•  

Chciałem dodać jako znalezisko, ale już widzę, że jest i raczej nie główną nie wejdzie :/ No to mogę chociaż zareklamować ten ciekawy polski wynalazek.
    https://www.wykop.pl/link/5623481/system-uoz-1/

Za wiki:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Urz%C4%85dzenie_Ochrony_Zwierz%C4%85t_UOZ-1

Pomysłodawcą urządzenia jest Marek Stolarski z Przedsiębiorstwa Wdrożeniowo-Produkcyjnego „Neel” sp. z o.o. z Warszawy, zajmujący się automatyką kolejową. Sekwencję dźwięków określiła, opierając się na swoich badaniach, biolog prof. Simona Kossak z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży. Na jednym kilometrze toru instaluje się 15 odstraszaczy akustycznych. Ich zastosowanie jest rozwiązaniem o innym charakterze niż tzw. „zielone mosty” dla zwierząt, gdyż tu zwierzęta mogą przechodzić na całej długości toru z ograniczeniem na czas przejazdu pociągu. „Zielony most” nie daje gwarancji, że zwierzę go odnajdzie, a ogrodzenie kierujące do niego może stać się pułapką ułatwiającą polowanie drapieżnikom. Odstraszacze są także tańsze od mostów (zbudowanie nad torami bezpiecznego przejścia dla zwierząt kosztuje ok. 20 mln złotych; w tej cenie system UOZ-1 pozwala zapewnić ochronę torów na długości 200–400 km)[9]. Cały system został zbudowany w ciągu 6 miesięcy[9]

Po sześciu latach działania urządzeń zwierzęta nadal chętnie przebywały w pobliżu linii kolejowej, a jednocześnie nadal reagowały na sygnały (ponad 80% zwierząt reagowało na sygnały ściśle wg przewidywań – stawały się czujne, a następnie wycofywały w kierunku ściany lasu, a po przejeździe pociągu wracały do kontynuowania przerwanych czynności)

#ciekawostki #kolej #zwierzaczki #technologia #nauka

źródło: uoz1.jpg

•  

@lakukaracza_: zwierzęta mają przesrane z tymi torami i drogami wszędzie. Jakby rząd patrzył dalej niż na swój puchnący portfel to by w całym kraju machnęli to na luzie na leśnych odcinkach i by janusze i inne spierdoksy nie płakały że sarna im passata czy inne bmw skasowała
      hmm chyba że na auta nie zadziała bo musiało by być włączone cały czas, choćby na odcinkach z największą ilością wypadków z udziałem zwierząt

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Ale Szumowski musi mieć teraz ciężką rozkminę. Jakiego produktu odgórnie zablokować sprzedaż na wolnym rynku i jednocześnie sprowadzić od kolegi, żeby była dobra przebitka. Z maseczkami drugi raz się nie uda...
    #koronawirus #polska

odpowiedzi (17)

Dziś zalewamy dok.
    #statki #praca

odpowiedzi (110)

#pracbaza #bekazpodludzi
    W tym kraju już nigdy nie będzie dobrze. Kto może, niech stąd spierdala.
    Mój tata prowadzi warsztat w którym zatrudnia tych samych majstrów od 15 lat, a do pomocy bierze praktykantów z zawodówek. Oni przychodzą do pracy, robią swoje, zostawiają porządek. Jak jest potrzeba, nieważne czy piątek Świątek czy niedziela to tata do nich dzwoni i normalnie może rozkazać im żeby przyszli i oni przychodzą, bo rozumieją ze to dla dobra warsztatu. I nikomu to nie przeszkadza, każdy się słucha.

Ja z kolei mam budę z lodami (miejscowość nadmorska), o której już kiedyś pisałem, ale to co się tam odpierdala to ręce opadają. Studenci, millenialsi co wyżej srają niż dupy mają. Ich trzeba z trzydniowym wyprzedzeniem - uwaga - POPROSIĆ czy mogą wyjątkowo przyjść do pracy. A i tak łaskawie - uwaga - ZGODZĄ SIĘ od wielkiego dzwonu. A to nie może bo gdzieś jedzie, a to nie może bo coś tam, a to nie może bo lekarza ma. Już widzę jak te nieroby mają napięty grafik. Ogarnijcie się, bo w tym tempie wszystko niedługo pierdolnie, a wtedy jedyna praca dla was to będzie łopatowanie w zimę za którą może dostaniecie jakiekolwiek pieniądze.
    pokaż całość

odpowiedzi (97)