Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Poleci ktoś jakieś strony, poradniki, literaturę związana z radzeniem sobie z zimnem? Po ostatnim wypadzie w góry stwierdziłem, że to moja pięta achillesowa i trzeba by się nauczyć jak z tym radzić. Ostatnio słuchałem wywiadu z dwoma takimi gościami w Brzmienie świata z lotu drozda którzy robią akcje pt. Oswajamy Mróz, ale u nich na stronie oprócz autopromocji nic nie widziałem.

#survival #outdoor #trekking #gory
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@modzelem: no ostatnio było trochę słabo. Wiedziałem, że za ok 3h będzie koniec trasy i wolałem zostawić polar suchy na przebranie. Problemem było to, że byliśmy kompletnie przemoczeni + wiatr.
@Afrati: raczej postój. Gdy idę i jestem w trakcie wysiłku to jest ok. Jak było tylko podejście to aż mi się buzia śmiała. Problem był taki, że mieliśmy w ekipie jednego gościa który strasznie słabował. I co każde podejście musiał
@tomek7322: polecam morsowanie w zimie, nie ogrzewac tez za duzo. W lato nadmiernie sie nie chlodzić, nie siedziec w klimie calymi dniami. Saunowac i morsowac o kazdej porze roku. Tak zeby organizm przyzwyczail sie do wytęzonej termoregulacji, i przede wszystkim twoja psychika do tego ze to tylko odczucie i da sie z tym zyc nie skupiajac na tym calej swojej uwagi. Na zasadzie jest ci zimno i czujesz to ale nie
@tomek7322: Tutaj nie masz co się spodziewać cudów - maszerujesz standardowo "na chłodno" a na postojach kurteczka puchowa - zwana postojówką ;) Do tego dobrej jakości bielizna i odczujesz drastyczną poprawę. W sytuacji silnie padającego deszczu - lekka kurtka p-deszcz/ponczo zakładane na całość.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@barszczowo: nie, nie boli. Ale zamieram w bezruchu i nawet mi się łapą nie chce ruszyć, żeby mi tylko ciepło nie uciekało. Zastanawiam się nad ćwiczeniami które mnie rozgrzeją. No i jeszcze nie jestem pewien jakie jedzenie najlepiej na przekąski, żeby były najszybciej przyswajalne. Jak jest mega górka i nogi mnie bolą to tylko traktuje to jako wyzwanie. A zimno jest dla mnie mega demotywujące.

@modzelem: bielizna termoaktywna z Decathlonu.
I termos lub dwa z ciepłym napojem jaki tam lubisz herbata, kawa ważne by gorące. Nie jeden by nie wpadł w hipotermie jak by miał coś gorącego do picia.
@tomek7322: moze byc tez tak ze poprostu tak masz. CzytLem kiedys przez zimowa wyprawa stary podrecznik usa o zimnie tyle co pamietam i co trzdbabrac pod uwage
-70-80% tego co jesz idzie na ogrzanie ciala
-oddwodnienie-za malo wody i spada morale. Odziwo dosx istotne przy zimne ze zapom8na sie pic.
-jak wieje wiatr to #!$%@? twojanaturalna osłonę cieplna miedzy innymi i tu znaczenie ma dobre ubranie ale to napewno wiesz.
A