Wpis z mikrobloga

Najgorsze, co możesz powiedzieć człowiekowi, który ma trudny czas, to "inni mają gorzej". Nie, to nie działa pocieszająco - to powoduje, że problem, który powoduje gorsze samopoczucie, zostaje umniejszony do rangi czegoś nieznaczącego, a to działa jeszcze gorzej. Pamiętajcie o tym mireczki i nigdy nie używajcie tego gównoargumentu.

#psychologia #przegryw #smuteczek
  • 12
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@comfortably_numb: myślę, że takie stwierdzenie samo w sobie nie jest złe - jedynym błędem jest to, że nacisk jest kładziony na to, że inni mają gorzej od osoby cierpiącej, a nie na to że, osoba cierpiąca ma lepiej od innych (w jakichś aspektach).

Jeśli skupimy się na podkreśleniu tego dobrego/lepszego, co ta osoba cierpiąca ma, to to może dać tej cierpiącej osobie trochę na nową perspektywę na problem - wiadomo, gdy
@RebornAnimal: Nie wiem do czego pijesz. Ja mówię o tym, ze powiedzenie czegoś takiego - no jest większa szansa, ze to zaszkodzi niż pomoże, a to jest jedno ze zdań, które ludzie potrafią mówić odruchowo słysząc o cudzych problemach. I w porządku, bo jak ktos nie był w trudnej sytacji to trochę nie wie jak działa głowa i emocje u takiego człowieka.
I czytanie tego na wykopie w oderwaniu od jakiegokolwiek
@KeepCalm piję do tego, że często tu czytam czego nie mówić, ale nigdy co mówić. Także chciałbym wiedzieć, co w sytuacji powiedzieć, żeby pokrzywdzony pomyślał ,,faktycznie, że też wcześniej na to nie wpadłem"
@RebornAnimal: bo nie ma przepisu na to co powiedzieć. Gdyby był to byłoby super. I generalnie od pytania o to co wtedy powiedzieć zaczyna się chyba cała psychologia. Jedna osoba chce się wygadać i tyle, druga szuka wsparcia, trzecia bardziej namacalnej pomocy.
Chyba trzeba słuchać jak najlepiej i starać się zrozumieć czego dana osoba szuka albo czego potrzebuje, a nie słuchać tylko po to, ze za chwile będziesz musiał sam coś