Wpis z mikrobloga

Robię wielkie mikro + znalezisko do podsumowania nieszczęsnej hybrydowej grafiki w laptopach z windows i linux.
Chciałem aby dogłębnie omówić temat pod każdym kątem. Przede wszystkim o wadach, o problemach i na końcu o zaletach jeśli takowe istnieją. To mikro jest + znalezisko ma być też po to, że jak ktoś wpiszę w google x + problem d to żeby w tym znalazł wszystkie odpowiedzi na swoje pytania/wątpliwości. Również chciałem omówić sprawę tearingu, środowisk graficznych, aby zamknąć temat, chociaż zamknąć się nie da, ale przynajmniej podsumować stan obecny.

Zacznę od siebie.Pewnie nie napiszę wszystkiego co wiem, a dużo nie wiem.( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nie chcę pisać książki na mikro, chce, żeby było krótko, ale zrozumiale i na temat. Komentarzy typu dobry linux, dobry windows i jakieś takie guwno będzie kasowane.

O mnie. Mam laptopa z intel + nvidia. Nie mam żadnego pojęcia o używaniu hybrydowej grafiki intel + amd. Oczywiście teoretycznie coś tam wiem, ale praktycznie 0. Sam projekt uważam za utrudnianie życia, gdyż wystarczyłoby zrobić jedno GPU i kontrolować zużycie prądu(oszczędzanie energi itp).

1. Tearing. W windows7 używałem kompozytora okien aero w linux używam dostępnych kompozytorów okien(obecnie marco w mint mate, wcześniej xfwm w linux lite z xfce). Wcześniej tworzyłem plik konfiguracyjny do igpu intel bo tylko intela używałem jakiś czas w debianie.
2. Środowiska i kompozytory okien. Jak od zawszę powtarzam, używam tylko środowisk które używa mint. Bardzo się cieszę, że zrezygnowali z KDE. Kompozytorów okien to również używam domyślnego xfwm w xfce, domyślnego w cinnamon i marco w mate, nie widzę potrzeby pulpitu z efektami 3D i jakimiś pierdołami zbędnie obciążającymi OS. Jedynie pozbycie się tearingu i przeźroczystość okien.
3.Hybrydowa grafika. W moim przypadku nvidia optimus. Tu właściwie nie mam już żadnych problemów jak kiedyś, dziś można w linux uruchomić jak w windows(Nvidia na żądanie). Jedynie chyba nie każde środowisko graficzne to wspiera, ja w mate nie mam problemów, podobno jest to również możliwe w cinnamon i xfce, ale nie sprawdzałem. I jakimś przerobion nieszczęsnym gnome shell w systemie PoPOS. Jedyne co mnie boli to to, że jeśli dobrze pamiętam to udało mi się zainstalować obsługę nvidia optimus( w technologi PRIME) tylko w jednej dystrybucji innej niż coś ubuntu i pochodne. Kombinowałem kiedyś z debianem, ale nie udało mi się.

I cóż, nie che się rozpisywać. Czekam na wasze propozycje, doświadczenia, kłopoty, itp.
#nvidia #amd #komputery #windows #linux #sterowniki #hardware #laptopy #minikomputer #optimus #tering #intel #informatyka #hybridgraphics #pc #pcmasterrace
LinuxZamiastWindows - Robię wielkie mikro + znalezisko do podsumowania nieszczęsnej h...

źródło: comment_1596132408qAuhPgmSFymnchAWs0bf38.jpg

Pobierz
  • 7
@Kryspin013: Z tego instalatora od nv kiedyś w jakimś systemie udało mi się zainstalować, ale co z tego jak później doinstaluj nvidia-prime i tak jakby go nie było, a system od tej pory uruchamia się tylko na karcie nv. A to starsze rozwiązanie z manjaro nvidia trzmiel to wiadomo o co rozbić na nowszym sprzęcie.
chyba pojawiło się później jakieś rozwiązanie również pod vulkan


@Szala: Nom, jeszcze większy hack niż bumblebee. Osobiście nie udało mi się uruchomić, zresztą większości ludzi chyba też nie skoro popularniejsze jest takie rozwiązanie jak nvidia-xrun.