Wpis z mikrobloga

Mam trochę oszczędności (30k~) i mieszkam jeszcze z rodzicami, mam od jakiegoś czasu pracę i potrafię całkiem sporo odkładać. Jednak niedawno zacząłem się zastanawiać nad inflacją, oraz ogólnie nad pomysłami nad mnożeniem pieniędzy.

Jestem rodzajem człowieka, który jak się czegoś chwyci, to zaczyna chłonąć wiedzę jak gąbka i tryhardować, choć potrafię szybko się wypalić. Niewiele rzeczy przyciąga mnie na dłużej. Liczę, że w tę tematykę będę mógł zanurkować, ale potrzebuję od Was nieco rad na start.

Dlatego chciałem się zapytać, czy macie jakieś dobre sposoby na mnożenie pieniędzy? Dotychczas z tego co czytałem to są takie opcje:
- lokaty - ale to gówno pieniądze
- konta oszczędnościowe - mam takowe, ale to oczywiście też gówno pieniądze
- inwestycja w złoto? Pewnie to jest dobre zabezpieczenie przed inflacją, ale raczej na tym nie zarobię.

To wyżej to z takich bezpieczniejszych i nudniejszych sposobów. Dlatego myślałem nad
- kryptowalutami
- graniem na giełdzie
- ew. obstawianie meczy itd., raz się napaliłem, bo moje pierwsze obstawianie dało mi z 700 zł zysku, ale to było FAME MMA i było łatwo oceniać, a potem już na mniej oczywistym obstawianiu wtopiłem ze 100 czy 200 zł, no i przestałem to robić.

Problem jest taki, że #!$%@? się na tym znam i szczerze to nie wiem gdzie bym miał zacząć. Nie chcę trafić do jakichś gównogrupek czy gównopiramidek, choć z tego co widziałem, to grupki mogą być pomocnicze (szybkie info jak pojawi coś opłacalnego do kupienia/sprzedania).

Na przykład (kompletnie się nie znając), myślałem sobie, że pewnie warto było zainwestować w akcje Amazona jak koronawirus się zaczął rozprzestrzeniać. Tylko totalnie nie wiem, czy tak się da w ogóle robić? I jak to robić? Co, wchodzę na jakąś giełdę internetową i sobie kupuje akcje Amazona? XD Tak, wiem, mógłbym pogooglować, ale wolę dostać info z pierwszej ręki od kogoś, niż przesiewać wszystkie wyniki, żeby pozbyć się kałomoczu na jaki trafię. Jeżeli jest tu jakiś ogarnięty mirek w tych sprawach to byłbym wdzięczny. Tak podsumowując, to moje pytania:
- krypto czy giełda (kursy walut/akcje)?
- czy na giełdzie handluje się i akcjami i kursami walut, czy inaczej się nazywają "miejsca" do handlu nimi?
- jakie ewentualne strony, bo zgaduje, że różnią się prowizjami? Jak to wygląda z prowizjami?
- jakie ewentualne narzędzia do wygodnego śledzenia danych?
- no i główne pytanie - jak w ogóle zacząć bawić się w takie gówno, są jakieś legitne kanały na YouTube, które przedstawiają ten temat niczym Etrapez matmę, czy Vsauce szeroko pojętą naukę?

P.S. Oczywiście nie zamierzam od razu 30k pchać i ryzykować, na początek pewnie bawiłbym się groszami, a potem przeznaczył np. tysiaka na to i patrzył jak mi idzie. Słyszałem, że są darmowe symulatory opierające się na prawdziwych danych, czy opłaca się w takie coś bawić w ogóle? Byłby to pewnie niezły trening, no ale wiadomo, granie fejkowym hajsem to nie to samo i inaczej się postępuje.

Z góry dzięki!

#oszczedzanie #oszczedzanie #gielda #gielda #krypto #kryptowaluty #akcje #obligacje #hajs
  • 60
@NykipVaous: o gościu. 30k to dosyć sporo, obstawiam że jesteś młody. Sam do niedawna operowałem podobną kwotą, ale na giełdzie gram 5 lat. Najbezpieczniej lokata, fundusze nie gwarantują Ci zarobku, poczytaj o obligacjach. Lepiej oprocentowane, ale często na dłuższy czas, 5-letnie, a nawet 10-letnie.
Jeśli myślisz nad giełdą to pograj najpierw mniejszą kasą np: 10k. Jak zagrasz całością to gwarantuje Ci, że stracisz i się odbijesz i napiszesz, że giełda Cię
@cyborgkombat @venom_inside Jakieś zaklęcia na mnie rzucacie? Nie wiem o czym mówicie, ogółem cieszyłaby mnie bardziej rozbudowana wypowiedź. Jednak sprawdziłem to o czym piszecie i:
- dascoin - pierwszy odnośnik mówi o piramidce finansowej, a trzeci to odnosnik ze strony w stylu JAK ZARABIAC PIENIADZE PE EL więc podziękuję XD (nie wspominając o tekście "Brzmi niewiarygodnie? Ale to prawda. Przeczytaj, jaka forma inwestowania daje mi rekordowe stopy zwrotu i dlaczego nie wchodzę
@NykipVaous: kazdy kto zadaje tego typu pytania na wypoku zasluguje na to, zeby tracic pieniadze na lokacie 0,01% ( ͡° ͜ʖ ͡°) masz caly internet, ale pytasz przypadkowych ludzi z wypoku, ktorzy swoimi niekoniecznie madrymi wypowiedziami juz cie jakos ukierunkuja i to nieszczegolnie w tym kierunku co trzeba xD takze zycze powodzenia w inwestowaniu, skoro myslisz, ze tutaj na tacy poda ci ktos recepte na gruby pinionc.
@arnoldinho71 - dzięki, wgłębię się w temat
@bellazi - czemu niecierpliwa?
@boboliwo - dzięki, a można wiedzieć dlaczego?
@Tytyka - prawie 24 lat. Nawet 10k to dla mnie byłoby za dużo na start, wolę najpierw się upewnić, że ogarniam temat, zanim zacznę wykładać >1k. Czy zdanie, w którym piszesz "sam do niedawna operowałem podobną kwotą, ale na giełdzie gram 5 lat" oznacza, że przez grę na giełdzie już nie masz tej kwoty,
@Papuczino: Mam internet i roi się od typów, którzy próbują kosić hajs od frajerów. Większość z ludzi, którzy są "dobrymi graczami i inwestorami" w rzeczywistości sprzedają o tym książki i kursy i to z tego zarabiają, a niestety na sporo takich ludzi się trafia przeglądając internet. Czasem łatwiej jest spytać bezpośrednio ludzi, którzy siedzą w temacie. Nie myśl, że poza tym nie przeglądam internetu. Akurat z googlem jestem bardzo dobrze obeznany.
@NykipVaous: Nie zapomnij o promocjach bankowych, może to żadna gruba kasa ale kto pogardzi kilkoma stówami bez większego wysiłku? A przy wielodzietnej rodzinie rekordziści wykręcają nawet 25-40k w 5 lat. Przy okazji testujesz po kolei banki i to jest dość ciekawe zajęcie.

Możesz też zapisać się na jakieś g** studia po najtańszy kredyt w Polsce.

Bukmacherka - olać. Maszyny też słabe.

Krypto bym odradzał, bycie traderem to raczej ciężka sprawa a
@dcom: Dzięki za tę serię na YouTube, wygląda na coś, czego potrzebowałem, co fajnie podsumowałeś słowami - "zeby zrozumiec ''co tu tak naprawde dookola sie ku@wa dzieje'' . " Niedługo rozpocznę seans. A książki bym raczej nie kupił, bardziej miałem celować w znalezienie wersji "demo" :) w pdf, jeśli książka miałaby być wartościowa.

Nad firmą już myślę od długiego czasu, ogólnie jestem trochę zagubioną duszyczką, ale myślę, że wiem co chcę
@NykipVaous: Jeśli chodzi o to co zrobić z własnymi pieniędzmi to sam musisz zadecydować a rady ludzi z neta to wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na początek mogę polecić książkę Zaremby link , łatwa do łyknięcia i po przyswojeniu tematu wiesz mniej więcej co z czym się je. Z polskiego YT lubię słuchać FXMag , mają serię jakąś gdzie tłumaczą wszystko. Gdzie zacząć - najłatwiej Revolut, a