•  

  #finanse #kredythipoteczny

  Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowanie na stałe. Przy stałym oprocentowaniu i nadpłacie kredytu bank pobiera dodatkowo rekompensatę obliczoną na podstawie fixingu rentowności polskiej stałokuponowej obligacji skarbu państwa. Co to jest ten fixing? Da się na bieżąco śledzić jego zmiany? Bo właściwie od zmiany fixingu z dnia na dzień zależy ta rekompensata

  •  

   @missmaster: jaką proponują stawkę oprocentowania?

  •  

   @broker 0.57% część stała. Obecnie część zmienna to 0.29 % ale zakładam że się nie utrzyma tak nisko zbyt długo

  •  

   @missmaster: Ale zmiana tylko na 5 lat? Bo ja mogę na 5 lat, dzisiaj ta stopa widzę że u mnie wynosi 0,51 (PKO BP). Nie wiem czy u mnie są jakieś rekompensaty ale teraz mam darmowe nadpłaty i nadpłacam, ja z kolei zakładam że przez te 5 lat nie wzrośnie wibor.

  •  

   @vertical tak, na 5 lat. Przy zmiennym oprocentowaniu też mam za darmo nadpłaty dlatego się zastanawiam czy warto brać stałe na 5 lat

  •  

   @missmaster No to w moim przypadku moim zdaniem nie warto, tym bardziej że nadpłacam na razie niewielkie kwoty ale planuje nadpłacić sporą kwotę ze sprzedaży działki, dlatego ja nie zrobiłem tego aneksu, ale równie dobrze może się okazać że za rok czy dwa lata wibor będzie wynosił znowu 1,79 albo i więcej także wtedy się okaże że jednak było warto :) A co to jest ten fixing to niestety nie wiem, w internecie o dziwo nie za wiele info można o tym znaleźć, wychodzi na to, że zależy on od wiboru właśnie.

  •  

   Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowanie na stałe. Przy stałym oprocentowaniu i nadpłacie kredytu bank pobiera dodatkowo rekompensatę obliczoną na podstawie fixingu rentowności polskiej stałokuponowej obligacji skarbu państwa. Co to jest ten fixing? Da się na bieżąco śledzić jego zmiany? Bo właściwie od zmiany fixingu z dnia na dzień zależy ta rekompensata

   @missmaster: Fixing jest to ustalanie wartości. Bank o którym piszesz to PKO BP. Tylko w nim występują tak niekorzystne warunki wcześniejszej spłaty po wybraniu stałego oprocentowania. Warto też zauważyć, że stała stopa bazowa jest aktualizowana codziennie i dzisiaj wynosi 0,51%, nie 0,57%.

   Sposób obliczania rekompensaty za wcześniejszą spłatę określony jest wzorem widocznym w załączniku.

   źródło: PKO BP stała stopa.png

  •  

   @marcpol: dzięki za info, i tak nie zamierzałem zmieniać oprocentowania na stałe na 5 lat ale teraz znając te niekorzystne warunki tym bardziej nie zdecyduję się na tę zmianę. Co do aktualizacji stałej stopy bazowej to informacja dla kolegi @missmaster - publikowana jest ona tutaj: https://www.pkobh.pl/stawki-miedzybankowe/

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @marcpol: Dzięki również za ten link, dobrze mówiłem że jest to powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Widać zatem, że rekompensata jest naliczana tylko wtedy, gdy fixing w momencie nadpłaty jest niższy, niż w momencie przejścia na stałą stopę. Także można się spodziewać naliczenia rekompensaty, jeżeli wibor nie wzrośnie to pewnie fixing spadnie, ale zapewne nie będzie duża bo już dużo spaść nie może z tych 0,57. Dziwny mechanizm moim zdaniem, rekompensata naliczana wtedy, gdy spada WIBOR, moim zdaniem to powinna być naliczana co najwyżej wtedy kiedy rośnie bo to wtedy niby jakaś tam strata dla banku. A tak nie dość że płacę wyższe odsetki na stałej stopie bo WIBOR spadł to jeszcze dodatkowo rekompensatę. Dobrze rozumiem?

  •  

   @vertical: Wykres nie pokazuje korelacji między WIBOR a fixingiem. Fixing obligacji jest ustalany na podstawie dyspozycji kupna i sprzedaży. Z uwagi na innych uczestników fixingu WIBOR i fixingu obligacji te wartości mogą być różne. Jest to widoczne w początkowej części omawianego wykresu - dane z roku 2018 i 2019.

   Oczywiście masz rację w kwestii zależności wartości rekompensaty od fixingu. Wyższa wartość niż w dniu złożenia wniosku o aneks (lub umowę) oznacza brak rekompensaty. Wynika to ze sposobu zabezpieczenia kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  23.05 informowano iż zostanie wyłączona telewizja naziemna dvb-t m.in. Małopolska, Podkarpacie. TVN, Polsat itp wyłączono a #tvp zostało. Od dziś ludzie bez dokodera ze starym tv mogą w końcu oglądać jedyną prawdziwą narrację dla dobra narodu.

  Co za kraj xDDDDDDDD

  Kurski pieje z zachwytu

  odpowiedzi (51)

 • avatar

  Pod moim ostatnim wpisem o Liminal Spaces obiecałem zawołać wszystkich których zaplusowali ten komentarz. No i teraz muszę zawołać 1500 osób do informacji, że jestem debilem, który rusza aparatem w trakcie robienia zdjęcia i połowa jest rozmazana xD No ale dobrze, OP obiecał, OP will deliver.

  JAK SAM OCENIAM SWOJĄ SESJĘ

  No nie jestem zadowolony. Zdjęcia, które miały być najciekawsze okazały się totalnie rozmazane. Trochę z mojej winy a trochę z przypadku bo mimo, że stałem w prawie pustej galerii to ktoś i tak musiał przejść obok i trącić. Czy klisza to dobry wybór? Chyba jednak nie do końca. Trzeba strasznie pilnować się z poruszaniem aparatem a jednak zdjęcia galerii robi się z przyczajki więc o trącenie nie trudno. No i aparat ma automatyczne przewijanie kliszy więc każde pstryk to hałas, który przyciąga uwagę. Owszem kilka miejsc moim zdaniem wyszło fajnie ale uważam, że powinienem powtórzyć swój spacer.

  Teraz rozważam stary telefon typu k800i czy k770i.

  Aby ułatwić odbiór to skleiłem foty w krótki film. Bardzo dziękuję @pankos za muzykę. Niżej w komentarzach zdjęcia aby się im przyjrzeć.

  #liminalspaces #kurdeprzypau #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (49)

 • odpowiedzi (12)