Wpis z mikrobloga

#finanse #kredythipoteczny

Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowanie na stałe. Przy stałym oprocentowaniu i nadpłacie kredytu bank pobiera dodatkowo rekompensatę obliczoną na podstawie fixingu rentowności polskiej stałokuponowej obligacji skarbu państwa. Co to jest ten fixing? Da się na bieżąco śledzić jego zmiany? Bo właściwie od zmiany fixingu z dnia na dzień zależy ta rekompensata
  • 11
@missmaster: Ale zmiana tylko na 5 lat? Bo ja mogę na 5 lat, dzisiaj ta stopa widzę że u mnie wynosi 0,51 (PKO BP). Nie wiem czy u mnie są jakieś rekompensaty ale teraz mam darmowe nadpłaty i nadpłacam, ja z kolei zakładam że przez te 5 lat nie wzrośnie wibor.
@missmaster No to w moim przypadku moim zdaniem nie warto, tym bardziej że nadpłacam na razie niewielkie kwoty ale planuje nadpłacić sporą kwotę ze sprzedaży działki, dlatego ja nie zrobiłem tego aneksu, ale równie dobrze może się okazać że za rok czy dwa lata wibor będzie wynosił znowu 1,79 albo i więcej także wtedy się okaże że jednak było warto :) A co to jest ten fixing to niestety nie wiem, w
Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowanie na stałe. Przy stałym oprocentowaniu i nadpłacie kredytu bank pobiera dodatkowo rekompensatę obliczoną na podstawie fixingu rentowności polskiej stałokuponowej obligacji skarbu państwa. Co to jest ten fixing? Da się na bieżąco śledzić jego zmiany? Bo właściwie od zmiany fixingu z dnia na dzień zależy ta rekompensata


@missmaster: Fixing jest to ustalanie wartości. Bank o którym piszesz to PKO BP. Tylko w nim występują
marcpol - > Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowa...

źródło: comment_1596619288MybvjpUjFiinWxGmXl3p15.jpg

Pobierz
@marcpol: Dzięki również za ten link, dobrze mówiłem że jest to powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Widać zatem, że rekompensata jest naliczana tylko wtedy, gdy fixing w momencie nadpłaty jest niższy, niż w momencie przejścia na stałą stopę. Także można się spodziewać naliczenia rekompensaty, jeżeli wibor nie wzrośnie to pewnie fixing spadnie, ale zapewne nie będzie duża bo już dużo spaść nie może z tych 0,57. Dziwny mechanizm moim zdaniem, rekompensata naliczana
@vertical: Wykres nie pokazuje korelacji między WIBOR a fixingiem. Fixing obligacji jest ustalany na podstawie dyspozycji kupna i sprzedaży. Z uwagi na innych uczestników fixingu WIBOR i fixingu obligacji te wartości mogą być różne. Jest to widoczne w początkowej części omawianego wykresu - dane z roku 2018 i 2019.

Oczywiście masz rację w kwestii zależności wartości rekompensaty od fixingu. Wyższa wartość niż w dniu złożenia wniosku o aneks (lub umowę) oznacza