•  

  50 + 1 = 51

  Tytuł: Śpiące piękności. Tysiące żurawi
  Autor: Yasunari Kawabata
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: 8/10
  ★★★★★★★★☆☆

  Akcja opowiadania 'Śpiące piękności' dzieje się w domu publicznym (o ile mogę go tak nazwać) o tej samej nazwie. Od innych tego typu przybytków różni się tym, że kobiety świadczące w nim usługi nie mają pełnej świadomości tego co się dzieje, tylko zostają uśpione przy pomocy środków nasennych na czas pobytu klientów. Klienci nie mogą również uprawiać seksu z tytułowymi 'śpiącymi pięknościami'. Mogą za to oddać się w objęcia Morfeusza by zasnąć w objęciach pięknej kobiety i pogrążyć w krainie marzeń. U naszego protagonisty – starca Eguchiego – z kolei każda wizyta budzi wspomnienia z innego etapu jego życia, skłaniając go przy tym do kolejnych refleksji.

  Drugie opowiadanie 'Tysiąc żurawi' jest historią o dwudziestokilkuletnim Kikujim Mitanim, noszącym w sobie głęboką urazę z przeszłości do kochanek swojego ojca. Zostaje on zaproszony na ceremonię herbacianą do pawilonu w kamakurskiej świątyni Engakuji przez jedną z nich, Kurimoto Chikako, zajmującej się nauką jej zasad. Chce ona pełnić rolę swatki pomiędzy Mitanim, a jedną ze swoich uczneni, młodą Yukiko Inamurą. Problemem na ich drodze do małżeństwa stają się Pani Ota, będąca ostanią kochanką ojca Kikujiego oraz jej córka, Fumiko, które przyszły z nieplanowaną wizytą. Od tego momentu zetknięcia się tych kobiet świat Kikujiego obraca się do góry nogami i czekają go wybory, mające decydujący wpływ na jego życie. Każda z tych czterech kobiet budzi w Kikujim wspomnienia z lat dzieciństwa, przyczyniając się do ucieczki przed tym co czuje i to właśnie jego decyzje zadecydują kim będzie dla niego każda z nich. Całość dopełnia świetnie wykreowane tło społeczno-obyczajowe, dając nam wgląd do kultury Japonii, w której każdy gest może coś sugerować i zadecydować o relacji międzyludzkiej. Kawabata świetnie poradził sobie z kreacją postaci, nakreślając ich przeszłości w taki sposób by były one dla czytelnika możliwie jak najbardziej autentyczne.

  Oba opowiadania, jak to bywa w literaturze japońskiej mają otwarte zakończenie, dając nam sposobność do indywidualnej oceny czynów każdej z postaci. Kawabata chce żebyśmy sami znaleźli odpowiedzi na nurtujące nas pytania, nie rzucając wszystkich kart na stół, a jedynie dając wgląd do kilku z nich.

  #bookmeter #japonia #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka

  źródło: 1596952898123.jpg

  +: D......o, jotpeg +26 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h