•  

Wielu wie o Wojnie Zimowej w Finlandii i długotrwałej (chociaż przegranej) obronie Finów.
    Jednak mało zdaje sobie sprawę z faktu, że wcześniej, po 110-letnim należeniu Finlandii do Rosji (do 1917r.), wybuchła bardzo krwawa Fińska Wojna Domowa i większość rdzennych Finów popierała komunistów i chciała włączenia Finlandii do ZSRR, ale mniejszość szwedzkojęzyczna, stanowiąca arystokrację w Finlandii (w tym Mannerheim) oraz wspierający ich Niemcy oraz część ze rdzennych Finów pokonali fińskich komunistów mordując ich masowo w obozach koncentracyjnych. Więcej tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_domowa_w_Finlandii
    Onni Kokko, 13-letni żołnierz (rdzenny Fin) biorący udział w Fińskiej Wojnie Domowej:

#finlandia #historia #ciekawostki #iwojnaswiatowa #rosja #geopolityka #europa

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@projektjutra: Ja akurat o tym wiedziałem, bo interesuję się historią.
      Zresztą, w Estonii i Łotwie komuniści też mieli bardzo duże poparcie. Natomiast bałtyccy Niemcy w przytłaczającej większości byli antykomunistami - w czym przypominali fińskich Szwedów. Społeczny status bałtyckich Niemców też był podobny do społecznego statusu fińskich Szwedów.

•  

@Trojden: Bałtyccy Niemcy to dla Łotyszy i Estończyków podobnie jak Szwedzi dla Finów, ale poparcie dla komunistów wśród Finów było dużo większe niż u Łotyszy czy Estończyków.

•  

@projektjutra: Tzn. jaki procent to poparcie dla komunistów wynosiło wśród rdzennych Finów, a jaki procent wśród Łotyszy i Estończyków?

•  

@Trojden: Nie wiem dokładnie, ale widzę to po działaniach tych narodów w tych czasach.

•  

@projektjutra: Tak czy inaczej, mimo dużego poparcia dla komunistów, w 1918, to w 1939 Finowie zdecydowanie bronili się przed sowietami i wtedy już nie chcieli stać się częścią ZSRR. Nie chcieli stalinowskiego terroru, czystek, łagrów ani procesów helsińskich.

•  

@Trojden: Jak wybito fińskich komunistów dziesiątkami tysięcy i dowodził Szwed Mannerheim, który w czasie Fińskiej Wojny Domowej do Finów mówił przez tłumacza (dopiero potem nauczył się fińskiego) i jego ludzie (też Szwedzi) to tak było. Ciekawe na ile ta obrona miała sens i czy wpłynęło to na ostateczny brak komunizmu w Finlandii.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Na Twitterze znalazłem fotkę jak jeden z omonowców przechodzi na stronę protestujących. Nie wiem czy było, ale zdjęcie piękne.
    #bialorus

odpowiedzi (12)

Świat olewa sytuacje na Białorusi, bo liczy się BLM w USA
    ale to na wschodzie pokazali jak się protestuję w cywilizowanych warunkach. Bez grabieży sklepów, palenia domów sąsiadom i niszczeniu aut, oraz biciu przypadkowych niewinnych ludzi

#bialorus #protest

odpowiedzi (18)

Pytanie, które zadają mi cały czas religijni ludzie, brzmi: jeżeli nie ma Boga - co powstrzymuje cię przed zgwałceniem kogokolwiek chcesz? A moja odpowiedź brzmi: gwałcę każdą osobę, którą chcę. A ilość tych osób wynosi zero. I morduję każdą osobę którą chcę, a ilość tych osób wynosi zero. Fakt, że ci ludzie myślą, że gdyby nie ta boska istota która ich obserwuje, oni by zabijali i gwałcili, jest najbardziej samoobrażającym stwierdzeniem, jakie jestem w stanie sobie wyobrazić.

Penn Jillette - iluzjonista, sceptyk, ateista, showman.

pokaż spoiler The question I get asked by religious people all the time is, without God, what’s to stop me from raping all I want? And my answer is: I do rape all I want. And the amount I want is zero. And I do murder all I want, and the amount I want is zero. The fact that these people think that if they didn’t have this person watching over them that they would go on killing, raping rampages is the most self-damning thing I can imagine.

pokaż spoiler #bekazkatoli #dzbanywiary #ateizm #religia #cytatywielkichludzi #neuropa
    pokaż całość

odpowiedzi (20)