Wpis z mikrobloga

Znalezisko - „Co jest, doktorku?” Królik Bugs kończy 80 lat. Co łączy go z Charlim Chaplinem?

80 lat temu - 27 lipca 1940 roku - odbyła się premiera filmu „Gonić króliczka”, w którym zadebiutował Królik Bugs. Czasami zbyt pewny siebie, wygadany i nadpobudliwy. Podrywacz, żartowniś i wielbiciel surowych marchewek. W 2002 roku ogłoszony największą osobowością filmów animowanych wszech czasów.

Obecnie Królik Bugs jest największą gwiazdą „Zwariowanych Melodii” („Looney Tunes”), jednak pierwotnie jego miejsce zająć miał Kaczor Daffy. Daffy zadebiutował w 1937 roku w filmie „Porky’s Duck Hunt”, a tytułowy myśliwy Porky wyposażony został w strzelbę do polowań na kaczki. Gdyby nie pomysł animatora Bena Hardawaya, królik w ogóle nie dołączyłby do grona bohaterów słynnych animowanych filmów.

Sam Bugs zadebiutował w 1940 roku w animacji „A Wild Hare” („Gonić króliczka”), a głos podkładała mu ikona dubbingu – Mel Blanc, który odpowiadał za brzmienie większości bohaterów „Zwariowanych Melodii”. Dodanie nowej postaci okazało się strzałem w dziesiątkę, a debiutancki występ Królika Bugsa został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”.

Trudno wskazać jedną osobę odpowiedzialną za powstanie Bugsa. Rysownikiem, który podjął się pracy nad nową postacią był Charlie Thorson, a za debiutem królika na ekranie stał reżyser Tex Avery. Nowy bohater imię odziedziczył po wspomnianym już Hardawayu, który miał pseudonim „Bugs”. To właśnie on zdecydował się na remake filmu „Porky’s Duck Hunt” i zastąpienie Kaczora Daffy’ego królikiem, który z czasem ewoluował do znanej nam dziś postaci.

„Co jest, doktorku?”
Twórcy Bugsa nie ukrywali, że podczas kreowania nowej postaci czerpali wiele inspiracji z popkultury. Sam animowany bohater miał mieć wiele tożsamych cech z legendą kina niemego – Charliem Chaplinem. Na to, jak znaczącym wzorem w tym przypadku był słynny komik, wskazują liczne nawiązania – Bugs kilkukrotnie „wcielał się” na ekranie w postać Chaplina lub role przez niego odgrywane. Niekiedy można dojść do wniosku, że Bugs jest animowanym odbiciem aktora. Pomysłodawcy czerpali z kina niemego pełnymi garściami, dlatego „Zwariowane Melodie” do dziś opierają się głównie na gagach sytuacyjnych, a sam Bugs ma naturę komedianta.

Słynny królik, jak każda kultowa postać, ma swoje powiedzenie. „Co jest, doktorku?” to słowa, które kieruje on do swojego ekranowego przeciwnika Elmera Fudda gdy spłata mu jakiś dowcip. Zdanie, które nierozerwalnie kojarzy się z Królikiem Bugsem nie jest pomysłem autorskim animatorów. Pochodzi ono z filmu „Mój Pan Mąż” z 1936 roku, gdzie William Powell, wcielający się w głównego bohatera, kilkukrotnie powtarza frazę: „What’s up Doc?”. Zdanie to tak często zaczęło padać z ust Bugsa, że stało się jego sztandarowym tekstem.

Animowani bohaterowi otrzymują od swoich twórców także inne cechy będące ich znakiem rozpoznawczym. Oprócz fraz są to atrybuty, charakterystyczne zachowania, przywary. Porky, będący najstarszym bohaterem „Zwariowanych Melodii”, jąka się, Elmer oprócz stroju i myśliwskiej strzelby ma wadę wymowy. Bugs otrzymał za to marchewkę, która także pochodzi ze świata filmu aktorskiego. Clark Gable, odgrywający główną rolę w filmie „Ich noce”, w jednej ze scen nerwowo zjadał surową marchewkę. Mel Blanc podkładający głos Bugsowi przyznał później zresztą, że naśladowanie odgłosów chrupania marchewki i jednoczesne dubbingowanie było problematyczne. Początkowo próbował jedzenia jabłek i selera w studiu nagraniowym, jednak ostatecznie przerzucił się na marchewki, jak sam Bugs. Opłaciło się to – z czasem doszedł do takiej wprawy w naśladowaniu odgłosów, że marchewki stały się zbędne.

------
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem - mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała () #rozowaihistoria
------

Ten wpis jest fragmentem artykułu, którego autorką jest Katarzyna Reszkowska. Całość jest w linku znaleziska.
Fot. Bugs i bohater animowanych filmów instruktażowych czasów II wojny światowej, Szeregowiec Snafu (domena publiczna)

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #animacja #bajka #rozrywka #warnerbros #kroliki #kultura
jupjupjupek - Znalezisko - „Co jest, doktorku?” Królik Bugs kończy 80 lat. Co łączy g...

źródło: comment_1595882619baUoz8K4LwWbCDjUgdOhqW.jpg

Pobierz
  • 6