•  

1. Zrób obiad wegański.
    2. Stwórz gadżet, oszczedzający czas.
    3. Wykonaj 30 000 kroków jednego dnia i udokumentuj to screenem z używanej apki.
    4. Spędź dzień w miejscu swojego zamieszkania jak turysta - zwiedzaj, rób zdjęcia, przesiaduj w knajpach, kup jakąś pamiątkę.

Wykonanie zadania pierwszego nie było dla mnie zbyt dużym wyzwaniem, więc czułam niedosyt w tej edycji zabawy.

Postanowiłam pozwiedzać miasto, w którym mieszkam od kilku lat - #stalowawola
    Okazało się to super pomysłem na spędzenie pogodnej wrześniowej soboty (。◕‿‿◕。)

pokaż spoiler I w tym miejscu chciałabym pozdrowić @poco-mifejsbuk, który dzielnie towarzyszył mi w trakcie całej wycieczki

Wczoraj zaplanowałam trasę - wyrysowałam i zaznaczyłam punkty must-see. Czyli niemal dokładnie jakbym zwiedzała obce miejsce :)
    Zwiedzanko zaczęliśmy od północnych krańców miasta - pierwszym sfotografowanym punktem była stara gorzelnia (wybudowana w XIX przez Lubomirskich). Następnie skierowaliśmy się w stronę parku podworskiego na osiedlu Charzewice (po drodze mijając zabytkowy przepust kolejowy z 1916 roku), gdzie przyjrzeliśmy się wieży ciśnień (nieczynnej) oraz odremontowanej oficynie ordynata i innym (niestety niszczejącym budynkom). Park ma potencjał, niestety marnowany :(
    Kolejnym punktem na trasie było Muzeum Regionalne, które znajduje się w pałacu Lubomirskich w Rozwadowie (w środku kiedyś byliśmy, więc dzisiaj obeszliśmy plenerowe wystawy).
    W Rozwadowie (który od założenia w 1690 roku był samodzielnym miastem, a od 1973 jest dzielnicą Stalowej Woli) zahaczyliśmy jeszcze o dworzec kolejowy, obok którego znajduje się zabytkowy parowóz Ty2-16 (wyprodukowany w 1942 roku, wycofany w 1991 - stoi sobie na cokole i można go podziwiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)) oraz świeżo wyremontowany budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" (aż miło popatrzeć na nowiuśką elewację (ʘ‿ʘ)).
    Następnie wróciliśmy do centrum (a właściwie na Zatorze, czyli starszą część miasta), gdzie zjedliśmy obiad i wypiliśmy piwko STALOVE (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
    Obok pizzerii stoi budynek z tęczą - tzw. Metalowiec.

Metalowiec został wybudowany w latach siedemdziesiątych i miał być hotelem o wysokim standardzie, dla Japończyków, którzy budowali kuźnię matrycową. Pech chciał, że ktoś go umiejscowił przy samej linii kolejowej i Japończycy woleli dojeżdżać z Baranowa, niż być budzeni przez każdy pociąg.

Ups xD

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Miejski Dom Kultury (w którym jest kino, odbywają się koncerty i inne występy), a obok - fontanna z napisem "Miasto komiksów". Do tej pory byłam przekonana, że Stalowa Wola to miasto rowerów, a tu taka niespodzianka! Całe szczęście niebieski wytłumaczył mi, że stąd pochodzi Grzegorz Rosiński - rysownik komiksowy, grafik i malarz, twórca #thorgal.
    Najedzeni i napojeni zamiast uciąć sobie drzemkę wyruszyliśmy na podbój terenów byłej Huty Stalowa Wola (obecnie strefa przemysłowa), które zajmują pół miasta. Na pierwszy rzut - usytuowane w lesie kulochwyty, które niegdyś służyły do badań poprodukcyjnych sprzętu uzbrojenia w HSW. Chętnie widziałabym je w jakimś kryminale jako miejsce ukrycia zwłok - jest potencjał! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Bliżej "miasta" znajduje się budynek Naczelnej Dyrekcji Huty Stalowa Wola w stylu Art déco (ostatni polski styl narodowy, który aspirował do rangi stylu państwowego II RP).
    I wróciliśmy do centrum po właściwej stronie torów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Przeszliśmy przez Park Miejski, a przy miejskiej bibliotece obejrzeliśmy wystawę zdjęć maszyn wojskowych i budowlanych produkowanych w HSW (a także drzewko solarne). Obok znajduje się drewniany kościół św. Floriana, który został tu przeniesiony z okolicznej wsi Stany w 1943 roku. Warto nadmienić w tym miejscu, że miasto Stalowa Wola jest dość młode - powstało w latach 30. XX wieku w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
    Na koniec cyknęłam fotkę najbardziej znanemu obiektowi w Stalowej Woli, a mianowicie - pomnikowi Patrioty, który (ciekawostka!) kilka lat temu zdobył tytuł architektonicznej Arcymaszkary xD

Dla zaintetesowanych: album ze zdjęciami z dzisiejszego zwiedzanka - LINK

#mirkowyzwanie #zwiedzajzwykopem #podkarpacie

GIF

źródło: zwiedzanko.gif (4.84MB)