Wpis z mikrobloga

16 latarni morskich nad Bałtykiem.

Niedawno zakończyłem moją wyprawę rowerowo-windsurfingową wzdłuż Bałtyku. Jedynym z celów było zobaczenia wszystkich czynnych latarni morskich w Polsce. Wg strony latarnie.pl jest ich 17.

Okazało się, że jedna z nich - w Nowym Porcie w Gdańsku nie jest dostępna dla zwiedzających, czy nawet żeby podejść z bliska, bo znajduje się na terenie czynnego portu. Tzn ponoć można gdzieś zza płotu próbować ją jakoś zobaczyć, ale mnie to nie interesowało, więc w ogóle ją olałem. Za to odwiedziłem też dodatkową - stara, nieczynna już, latarnię w Piaskach - jakieś 3 km od granicy z Rosją. Dodaję w komentarzu.

Już po powrocie doczytałem, że w Rozewiu jest jeszcze druga latarnia, Rozewie II (trochę dla zmylenia nazywana Nową, bo została zbudowana później niż ta do dziś działająca). Ale obecnie też jest ona nieczynna. Niemniej szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej, bo chętnie też bym jej zrobił zdjęcie.

Nie wiem do końca czy to faktycznie są wszystkie latarnie. Podejrzewam, że to są tylko czynne, a takich starych, nieużywanych może być jeszcze więcej.

Jako, że jechałem od Świnoujścia, przez Hel, Trójmiasto, aż do Piasków to na zdjęciu od lewej od góry są latarnie z następujących miejsc:
Świnoujście, Kikut (nazwa wzgórza), Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo (znane jako Osetnik), Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk (Port Północny) i Krynica Morska

Nie miałem w planie wchodzić do środka i dobrze, bo większość albo była zamknięta przez wirusa albo były tłumy i kolejki. Sam widok z zewnątrz mi wystarczył.

Tutaj jeszcze jedna strona ze zdjęciami i opisami z Onetu.

#ciekawostki #morze #baltyk #rower #podrozujzwykopem #jemprzeciez <- mój tag, wciąż nie z Azji
kotbehemoth - 16 latarni morskich nad Bałtykiem.

Niedawno zakończyłem moją wyprawę r...

źródło: comment_1595583622BDCs0aF1LvHimLjEJ6htv3.jpg

Pobierz
  • 10
jedna z nich - w Nowym Porcie w Gdańsku nie jest dostępna dla zwiedzających, czy nawet żeby podejść z bliska, bo znajduje się na terenie czynnego portu. Tzn ponoć można gdzieś zza płotu próbować ją jakoś zobaczyć,


@kotbehemoth: panie Ferdku, gupoty gadasz. Podejść można na legalu pod same drzwi, bo latarnia jest w ogólnodostępnej części portu przy kapitanacie. Nieczynna z powodu koronaszajby.
@kotbehemoth: dość dobre zestawienie latarni czynnych i nieczynnych znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_latar%C5%84_morskich_w_Polsce

Słusznie ta lista zauważa, że latarnia w Sopocie tak naprawdę latarnią nie jest :)

Są ludzie, którzy w ogóle się latarniami zajmują i gromadzą wiele materiałów na ich temat: https://latarnica.pl/

A i odznaki przyznają za odwiedzenie wszystkich: http://www.tpnmm.pl/i-ty-mozesz-byc-zdobywca-odznaki-bliza
czytałem opinie na Google i wszyscy pisali, że się nie da podejść. Może masz na myśli tą drugą w Gdańsku - w Nowym Porcie. Tam jest obok Kapitanatu i da się podejść (druga od prawej na dole).


@deptacz_gnoju: @kotbehemoth: W Gdańsku są dwa porty, przy czym zgodnie z właściwą Gdańskowi logiką, nazywają się odpowiednio Nowy Port (ten starszy) i Port Północny (ten na południu). Każdy z nich ma kapitanat i
@kotbehemoth gratuluje. Ostatnio czesto odwiedzam stilo, genialna plaza i jeden z bardziej magicznych lasow w Polsce.
Z ciekawosci zapytam, nadal dziala system zbierania odznak za zwiedzenie wszystkich latarni? O ile pamietam nagrada jest jakas przepustka wstepu dozywotnia. Moge sie mylic.