprawa, jak niebieski jedzie na wprost zjezdzajac z glownej drogi to skręca w drogę poprzeczną czy nie? Nie skręca w ogóle tylko zjezdza z glownej.

Chodzi mi o to czy skręcanie w drogę poprzeczną to tylko skręcanie w drogę podporządkowaną, czy jakiekolwiek skręcanie - zmianę kierunku jazdy i gdzie to jest umiejscowione w
co to jest droga poprzeczna


@ognos: > SJP: poprzeczny

ułożony poziomo, prostopadle do czegoś


Czyli każda droga, która jest ułożona inaczej niż droga 'główna' ergo skręcasz gdziekolwiek - ustępujesz tym co po ścieżce/jezdni z twojej prawej jadą prosto
@ognos Bardzo dobre pytanie. Moim zdaniem jadący drogą z pierwszeństwem łamanym NIE skręca w drogę poprzeczną tylko jedzie cały czas jezdnią drogi z pierwszeństwem, i tu uwaga - bez zmiany kierunku jazdy. Niestety interpretacja ministerstwa jest taka że niby jest to zmiana kierunku jazdy, więc sąd być może stwierdzi, że zmieniasz kierunek jazdy więc skręcasz na drogę poprzeczną więc ustępujesz rowerzyście dojeżdżającemu do przejazdu. Moim zdaniem nie zmieniasz, nie skręcasz w drogę
@Grzesinek Ale rowerzysta i pieszy mają pierwszeństwo dopiero jak są na przejeździe i przejściu a nie jak dojeżdżają lub tam dochodzą. Wyjątkiem jest art. 27.1a dla rowerzystów i art. 26.2 dla pieszych o ustąpieniu im przy skręcie w drogę poprzeczną nawet gdy tam dojeżdżają, pytanie OPa było czy to jest skręt w drogę poprzeczną - moim zdaniem jazda cały czas jezdnią drogi z pierwszeństwem nie jest skrętem w drogę poprzeczną ale znam
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ognos: rowerzysta pojedzie pierwszy w obu przypadkach. Owszem, rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu gdy już jest na przejeździe, a nie gdy się do niego bliża. Tak więc jak wjedzie na ten przejazd gdy pojazd na jezdni będzie 1 metr przed przejazdem to ma pierwszeństwo. Tak to jest interpretowane.
@ognos Teraz tak sobie pomyślałem że rowerzysta nie ma obowiązku znać przebiegu pierwszeństwa na tym skrzyżowaniu bo on tylko przejeżdża przez jezdnię, więc z punktu widzenia rowerzysty to może być skręt w drogę poprzeczną. Temat zatem nie jest taki prosty jak się wydaje. Ogólnie to nie jestem zwolennikiem tego pierwszeństwa na drodze poprzecznej rowerzystów już dojeżdżających, dlatego trochę nie dziwię się że chyba w 2001 wykreślono ten zapis, przywrócono go chyba w
@vertical: dlatego czasem w takich miejscach spotyka się krytykowany przez pieniaczy-rowerzystów myk projektantów dróg - tuż przed przejazdem ścieżka się kończy co zmusza rowerzystę do zejścia z roweru (wiadomo tylko na papierze) ale też odbiera mu pierwszeństwo wynikające z przecinania dróg...
@vertical: @ognos: skręt = zmiana kierunku jazdy. Te pojęcia są stosowane zamiennie w przepisach.

Jadąc drogą z pierwszeństwem łamanym zmieniasz kierunek jazdy, więc wykonujesz skręt. Ale nie opuszczasz drogi, którą jedziesz (skręt, zmiana kierunku jazdy nie są w żaden sposób powiązane w PoRD z opuszczaniem drogi)

Art. 27 ust. 1a jest trochę źle skonstruowany, bo nie zakłada możliwości wykonania zmiany kierunku jazdy bez opuszczania drogi - tak jak właśnie dzieje