Wpis z mikrobloga

Ej, fani #konfederacja, wytłumaczcie mi jedno, bo nie mogę zrozumieć pewnej rzeczy, a serio mnie zastanawia - skąd ta fascynacja Viktorem Orbanem? Jakby rozumiem hejt na PiS i politykę, którą prowadzi, zwłaszcza ze strony Bosaka. Ale czemu idzie ona w parze z uwielbieniem do Orbana...w którego PiS jest wpatrzony jak w obrazek i konsekwentnie podąża wytoczonymi przez niego śladami?

Jak to jest, że Morawiecki wraca do Polski i jest hejtowany za to jak słabe wynegocjował warunki...tymczasem Orban gloryfikowany za to jakie dobre wynegocjował dla siebie, choć są bliźniacze?

Jak to jest, że Orban likwiduje media przeciwko Partii, a Bosak bije brawo i przytacza ich przykład jako prawidłowy sposób walki z "lewactwem", kiedy to przecież to samo dzieje się (i dziać będzie - to już zapowiadane) w Polsce, to jest krytyka, że reżim i propaganda?

Jak to jest, że Orban likwiduje opozycję w postaci chociażby Jobbika - węgierskiego odpowiednika Konfederacji, wszyscy biją brawo, a w Polsce, gdy PiS podnosi rękę właśnie na Konfederację jest toczenie piany?

Jak to jest, że Orban zmienia ordynację wyborczą i zbiera owacje na stojąco za ratowanie kraju i wprowadzenie "normalności", a u nas zmiany ordynacji na faworyzującą PiS są już krytykowane jako zamach na kraj? Mało tego, nawet D'Hondt uznawany za niesprawiedliwy, a to nic w stosunku do tego co może być.

Takich przykładów można mnożyć - o co więc chodzi? Rozumiem nie lubić rządów PiSu, ale nie da się jednocześnie lubić rządów Orbana, który na dodatek jest jeszcze bardziej radykalny.

Jestem świadomy, że zaraz ktoś powie "no może i jest reżim, ale chociaż gospodarczo dobrze". Ale przecież Fidesz reprezentuje właśnie bliźniacze wartości do PiS - solidaryzm społeczny, a swoje poparcie opiera na populizmie i na hejcie w stronę liberałów. Podobnie jak w przypadku PiS ten solidaryzm to tylko pic na wodę, bo zwykli ludzie pracują - ale na elity, przecież mafijne układy na Węgrzech to nie jest żadna teoria spiskowa. Tam układ wygląda na zasadzie: "Ty przymykasz oko na nasze działania i chronisz nasze interesy, a my finansujemy Partię i zapewniamy stabilność władzy". Brzmi znajomo?

Do tego dochodzi postawiona na głowie polityka zagraniczna, która jest tak naprawdę robiona tylko na potrzeby polityki wewnętrznej - teatr, ale tylko dla własnych obywateli. By myśleli, że kraj, w którym żyją wstaje z kolan, ustala reguły gry itp. - brzmi znajomo? A przecież chwilę później kamera jest wyłączona i Kaczyński, jak i Orban już co innego mówią i inaczej się zachowują.

#korwin #4konserwy #wegry #orban #viktororban #bosak #polityka #wybory
  • 36
@zino: Ja po prostu pytam. Jeśli uważasz, że popieranie polityki Orbana jest głupotą Twoim zdaniem, to po prostu napisz to wprost - jest to na tyle barwna postać, że można o niej i jego sposobie polityki długo dyskutować. A to przecież to o nim jest wpis, a nie o jakiś Tczaskowskim, więc nie wiem co to wnosi do dyskusji. A co do dowodów - jakich oczekujesz? Bo wydaje mi się, że
@Zian: No to właśnie dlatego pytam co w nim Konfederaci widzą. Które postulaty jego są dobre w Waszej perspektywie i warto je wprowadzić w Polsce, a które nie? Zacytuję siebie z wpisu powyżej:

Orban generalnie w środowisku prawicowym uchodzi za jedynego rządzącego w Europie, który rzeczywiście ma dobro obywateli i konserwatywne wartości w sercu. Kraj ten uznawany jest za ostatni bastion wolności, prawdy, prawa, tradycyjnych wartości itp. - przecież nie wyssałem
@Koliat: No właśnie - tak naprawdę są 4 warianty odpowiedzi na te pytanie:
a) Tak, jestem Konfederatą, ale nie popieram Orbana, bo..
b) Tak, jestem Konfederatą, ale popieram Orbana, bo...
c) Tak, jestem Konfederatą, popieram Orbana ogólnie, ale przeszkadza mi w nim to, że...
d) Tak, jestem Konfederatą, nie popieram Orbana, ale fascynuje mnie w nim to, że...

Jestem ciekawy, czy uzyskam choć jedną wypowiedź na temat. Bo teraz zaraz się
@Volki: Kolega, widzę, jak zwykle dba o wysoki poziom dyskusji. Dam Ci plusika, żebyś nie czuł się niedoceniony. Rozumiem, że o Orbanie nie masz za wiele do powiedzenia - nic wstydliwego, nie każdy musi być specem we wszystkim. Gdybyś jednak kiedyś chciał wgłębić się w wiedzę o przyjaznym nam kraju na południu Europy, albo poczytać o pierwszej stolicy, którą Bosak chciałby odwiedzić jako prezydent, polecam tą książkę: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4851157/wegry-anatomia-panstwa-mafijnego
@Volki: Jeśli uważasz, ze moje teorie o fascynacji Konfederacji Orbanem sa błędne możesz to po prostu napisać. Jestem przekonany, ze gdybym mial możliwość zadania tych pytań Bosakowi, to on bardzo by sie ucieszyl z powodu tego pytania i nawet jesli mialby przeciwne zdanie niz ja, to korzystajac ze swojej elokwencji co najmniej 10 minut, by się na ten temat rozwodzil i wskazal najważniejsze zalety, jak i wady polityki Orbana. Jako, ze
@pawelososo: Orban to generalnie jest człowiek o zerowej wiarygodności i uczciwości. Dla niego wartości i ideologie są tylko narzędziem do osiągania własnych celów - to chociażby różnica między nim, a Bosakiem, bo Bosak przecież ma swoją wizję świata i chce ją wprowadzać, a Orban wprowadzi cokolwiek, byle rządzić - nawet najstraszniejsze reguły. Jeśli jego mocodawcy np. jutro powiedzą, że jednak z kościołem mają trochę na bakier i powinien coś z tym
No to właśnie dlatego pytam co w nim Konfederaci widzą. Które postulaty jego są dobre w Waszej perspektywie i warto je wprowadzić w Polsce, a które nie? Zacytuję siebie z wpisu powyżej:


@GoddamnElectric: A to nie wiem, to nie moja bajka. Mi on bardziej przypomina Kaczyńskiego w zagrabianiu państwa dla siebie i swoich świń. Niektórzy maja odniesienie do części jego polityki i tyle. Nie ma się czym przejmować.
a) Tak, jestem Konfederatą, ale nie popieram Orbana, bo..

b) Tak, jestem Konfederatą, ale popieram Orbana, bo...

c) Tak, jestem Konfederatą, popieram Orbana ogólnie, ale przeszkadza mi w nim to, że...

d) Tak, jestem Konfederatą, nie popieram Orbana, ale fascynuje mnie w nim to, że...


@GoddamnElectric:

e) Tak, jestem Konfederatą, ale nie mam kompletnie żadnej opinii n/t Orbana, bo mam w dupie politykę wewnętrzną innych państw