Wpis z mikrobloga

Hej. Dzisiaj trochę inny wpis. Może zainteresuje mieszkańców Świdnicy. W Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich pszczół. Na stronie zazwyczaj publikuję relacje z osobistych spotkań z nimi. Dzisiaj jednak zrobię wyjątek i opiszę tegoroczne obserwacje Dareckiego, który oznacza żądłówki na mojej stronie (a także Wasze, gdy wysyłacie mi je na priv i z jakimś gatunkiem nie mogę sobie poradzić). Jest świetnym specjalistą w tym temacie. Odkrył on nie lada pszczeli skarb na przyszpitalnym trawniku w Świdnicy i to podczas dość krótkiego czasu obserwacji.
Tutaj artykuł: https://dzicyzapylacze.pl/skarby-swidnickiego-trawnika/ a w komentarzach jak zwykle skrót.
Zapraszam też, do przeczytania artykułu, który dała jako znalezisko @Tulkandra: https://www.wykop.pl/link/5653137/efekt-braku-kosiarki/ a który też jest podlinkowany na dole mojego artykułu na blogu.

#swidnica #polska #pszczoly #dzicyzapylacze

Na zdjęciu smółka komonicówka (Trachusa byssina) samiec (fot.własna)
Samice tego gatunku budują gniazda w ziemi i wyściełają je kawałkami wyciętych liści, podklejanych żywicą.
Pobierz M.....e - Hej. Dzisiaj trochę inny wpis. Może zainteresuje mieszkańców Świdnicy. W Po...
źródło: comment_1597580229HqA35XWLPH8hUE4GPx2wsR.jpg
  • 18
Podczas wyrywkowych obserwacji w terminie od 23.06.2020 do 20.07.2020 na wspomnianym świdnickim trawniku zanotowane zostały 33 gatunki dzikich pszczół (z pominięciem trzmieli, które również był obecne).

Wśród tych gatunków znalazły się pszczoły rzadkie, jak, np. Anthidium oblongatum (Czerwona Lista kategoria VU), Anthidium punctatum, Anthophora aestivalis, Eucera longicornis, Eucera cf. nigrescens, Trachusa byssina, a także gatunki nowe dla Polski, jak: Hoplitis ravouxi czy Halictus cf. scabiosae. Obserwacje zostały niestety przerwane po całkowitym
Pobierz M.....e - Podczas wyrywkowych obserwacji w terminie od 23.06.2020 do 20.07.2020 na ws...
źródło: comment_1597581104dN4gCm5x49FbL7OgL6LPpd.jpg
Trawnik, na którym obserwowane były pszczoły, znajduje się w sąsiedztwie szpitala „Latawiec” w Świdnicy. Jego część była wykoszona, ale na pozostałym obszarze można było znaleźć rośliny mające duże znaczenie dla pszczół, jak np. komonica, wyka, żmijowiec, lucerna, ostrożeń.

Trawnik posiada małe skarpy. Wzdłuż niego ułożone są płyty ze szczelinami. Dodatkowym plusem jest sąsiedztwo z dzikimi terenami nieużytkowanymi przez ludzi. Wszystko to może stanowić miejsca gniazdowania pszczół.
Pobierz M.....e - Trawnik, na którym obserwowane były pszczoły, znajduje się w sąsiedztwie sz...
źródło: comment_1597581308KxCWvldIk3dcy3pnnIr314.jpg
Dlaczego o tym piszę?

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na to miejsce nie tylko po to, by zainteresować nim badaczy żądłówek. W miastach sztucznie tworzone są „miejsca przyjazne pszczołom”. Często ulokowane są one w nierozsądnie wybranych miejscach, gdzie trudno o odpowiednie warunki gniazdowania, odpowiednią bazę pożytkową, lub występują jedynie pospolite pszczoły.

Tutaj Świdnica ma gotowe stanowisko, gdzie może, jedynie ograniczając wykaszanie trawników, zapewnić miejsce przyjazne pszczołom wśród których znajdują się gatunki rzadkie. W
Smółka komonicówka pszczoła której z ziemi wystaje główka
Gdy my stawiamy krok na jej głową
Ona śpi pod liściastą osłoną
By było jeszcze bardziej ciekawie
Ta pszczoła często siedźi na trawie
Jest na tyle mądra i bystra
Daj jej żywicy a na pewno mądrze wykorzysta
A jakbyś miał jakieś dodatkowe pytania
Ta Mirabelka @Megachilidae to księga wiedzy i z pewnością pwie ci na jakiej Smółka zamieszka miedzy.
@Miriamele: Tu jest sytuacja o tyle dobra, że obok są dzikie chaszcze, na których znajdują się rośliny pożytkowe i miejsca do gniazdowania. W miastach tworzone są miejsca przyjazne pszczołom dość przypadkowo i często bezsensownie. Stawia się domki dla owadów a nie myśli o tym, co te owady będą jeść i jak wykarmią potomstwo.
Wiele miast uważa, że domki są główną pomocą dla dzikich pszczół. Dlatego zawsze mam wątpliwości, gdy widzę działalność
@Megachilidae

Usłysz jej wołanie, siedźi na kwiatku i zaczyna zbieranie
Nie szkodzi nikomu, bo ma szczytne zadanie
Musi nazbierać jak najwięcej pyłku, by móc odpoczywać u dnia schyłku
Mógłbym o niej pisać bez przerwy
Nie wiem tylko czy nie puszczą jej nerwy
A nie chcę jej wkurzać, bo coś szuka przy różach
Zostawię ją w spokoju, bo będzie mieć do mnie uraz
Jako anonim będę o niej tworzył rym
Dla swojego bezpieczeństwa