Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mireczki,

Pracuję w jednej firmie, gdzie mam podstawę 2,8k netto + premie.
Premia jest 1k na okreslonym progu (zmiennym co miesiac w zaleznosci od wyników) + inne stałe progi premiowe za inne rzeczy.
W tym miesiącu, wyszło mi 2,2k premii. Do tej pory miałem ją wypłacaną na konto, no ale wiadomo - wieksze kwoty, to wieksze koszta.
Pojawiło się więc pytanie, czy może być do ręki. Mówię więc, że okej - wisi mi to, licząc że dostanę kwotę netto (2,2k) zamiast 1,7k (brutto).
Deal jest prosty, pracodawca zaoszczędza 450zł (2650zł brutto), ja dostaję 450zł więcej a Państwo null. Okazało się, że w kopercie jest 1,7k.
Zapytałem menadżera z czego to wynika, skoro pracodawca nie ponosi kosztów w takiej sytuacji. Zaczeło się tłumaczenie że są koszty, bo coś tam, trzeba te pieniądze skądś wziąć etc. No i stwierdzenie było proste, oni się z tego rozliczają, ale kasa idzie do ręki xD

Pytanie są więc następujące - czy faktycznie może być taka sytuacja, że jakoś się z tego rozliczają dając mi kasę do ręki (łudzę się).
Drugie - co zrobilibyście na moim miejscu? W poniedziałek mam podsumowanie miesiąca z szefem i menadżerem.
Opcje jest kilka:

1) mówię że chcę to rozwiązać po partnersku, doskonale wiem że jest to kasa pod stołem i róbmy fifty / fifty albo na konto
2) nie robię nic, bo mam umowę do końca grudnia, generalnie szef jest spoko i cała ekipa, pracuję tam od lutego a umowa do grudnia i lepiej nie #!$%@?ć żeby nie zostać z niczym w grudniu, albo w mniej gorszym wypadku, nie okazało się że z tysiaka potencjalnej premii zostanie 500zł za tę samą robotę (mogą obciąć mi premię ruchomą w dół)
3) czekać do grudnia i wtedy poruszyć ten temat

Jak generalnie u Was to wygląda, gdy dostajecie premie pod stołem? Zawsze kwota netto czy #!$%@??

#pracbaza #kiciochpyta #praca

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f2c1b6f65ae7239fe3d47c1
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

[====================....................] 51% (120zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 2 lat działania AMW!

Co byście zrobili?

  • opcja nr.1 77.8% (28)
  • opcja nr.2 8.3% (3)
  • opcja nr.2 13.9% (5)

Oddanych głosów: 36

  • 8
@AnonimoweMirkoWyznania: Generalnie zostałeś oszukany i tylko od ciebie zależy, jak do tego podejdziesz. Ja osobiście bym się #!$%@?ł i postawił sprawę jasno, że skoro tak, to albo wyrównanie premii "na papierze" albo oddaję sprawę w ręce odpowiednich instytucji, które w dzisiejszych czasach bardzo chętnie #!$%@?ą odpowiednią karę prywaciarzowi w imię ratowania budżetu państwowego i samorządowego.

Inna sprawa, że tylko ty znasz swoje możliwości zawodowe i ewentualne alternatywy lub ich brak, gdyby
@AnonimoweMirkoWyznania: Miej swoją godność i nie siedź cicho jak marionetka do manipulowania nią. Jak się nie postawisz, to już zawsze będziesz dostawał takie pomniejszone kwoty.

Druga kwestia - to spółka, czy jednoosobowa działalność? Ze spółki trudniej wyprowadzić takie „lewe siano”, jeśli jednoosobowa działalność, to nie ma żadnego problemu. Odnoszę wrażenie, że te 500 zł, to sobie manager potrącił.

Często praktykowany sposób manipulowania w takich firemkach, to zganianie na „górę” jako argument
OP: Powiedziałem, że chce mieć premie w przyszłych miesiącach na konto bo wychodzę na tym stratnie.
Dałem do zrozumienia, żeby mi nikt oczu nie mydlił bo doskonale wiem ze jest to kasa na czarno, zero opodatkowania etc.
Pojawiło się pytanie, czy by mi to coś zmnieniło, gdyby było 1:1 - powiedzialem, że na pewno jest to bardziej fair w stosunku do mnie, ale jeszcze muszę to przemysleć.
W poniedziałek mam jeszcze