•  

102 + 1 = 103

Tytuł: Dagome Iudex
    Autor: Zbigniew Nienacki
    Gatunek: Powieść historyczna
    ★★★★★★★☆☆☆

Ciekawa pozycja w dorobku Nienackiego, znanego oczywiście przede wszystkim z przygód Pana Samochodzika.
    Książka ta stanowi próbę wypełnienia dziury w historii ziem polskich, tj. czasów przed Mieszkiem I. Opowiada o dokonaniach Dagona, w którego żyłach płynie krew olbrzymów i pragnącego dowieść tego przez czyny godne olbrzyma. Kulminacją ich ma być zbudowanie nowoczesnego państwa na ziemiach, które niegdyś należały do jego potężnych przodków. Bohater bezkompromisowo dąży do celu, posługując się siłą, magią, zdradą i wiedzą z "Księgi Grzmotów i Błyskawic", uczącej rządzenia w iście makiaweliczny sposób.
    Oryginalnie wydana jako trylogia, obecnie książka dostępna jest w jednym, połączonym tomie od Oficyny Wydawniczej "Warmia".
    Język, którym napisana jest książka, należy do specyficznych, lecz po chwili przyzwyczajenia łatwo jest dać się porwać wartkiej akcji w barwnym świecie. Rozdziały są w większości krótkie, więc czytając często myślałem "e, noc jeszcze młoda, lecimy z następnym". Można się przyczepić do dość płaskich - z nielicznymi wyjątkami - postaci. Na plus zaś zaliczyć trzeba ciekawą i rozbudowaną fabułę, głównego bohatera i ciekawie opisane realia średniowiecza, a także językowe smaczki dot. słów czy nazw, które funkcjonują do dziś.

#bookmeter

•  

@sy23: myślałem, że oryginalny dokument zrecenzowałeś xD

+: Scyzorro83, M.........r +1 inny
    •  

@sy23: Miałem nieprzyjemność przeczytać cała trylogię. Raczej nie polecam, słabe to, dużo bezsensownej erotyki, fabuła na początku zapowiada się ciekawie, a gdzieś przy drugim tomie traci sens. Bohaterowie pojawiają się i znikają bez ładu i składu. Jako zapychacz na wakacyjną podróż może ujdzie, ale wartościową pozycją bym tego nie nazwał.

•  

@Radioaktywny_Pasztet: Wporzo ;) Dla mnie drugi tom był najlepszy, bo skończyła się "partyzantka" a zaczęła "polityka". Nie powiedziałbym, że bohaterowie pojawiają się i znikają, większość postaci jednak odgrywa jakąś rolę, choćby jako militarni wrogowie lub sprzymierzeńcy. Erotyka owszem jest i może nie zawsze potrzebnie, ale wydaje mi się, że zazwyczaj zamyka się w dwóch zdaniach i służy jako pretekst do rozmowy: "przyszła do jego komnaty, wszedł w nią, a gdy doznali spełnienia rzekła mu...". Nie przeszkadzała mi bardziej niż cycki w Grze o Tron.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

"Po lewej stronie: Amerykańska modelka Kendall Jenner w stroju kąpielowym pokazująca, co dla wielu jest idealnym ciałem u kobiety.
    Jakiś czas temu to zdjęcie stało się hitem i inspiracją dla wielu młodych dziewcząt.
    Po prawej stronie: Alyssa Carson, 19-letnia astronautka, która stała się najmłodszą osobą w historii, która przeszła wszystkie testy lotnicze NASA i która przygotowuje się do bycia pierwszym człowiekiem, który będzie podróżować na Marsa.
    Słyszałeś o niej?
    Myślę, że najwyższy czas przemyśleć nasze ideały i inspiracje jako społeczeństwo, prawda?
    Nasze córki potrzebują wzorów do naśladowania, aby nie patrzeć na to co jest wykreowane i nie wprowadzać się w kompleksy, bulimię, depresje.
    Dziś piękno ma zupełnie inny wymiar.
    Zdobądź lepsze wzory do naśladowania. Liczy się Twoje wnętrze, umysł, serce, charakter. Ciało się zmienia, to co człowiek daje innym od siebie, zostaje na zawsze.
    ~ Lorenzo Smith, Daniel Stochaj - Ostatnie 100 dni mojego życia
    pokaż całość

odpowiedzi (75)

Boże jak mnie wkurwiają tacy ludzie. Siedzi madka z dzieckiem w autobusie, dziecko zaciekawione pyta, prosi ją żeby mu odpowiedziala, a ta z nosem w telefonie ucisza gówniaka tonem jakby miała się zaraz zesrać. To po co robilas sobie to dziecko bulwo. Szkoda mi dzieciora #gowno

odpowiedzi (63)

Nie zazdroszczę Putinowi. Czego by nie zrobił, to po 15 minutach jest rozpracowany na wykopie w każdym najmniejszym aspekcie. Zero możliwości zaskoczenia.
    #rosja #ukraina

odpowiedzi (26)