Wpis z mikrobloga

Ostatnio, @Megachilidae wspomniała, że lubi sobie poobserwować śpiące trzmiele na serdeczniku pospolitym. Dziś i ja ruszyłam z rana zobaczyć, czy i u mnie są jakieś trzmiele śpiochy. Okazało się, że trzy trzmiele rude jeszcze nie wstały do roboty. Poniżej ich zdjęcia oraz film o serdeczniku pospolitym. Jednej z bardziej miododajnych roślin polskich. Owady też będą mogły nazbierać na nim pyłek. Może nie jest to roślina najbardziej urodziwa, ale wszyscy przecież wiemy, że chodzi o wnętrze, a nie marną powłokę zewnętrzna. Wiec jeżeli macie jakieś wolne miejsce w swoim ogrodzie polecam serdecznik. Myślę, że po zbiorze nasion jesienią pod tagiem #wymiananasion chętnie się nimi podzielę.

Dodatkową wartością z posadzenia serdecznika jest możliwość pozyskania z niego łodyg do samodzielnej budowy pomocy gniazdowych. W tym roku mam wybitnie wielki okaz, wiec już się ciesze na jego łodygi.

#dzicyzapylacze #pszczoly #trzmiele #owady #rosliny
Pobierz T.....a - Ostatnio, @Megachilidae wspomniała, że lubi sobie poobserwować śpiące trzmi...
źródło: comment_1596013679uyt5uVqQfqoMbGgtmc7khX.jpg
  • 13
Moim oczywiście subiektywnym zdaniem serdecznik jest piękny. Sam go mam to tu to tam. Co do nektarowania, to może i on ma wysoką matematycznie wydajność miodową, ale potencjalną i maksymalną a zazwyczaj natura nie jest tak szczodra, aby lać nektarem ile wlezie. Odwrotnie. Zazwyczaj jest kapryśna. Musi być go bardzo dużo i raczej powinien dominować, aby dał on znaczący pożytek dla miodnej. Dodatkowo w zasadzie pełnię kwitnienia osiąga po 2-3 latach. Jest
@Radio-Warroza: są pasjonaci, którzy różnicują swoją bazę pożytkową i nie tylko stawiają na aspekt byle szybciej i łatwiej. Ale tak jak piszesz są to ważne argumenty i powiedziałbym często rozstrzygające. Są i tacy, którzy rzędnej bazy pożytkowej nie mają.

A co powiesz o trędowniku bulwiastym, też Ci się podoba? Ja mam na balkonie i sąsiedzi dziwnie zerkająca tę roślinę :)
@Tulkandra: akurat pszczelarstwo to nie jest łatwe, tanie i szybie hobby, ale także biznes rolniczy. W tym wypadku raczej ważniejsze jest od byle szybciej i łatwiej, po prostu o opłacalność produkcji miodu, bo do tego się odnosiłaś. Wspomniałem o wyjątkach, o których Ty też wspomniałaś, ale one nie będą raczej miały większego znaczenia dla całości produkcji miodu. Prędzej stawiałbym na nieużytki zostawiane samopas pasy zieleni i dzikie łąki, gdzie ten serdecznik