Wpis z mikrobloga

Wzgórza Golan, około 2010 roku. PzKpfw IV syryjskiej armii, zniszczony podczas wojny sześciodniowej w 1967 przez izraelskiego Centuriona. Ponoć stoi tam do dzisiaj.
To jest ostatni niemiecki drugowojenny czołg zniszczony w walce. Syryjczycy kupili ich dużą liczbę w latach 50, były to zdobyczne egzemplarze od Francuzów(ok. 60 sztuk) i czechosłowackie(ok 50 sztuk), a także 17 egzemplarzy, które III Rzesza wyeksportowała do Hiszpanii.
#historia #ciekawostkihistoryczne #czolgi #izrael #syria #ciekawostki
Ikarus_260 - Wzgórza Golan, około 2010 roku. PzKpfw IV syryjskiej armii, zniszczony p...

źródło: comment_1598812712Tgd0LJl83N55BWygVeePFl.jpg

Pobierz
  • 16
@Ikarus_260: Szkoda, ze nie próbowali tego modernizować. Gdyby tak wymienić silnik, gąsienice i wieżę wraz z armatą, oraz wymieniliby celowniki to ten czołg mógłby nadać się do czegoś więcej, niż stacjonarne stanowisko ogniowe. Niemcy mieli kilka koncepcji ulepszenia tego czołgu, ale wszystkie spęzły na niczym z powodu braku odpowiedniego silnika. Jednak w latach 60 istniały już odpowiednio mocne silniki które by się tam zmieściły wraz z przekładnią.
orkako - @Ikarus_260: Szkoda, ze nie próbowali tego modernizować. Gdyby tak wymienić ...

źródło: comment_1598817433mFH9Boyl5Eh8U6QgiCyJy0.jpg

Pobierz
ktoś musiałby to wszystko zaprojektować i zbudować. Ci, którzy dysponowali takimi możliwościami, mieli własne i dużo nowocześniejsze czołgi.


@MostlyRenegade: Przeciez u Arabów i Persów robiono najróżniejsze przeróbki, głównie T-34-85. Wsadzenie tam nowej wieży oraz silnika, dodanie dodatkowego pancerza, wymiana gąsienic oraz zawieszenia to coś co mieściło się w ich możliwościach, zwłaszcza w prymitywnych II wojennych konstrukcjach.
Oczywiscie rozumiem, że nie robili tego, bo mieli dostęp do lepszego radzieckiego sprzętu.
@MostlyRenegade

ktoś musiałby to wszystko zaprojektować i zbudować. Ci, którzy dysponowali takimi możliwościami, mieli własne i dużo nowocześniejsze czołgi.


Nieprawda. Izraelskie wojsko podczas wojny 6 dniowej posiadało głównie modernizowane Shermany (M50 i M51). Ich modernizacja zazwyczaj polegała na wymianie wieży na większą (T23), zmianę gąsienic na szersze i dodanie mocniejszego silnika. W przypadku M50 było łatwiej, ponieważ działo nie było wielkie (7.5cm KwK 42 po modernizacjach). M51 miała działo kalibru 105mm, Żydzi
@Heyolok: co jest nieprawdą? Jak się ma to, co napisałem do twojej historii? Izrael modernizował swoje czołgi, bo miał takie możliwości (z pomocą Francji!). Syria była w tym czasie pochłonięta wewnętrznymi przewrotami, a jej armia była w rozsypce. Gdyby mieli jakieś możliwości zmodernizowania swojej broni, pewnie by to zrobili.

@orkako: nie u wszystkich Arabów, bo chyba jedynie Egipt był wówczas w stanie się w takie rzeczy bawić, przy czym T-34-85
@orkako: wcale nie przesadzam. Nawet wczesne wersje T-34 były koncepcyjnie nowocześniejsze niż ówczesne czołgi niemieckie. Przecież Pantera, czyli następca PzIV, powstała jako odpowiedź na T-34 i to jeszcze zanim te ostanie zaczęto uzbrajać w działa 85 mm.
@MostlyRenegade: Tak, ale to wszystko należy do tej samej generacji czołgów.
Wyróżniamy następujące generacje:
- I wś (czołgi obejmujące okreś I wojny światowej i zaraz po niej. Cechowały się niską prędkością i słabym opancerzeniem).
- *20-lecie miedzy wojenne (Czołgi powstałe głównie od II połowy lat 20 do początku II wojny światowej. Są to nadal konstrukcje o dziwnych rozwiązaniach konstruktorskich jak te z I wś, ale jednocześnie znacznie sprawniejsze w boju. Generacja
@orkako: miałem napisać, że nie mam na myśli tego podziału na generacje, ale jakoś mi to umknęło. Są to oczywiście wszystko czołgi drugowojenne, ale biorąc pod uwagę bardzo dynamiczny rozwój broni pancernej, wrzucanie wszystkich konstrukcji tamtego okresu do jednego wora jest trochę bez sensu.
@MostlyRenegade: Zgadzam się, acz kolwiek oba czołgi w walce mają proporcjonalne parametry. T-34 przewyższał mocno przewyższał mobilnością i zasięgiem jazdy, ale miał mniejszy zasięg i celność działa. Oba czołgi zdejmowały siebie na strzał i niewiele tu pomagał nawet pochylony pancerze T-34.
T-34-85 był lepszy, ale to tak jak dzisiaj M1A2 jest lepszy od Challengera 2. Niby czołgi będące swoimi odpowiednikami, ale jednak jeden jest lepiej zaprojektowany.