•  

  #historiajednejfotografii
  Zdjęcie "Idylla" (ang. "Bliss") zrobione przez Charles O'Reara w 1996 roku to najprawdopodobniej najczęściej oglądane zdjęcie na świecie - była to domyślna tapeta na około miliardzie komputerów używanych w wielu krajach, każdego dnia widziały ją zapewne miliony ludzi (inni pewnie zmienili tapetę na inną).
  Zdjęcie zrobione w Kaliforni - według fotografa nie podrasowane w żaden sposób. Microsoft nabył pełne prawa do całej fotografii za najprawdopodobniej 135 tysięcy dolarów (było to 1 lub 2 najdroższe zdjęcie w tym czasie) i uczynił "Idyllę" centrum kampanii do nowego i udanego systemu #windowsxp

  Idyllę można interpretować na wiele sposobów, jedni powiedzą że to piękny dzień - który zachęca by coś zrobić; zielony i niebieski są raczej uspokajające i nie rażą oczu, złośliwi mogą stwierdzić, że zdjęcie jest nudnawe i niekontrowersyjne - ale czy taka nie powinna być domyślna tapeta którą po instalacji systemu zobaczy miliard ludzi?

  W sieci dostępnych jest kilka zdjęć z cyklu później i dziś. Poniżej to samo wzgórze w 2017.

  Mnie zawsze zastanawiała ta bardzo nasycona zieleń - ale zdjęcia robione w tym samym miejscu mają często podobny kolor trawy.

  #ciekawostki #technologia #gruparatowaniapoziomu

  źródło: i.redd.it