Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 11 sierpnia - Liczą się wyniki a nie teorie

"Gdy pojawił się problem w określeniu, czy nawyk, czy teoria są lepsze w dochodzeniu do cnoty - jeśli przez teorię rozumiemy to, co uczy nas poprawnego postępowania, a przez nawyk to, że przyzwyczajamy się postępować zgodnie z tą teorią - Muzoniusz uważał, że skuteczniejszy jest nawyk" - Muzoniusz Rufus, Diatryby, 5.17

Czasami zbyt dużą wagę przykładamy do analizy tego, czy dana teoria jest poprawna. Nie chodzi o to, że powinniśmy porzucić myślenie i że teoretyzowanie jest zupełnie niepotrzebne. Chodzi o to, że pomimo to, że teorie są zazwyczaj logiczne i proste, świat taki nie jest.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 56
@dac_oficjal: o to jest dobre, dobre. Siedzieć i teoretyzować można bez końca, tylko absolutnie nic z tego nie wynika w większości przypadków, jeśli za gadaniem nie idą czyny. W tym przypadku można z powodzeniem pominąć czcze #!$%@? i zabrać się za coś konstruktywnego. Jak po wykonaniu wszystkich zadań jest czas, można sobie pozwolić na takie rzeczy. Proste w sumie. Nie mam cierpliwości do współpracy z ludźmi którzy trują przez 3 godziny
@dac_oficjal: nie "wyniki", ale "nawyki".
stoicy generalnie dosc zarliwie oponowali przeciwko ocenianiu po wynikach, prawie zawsze chodzilo o idee, zasade, sama wole lub fakt wykonywania czegos slusznego, niezaleznie od rezultatu.

Bardziej wiec ten cytat nalezy interpretowac tak, ze jesli pojawia sie nowa teoria, dajaca nam mozliwosc doskonalenia, a mamy inne nawyki, ktore prowadza do tego samego, to lepiej zostac przy obecnych nawykach, zamiast eksperymentowac z teoriami, bo sila nawyku w pracy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gladagugu: wiedza jest ważna, bo na jej podstawie można tworzyć i oceniać teorie; bardziej na myśli mam/miałam, że jeśli jednym zastosowaniem wiedzy jest tworzenie teorii, to w większości przypadków ciężko jest przekuć to w jakieś konkretne wyniki i traci się czas, po prostu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mozgogrdyczka: Czasem niby strata czasu to też zdobywanie wiedzy. Wiele zespołów naukowych obierało błędne ścieżki ale nie była to strata czasu bo inni mogli pójść inną drogą.