•  

Hallo #mirkowyzwanie, raportuję wykonanie zadania (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Mój zestaw wyglądał tak:
    1. Wykonaj samodzielnie lampę. Technika dowolna.
    2. Wyrusz na pieszą całodniową wycieczkę.
    3. Zrób własny makaron i podaj go z ulubionym sosem i warzywami sezonowymi
    4. Wyjdź do lasu z workami na śmieci i posprzątaj.

Numery 4, 3 i 2 to nie było żadne wyzwanie. A budowa własnej lampy chodziła mi po głowie od jakiegoś czasu. Jest impuls, zabieramy się za robotę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Nim ktoś zacznie się krzywić, pozwolę sobie przywołać definicję lampy ze słownika PWN:
    1. «urządzenie służące do wytwarzania sztucznego oświetlenia»

Moja "lampka" jednak za bardzo nie może funkcjonować w domu, chyba że ktoś (jak ja) robi zdjęcia i potrzebuje... hm... mocniejszego źródła światła.

Tak na przykład 230W per panel. A mam ich 5, więc całkowita moc zamyka się w 1,1kW i ok 100 000 lumenów (18-20 tysięcy per moduł) (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
    Projekt został roboczo nazwany "anihilator wzroku", bo - dla porównania - zwykła "żarówka" LED o mocy 10W generuje ok. 800 lumenów.

Wybór padł na panel COB zasilany bezpośrednio z sieci. Wymiar +/- kartka A4 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niewiele droższy od "zwykłego", a odpada cała zabawa z obniżaniem napięcia i dokładaniem diabelnie drogiego układu zasilania.
    Żeby podziałał dłużej niż parę minut (i był bezpieczny), trzeba jednak ogarnąć nieco więcej niż lutownicę.

1) Dołożyć radiator
    Ponad 2kg aluminium. Radiator oczywiście trzeba na początku oszlifować, jeśli dalsza obróbka ma nie kończyć się co chwilę rozlewem krwi.
    Później wykonać dziury pod mocowanie panelu, skompletować odpowiednie śruby i resztę towarzystwa (wiertła kobaltowe, kable, wtyczki, itd.)

2) Dołożyć pastę termoprzewodzącą. Kupowaną na słoiczki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3) Dołożyć aktywne chłodzenie (tu w postaci wentylatora 140mm)
    Oczywiście trzeba go jakoś zasilić, więc na listę zakupową wpadł zasilacz do LED-ów o mocy maksymalnej 7W.
    W pierwotnej wersji projektu rozważałem wentylator zasilany z sieci, ale 120mm na tyle głośne, że odpadły w przedbiegach, a ceny większych porażają.

4) Dołożyć pleksę (5mm)
    Przód lampki jest nieosłonięty i szkoda by było, gdyby panel uległ uszkodzeniu przy upadku. No i zasłania punkty, gdzie przylutowane są kable zasilające.

5) Trytytki!
    Wiadomo, że mało który projekt DIY obejdzie się bez tego genialnego wynalazku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

6) Zaciski na linki stalowe
    BHP musi być - trzyżyłowy kabel z odpowiednią wtyczką nie ma prawa się urwać przy szarpnięciu, a PE musi być solidnie przypięte do całości

Do całości mógłbym zrobić długie "how-to", ale tutaj chodzi o esencję. Poza tym, kto by to czytał? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: a.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Na podstawie filmów z wojny między Armenia Azerbejdżanem należy zweryfikować polskie plany obronne. Jeśli ktoś nas zaatakuje ktokolwiek chociażby Litwa od razu się poddajemy. Nie ma uja żebym brał udział w czymś takim. Ja się szybko uczę języków mogę się nauczyć rosyjskiego niemieckiego czy czeskiego w zależności od tego kto będzie okupować Polskę. Naprawdę nie warto zdechnąć od uderzenia rakiety z drona sterowanego przez niewiadomo kogo i niewiadomo gdzie

#armenia
    #wojna
    pokaż całość

odpowiedzi (80)

#rozdajo tego pieprzonego gówna, totalnie nieintuicyjne, wywala się na najprostszych procesach. Nie da się na tym pracować.

Wracam na #pcmasterrace i jutro sobie złożę coś porządnego.

Losowanie w niedzielę o 21.

#apple

odpowiedzi (28)

Ktoś wie od czego ta kontrolka ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektryka #remontujzwykopem

odpowiedzi (34)