•  

Chciałem dodać jako znalezisko, ale już widzę, że jest i raczej nie główną nie wejdzie :/ No to mogę chociaż zareklamować ten ciekawy polski wynalazek.
    https://www.wykop.pl/link/5623481/system-uoz-1/

Za wiki:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Urz%C4%85dzenie_Ochrony_Zwierz%C4%85t_UOZ-1

Pomysłodawcą urządzenia jest Marek Stolarski z Przedsiębiorstwa Wdrożeniowo-Produkcyjnego „Neel” sp. z o.o. z Warszawy, zajmujący się automatyką kolejową. Sekwencję dźwięków określiła, opierając się na swoich badaniach, biolog prof. Simona Kossak z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży. Na jednym kilometrze toru instaluje się 15 odstraszaczy akustycznych. Ich zastosowanie jest rozwiązaniem o innym charakterze niż tzw. „zielone mosty” dla zwierząt, gdyż tu zwierzęta mogą przechodzić na całej długości toru z ograniczeniem na czas przejazdu pociągu. „Zielony most” nie daje gwarancji, że zwierzę go odnajdzie, a ogrodzenie kierujące do niego może stać się pułapką ułatwiającą polowanie drapieżnikom. Odstraszacze są także tańsze od mostów (zbudowanie nad torami bezpiecznego przejścia dla zwierząt kosztuje ok. 20 mln złotych; w tej cenie system UOZ-1 pozwala zapewnić ochronę torów na długości 200–400 km)[9]. Cały system został zbudowany w ciągu 6 miesięcy[9]

Po sześciu latach działania urządzeń zwierzęta nadal chętnie przebywały w pobliżu linii kolejowej, a jednocześnie nadal reagowały na sygnały (ponad 80% zwierząt reagowało na sygnały ściśle wg przewidywań – stawały się czujne, a następnie wycofywały w kierunku ściany lasu, a po przejeździe pociągu wracały do kontynuowania przerwanych czynności)

#ciekawostki #kolej #zwierzaczki #technologia #nauka

źródło: uoz1.jpg

•  

@lakukaracza_: zwierzęta mają przesrane z tymi torami i drogami wszędzie. Jakby rząd patrzył dalej niż na swój puchnący portfel to by w całym kraju machnęli to na luzie na leśnych odcinkach i by janusze i inne spierdoksy nie płakały że sarna im passata czy inne bmw skasowała
      hmm chyba że na auta nie zadziała bo musiało by być włączone cały czas, choćby na odcinkach z największą ilością wypadków z udziałem zwierząt

Gorące dyskusje ostatnie 12h

O Boże, o kurwa xD Zapowiada się epicko.

#kanalsportowy #maklowicz

odpowiedzi (25)

Białorusini stalkują lepiej niż wykopki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podają wszystkie dane Omohców: nr telefonów, daty urodzenia, imiona i daty urodzenia dzieci i żon. Oczywiście do każdej osoby dołączone jest zdjęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślę, że trochę osób się obsra po kilku remontach okien i odejdzie ze służby.
    #bialorus

odpowiedzi (20)

Praca za barem zmienia człowieka
    A przede wszystkim jego patrzenie na ludzi.
    Przed wejściem do lokalu wiszą dwie kartki o "samoobsłudze" , każda z nich w 4 językach.
    Przy barze stoi kolejka 6 osób, o dziwo trzymając się wytyczonegi dystansu
    Nagle wchodzi ON
    Garnitur Gucci, sztylgrety Armaniego, na ręku Rolex i sygnety
    "CZY KTOŚ ŁASKAWIE PODEJDZIE DO STOLIKA MOJEGO I MOJEJ KOBIETY?"
    - Proszę Pana, mamy self service, zamówienia składamy przy barze
    - PIWO CHCE A DLA ŻONY APEROL SZPRIC
    - Klienci czekają w kolejce, proszę się ustawić i poczekać na swoją kolej
    - TO JEST NIEDOPUSZCZALNE, POWINNIŚCIE WALCZYĆ O KLIENTÓW. DZIĘKUJĘ ZA MIŁĄ OBSŁUGĘ. DOWIDZENIA
    Skąd tacy ludzie się biorą?
    #zalesie #pracbaza #gastronomia #krakow
    pokaż całość

odpowiedzi (100)