•  

  #historia #fotohistoria #ciekawostkihistoryczne
  372. Ra-ra-rasputin lover of the russian queen - 3.
  Kiedy Polak słyszy jakieś nowe informacje, postrzegane przez niego jako niezatwierdzona wersja czegoś, co już zna, natychmiast chowa się w swojej skorupie i zrywa wszelkie kontakty. Nazywa się to zamkniętym systemem wierzeń i przekonań. I tak jest źle, ale w dodatku Polacy starają się zachować kiepski obraz świata, a obraz, który zamyka przed nimi wiele możliwości. Część kazania jest zakończona, wróćmy do naszych złoczyńców.
  W poprzednim odcinku zadałem wam pytanie, jakie było wytłumaczenie dla współczesnej publiczności lat 1910. tej rzekomej bliskości z cesarską parą rządzącą, tego prostego, brudnego wieśniaka.
  Gdybyście wszyscy byli otwarci na dyskusję, powiedzialibym mi, nie wątpię, że ten brudny wiejski człowiek pomagał bardzo choremu nastęmpce tronu poradzić z chorobą hemofilii, a wdzięczna caryca za tą niezbędną pomoc była mu bardzo zobowiązana.
  I będziecie się mylić. To nie mogło być wtedy wytłumaczenie.
  Dlaczego? Ponieważ przed 1917 r. choroba następca tronu była ściśle utrzymywaną tajemnicej państwowej. O tym wiedział tylko najbliższa rodzina (wiedzieli nawet nie wszyscy wielcy książęta Romanowowie), i bardzo ograniczony krąg osobiście wiernych lekarzy (jeden z nich pozostał wierny do końca i został zastrzelony z rodziną).
  Jak więc współczesne gazety tłumaczyły czytelnikom rzekomą bliskość Rasputina do carów? - Niebiańsko piękny penis . Nie żartuję, to było wtedy prawdziwe wyjaśnienie. Na początku XX wieku tłumiona cały XIX wiek szeroka publiczność była bardzo ciekawa w kwestii seksualności, a ponadto nowa bardzo popularna teoria Freuda łączyła problem psyhologiczny kobiet z ich życiem seksualnym. Tak więc, jak pisano w artykułach, nasza cesarzowa, urodziła pięcioro dzieci, stała się bardzo histeryczna po stronie psychologicznej i jednocześnie bardzo religijna. Jedynym sposobem na uspokojenie tej prawie obłąkanej kobiety było naprzemienne modlenie się i pieprzenie jej, a ponieważ oczywiście car był zbyt słaby i wyczerpany przez 300-letnie panowanie dynastii, zlecił te uciążliwe obowiązki zdrowemu syberyjskiemu mistycznemu gigantowi z niebiańsko pięknym penisem.
  Był to początek XX wieku. Wielu czytało sylabami.
  Od tamtych czasów szeroka publiczność stała się nieco mniej łatwowierna. Stała się znana nowa informacja o chorobie potomka. A więc nowa wersja, którą znajdziecie w 100% współczesnych artykułów na ten temat w Polsce brzmi tak:
  Cesarzowa urodziła bardzo chore dziecko. Dzieciak ten bardzo cierpiał. Medycyna nie mogła pomóc. Rodzina była zdesperowana. Tylko Rasputin był w stanie wyleczyć najgorsze objawy choroby następca imperium. Więc, logicznie rzecz biorąc, został przyjęty do dwora i miał wpływ i jakieś osobiste relacje z rządzącą parą.
  Pozwólcie, że zadam wam jedno pytanie - jak Rasputin leczył chorego chłopca?
  Naprawdę, jak? Brudny chłop że.
  Przeczytajmy opisy o tym, jak Rasputin leczył hemofilię:
  za pomocą telegrafu:
  ""Szczególnie zadziwiająca jest historia wyzdrowienia carewicza w Spale 11 października 1912 r. Pogrążony w ekstazie Grigorij Rasputin wysłał intencyjne modlitwy o uzdrowienie umierającego chłopca z oddalonego o tysiąc kilometrów Petersburga. Kiedy zostały odczytane, Aleksy nagle ozdrowiał, wprawiając w zdumienie lekarzy, którzy jeszcze kilka godzin wcześniej nie dawali następcy tronu żadnych szans na przeżycie."" rp.pl
  przez święty krzyż:
  ""Zrozpaczona matka (caryca Aleksandra - ja ) w akcie desperacji kazała wezwać późnym wieczorem Rasputina. Ten akurat przebywał w Petersburgu, więc po kilkudziesięciu minutach stawił się w pałacu i zaczął modlić nad chłopcem. Następnego dnia, ... chłopiec (Aleksy - ja ) nie tylko żył — ale miał się dobrze."" wiadomosci.onet.pl
  i nawet po prostu:
  ""Nikt nie mógł ukoić jego cierpienia. Aż do przybycia Rasputina, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności uspokoił Aleksego."" historia.org.pl
  Co jest napisane powyżej - powyżej jest napisane, że Rasputin był CZARODZIEJEM.
  Jakie więc wyjaśnienie proponują współcześni historycy, aby wyjaśnić status ulubieńca cara i carycy, którym cieszył się Rasputin - był on bardzo silnym magiem i potrafił leczyć choroby słowami i ruchami rąk.
  Chłopaki, to jest diagnoza całej tej historii Rasputina.
  Oficjalna legenda mówi:
  Rasputin, brudny człowiek niskiego stanu, był osobą, która regularnie była zapraszana do królewskich pałaców, miał wiele spotkań z carem, carycą, ich dziećmi. Czasami nawet wpływał na decyzje polityczne.
  Jaki powód daje oficjalna legenda tym osobliwym okolicznościom:
  1) miał nieziemski pięknego penisa (20% badaczy)
  2) był bardzo silnym magikiem (80% badaczy)
  I to historycy piszą na początku XXI wieku o wydarzeniach z początku XX wieku. Nie jakiś kronikarz z szesnastego wieku opisujący zamorskie ziemie. Europa dzisiaj.
  Czy macie robaki w mózgach?

  Dzisiejsza fotografia jest przykładem, jak udowodnić historyczną wiarygodność photoshopa z naklejanymi głowami. Wystarczy sfilmować popularny film lub serial o wydarzeniach, w którym umieszcza się scena, która sugeruje, że wątpliwe zdjęcie jest prawdziwym dokumentem historycznym.
  Kto chce poznać bardziej zdroworozsądkową wersję wydarzeń w przyszłym wpisie, a nie otrzymywać własną wiedzę historyczną z piosenek dyskotekowych - dodaje plusy. Nie chowajcie się w skorupie.
  @biceps35: , @zyjacy_w_ciekawych_czasach: , @Kedlov: , @espu: , @WeezyBaby: , @GrzeesiekLBL: , @DeathFromSandman: , @jotpeg: , @kompocki: , @derylio1: , @Thexil: , @w01t3k: , @robson7: , @Waspin: , @Smutny__memiarz: , @Gorillazz: , @orfan: , @B0hnna: , @kompocki: , @granadilla: , @Rski: , @Kresowiec: , @Krzyszy: , @Rozpuszczalnik320: , @Dawkins_Wszechwiedzacy: , @bumckfsz: , @topola_osika:

  źródło: rasp-31.jpg

  •  

   @mobutu2: jest jeszcze wersja inna

   Młody był wampirem i został zlikwidowany zanim sprawdza wyszła na publikę

   Strigoi moroi

  •  

   @mobutu2: Może po prostu rodzina królewska była tak konkretnie oderwana od rzeczywistości, że przypałętanie się jakiegoś charyzmatycznego dziada na dwór nie jest aż tak bardzo niewiarygodne. Nie takie głupoty odwalały rodziny królewskie w historii. Chociaż legenda jego śmierci bardzo mi się podoba.

   Chociaż podoba mi się też wersja kim naprawdę był Ra-Ra-Rasputin z gry Iron Harvest :)

  •  

   rodzina królewska była tak konkretnie oderwana od rzeczywistości

   @ChochlikLucek: jeszcze raz
   choroba następca tronu była bardzo realna, nie wyobrażana przez rodziców
   w wersji współczesnych historyków Rasputin naprawdę przy wielu okazjach zatrzymywał krew za pomocą magii

  •  

   @mobutu2: nie wołaj mnie. I tak mam wszystkie tagi w obserwowanych

  •  

   Kiedy Polak słyszy jakieś nowe informacje, postrzegane przez niego jako niezatwierdzona wersja czegoś, co już zna, natychmiast chowa się w swojej skorupie i zrywa wszelkie kontakty.

   tak jest źle, ale w dodatku Polacy starają się zachować kiepski obraz świata, a obraz, który zamyka przed nimi wiele możliwości

   Czy macie robaki w mózgach?

   @mobutu2: Weź się bujaj gościu i spadaj do swojego Omska czy gdzie. Najpierw Ci współczułem jak nieporadnie pisałeś po polsku i niektóre dzbany Cię wyśmiewały. Próbowałem z Tobą rozmawiać czy nawet dyskutować merytorycznie. Ale widzę, że masz jakiś problem.

  •  

   @mobutu2: niby ciekawe i w ogóle ale trochę tak zajechało niechęcią do Polaków szczególnie na początku
   Zgodzę się że wersja z uważaniem Rasputina jako cudotwórcę jest dziwna i nie przystoi historykowi, ale to że ktoś ją uznaje za prawdę nie znaczy że wszyscy Polacy są tacy jak to tam wyżej napisałeś, większość raczej pewnie nawet o tym na co dzień nie myśli a Ty wyjeżdżasz z pluciem i obrażaniem od posiadania robaków w mózgu

  •  

   @Halbr: Zawsze rozmawiam z szacunkiem.
   Naprawdę macie hermetycznie zamknięty system wierzeń oraz przekonań wobec niektórych tematów lub kierunków.
   Więc od czasu do czasu wiadro zimnej wody nie jest zbyteczne.
   Mogłem dodać zabawny obrazek o etapach przyjęcia. I że twój jest teraz gniewem.
   Ale naprawdę.
   To już trzeci wpis na ten temat. Nikt nie chce mieć prawdziwej dyskusji.
   I staje się coraz bardziej oczywiste, że wiedza Polaków o Imperium Rosyjskim na początku XX wieku, którego byli częścią, nie różni się znacząco od popularnej piosenki zespołu disco.
   I to nie mój problem.

  •  

   @mobutu2: od paru wpisów czekam na jakiś konkretny post, ale chyba trzeba porzucić te nadzieje. Jakieś strzępki informacji, niezbyt składnie napisane po polsku, uprzedzenia do polyaków ja wysiadam, proszę mnie nie wołać

  •  

   @mobutu2: Znaczy nie obraź się ale chyba nie do końca rozumiesz czytany tekst. Jeżli ktoś sugeruje, że Rasputin był na dworze w charakterze cudotwórcy to nie znaczy, że przy okazji nie może być ateistą.

   Kolejna rzecz, strony internetowe o historii nie są prowadzone przez poważnych historyków. Raczej studentów kierunku. Normalny historyk niczego sensownego w tak małej ilości znaków nie napisze to raz, a dwa i tak musi publikować książki. Także trochę szkoda sobie samemu rynek psuć. Wszystkie twoje cytowane teksty nie pochodzą ze środowisk historycznych. Oburzasz się, że tabloidy opisują historię w sposób typowy dla tabloidów.

   Jasne, że wiedza polaków o Rosji na początku XX jest mocno fragmentaryczna. Powiem ci więcej, nikogo samo Imperium Rosyjskie nie interesuje, tak samo jak przeciętnego Rosjanina kompletnie nie obchodzi wiedza o Polsce z początku XX wieku pomimo, że królestwo było częścią tego Imperium.

   Ostatnie, nie kłam, że rozmawiasz z szacunkiem, bo rosyjskie podejście do tego jak wygląda kulturalna wypowiedź różni się od standardów zachodnich. Które różnią się od polskich ale raczej staramy się je naśladować. Zaś sam w każdym zdaniu się wywyżasz i próbujesz ośmieszyć rozmówcę. To nie jest okazywanie szacunku.

  •  

   @DiscoKhan: @Kedlov: @robson7:
   Przeczytałem kilkanaście artykułów w polskiej prasie popularnej i na historycznych stronach, wszystkie są w zasadzie takie same.
   Tam nie ma innych wersji historii Rasputina, niż dwie wymienione powyżej.
   Obie są oczywiście głupie i niemożliwe.
   Rasputin, jak mówi jedna z gazet, jest najbardziej znaną postacią historii rosyjską.
   Co wie przeciętny filister o nim, to samo, co mówi polska wiki -

   Rasputin - Faworyt carycy
   Problem polega na tym, że -
   1) Czy ma profesjonalnego polskiego historyka, który opowiedziałby o tym coś bardziej zdrowego? - Nie.
   2) Czy ktoś, kto interesuje się historią, widzi tu oczywisty absurd? - Też nie, plamka ślepa.
   I wreszcie wisienka na torcie:
   3) Czy ktoś jest gotów wysłuchać moich argumentów i zmienić zdanie? - Nie, bo robaki!
   (zamkniętym systemem wierzeń i przekonań)
   Trzy wpisy i żaden użytkownik nie spróbował chronić oficjalnej wersji i nie omawia ze mną tematu.

   @DiscoKhan: nie w charakterze cudotwórcy; ateiści historicy piszą że on zdziałał cuda - leczył hemofilię, będąc zwykłym chłopem, a za to trzymano go na dworze carskim.

   +: robson7
  •  

   Trzy wpisy i żaden użytkownik nie spróbował chronić oficjalnej wersji i nie omawia ze mną tematu.

   @mobutu2: Em, od kiedy wersja, że Rasputin był jakimś czarownikiem lub nawet, jak podobno uważali niektórzy na dworze carów, antychrystem, jest wersją oficjalną xD

  •  

   @mobutu2: 1) nie wiem
   2) interesuje się historią i teoria zarówno o tym że Rasputin był wpływowy przez członka i że był cudotwórcą jest dla mnie absurdem, a jestem Polakiem, więc no cóż
   3) Wszyscy jesteśmy gotowi na wysłuchanie argumentów i czekamy aż podasz właściwą historię. Skoro "żaden użytkownik nie spróbował chronić oficjalnej wersji" to o ile dobrze zrozumiałem, nikt nie bronil tych dwóch absurdalnych teorii? Skoro nikt ich nie bronił to chyba dobrze?

  •  

   @ChochlikLucek: jaka jest oficjalna wersja, oczywiście, według pańskiej wiedzy?

  •  

   @mobutu2: To ja się pytam. Ty coś pisałeś o jakiś "oficjalnych wersjach" i o tym jak "nikt nie chcę o nich dyskutować i ich chronić".

   Albo inaczej - daj wiarygodne źródło, że oficjalnie przez historyków Rasputin był za czarownika.

  •  

   @ChochlikLucek: Oficjalna wersja - najlepsi lekarze jednego z pięciu wielkich mocarstw w tym czasie nie mogą nic zrobić z chorobą następca tronu, zdesperowana cesarzowa szuka "świętego" człowieka. Znalazła Rasputina, który za pomocą modlitwy zatrzymuje krew.*
   * przest. miał też pięknego penisa i może nawet pokazał go królowej, ale nie jest to na pewno.

  •  

   Mirki , niech ktoś mu powie @ChochlikLucek:

  •  

   @mobutu2 z chęcią przeczytam o rasputinie. Pytanie: ile prawdy jest w nowym serialu HBO o carycy Katarzynie? :) Albo ile przekłamań? Ten zwrot - robaki w mózgu - używa się do osób, które myślą i robią coś obrzydliwego, wbrew moralności, krzywdzą ludzi np. Trochę nieadekwatny tutaj.

   +: mobutu2
  •  

   @mobutu2: Prawdę mówiąc, do niedawna myślałem, że Rosja carów była normalnym państwem, ale gdy zainteresowałem się tematem zdałem sobie sprawę jak bardzo się myliłem.
   Carska Rosja była zapóźnionym feudalnym państwem, Indiami Europy i to w XX wieku.

   https://lubimyczytac.pl/ksiazka/55927/cien-ponurego-wschodu
   https://lubimyczytac.pl/ksiazka/125127/tragedia-narodu-rewolucja-rosyjska-1891-1924
   https://lubimyczytac.pl/ksiazka/115282/na-dnie

  •  

   @mobutu2: Skończ mnie wołać, pajacu.
   Nie zapisywałem się do żadnej listy, a swoje wysrywy zostaw dla zainteresowanych byciem opluwanym w Twoich wpisach.

   Już pierwszy wpis pięknie Cię ośmieszył, gdzie sprowadziłeś bycie "faworytem Carycy" to "kochanka Carycy" myśląc, że ciekawostka o piosence Boney M na wiki jest uznawana tutaj (pewnie przez "gupich palijaków") za fakt historyczny.
   Otóż nie jesteś taki mądry za jakiego się uważasz i ludzie lepiej przeczytali prostą stronę na wikipedii od "wielkiego znawcy Rosji" (czyli w Twoim mniemaniu - Ciebie)

   Kto chce poznać bardziej zdroworozsądkową wersję wydarzeń w przyszłym wpisie, a nie otrzymywać własną wiedzę historyczną z piosenek dyskotekowych - dodaje plusy. Nie chowajcie się w skorupie.

   Jesteś chyba ćwierćgłówkiem, skoro dalej nie kumasz tego jak się zbłaźniłeś w tamtym wpisie i dalej piecze Cię dupsko po tej kompromitacji.

   Pierwsze wołanie zignorowałem, mimo że wołałeś mnie bo zaplusowałem komentarz pod wpisem, a nie Twój wpis (i stwierdziłeś, że "wyrażam jakąś opinię"), ale teraz zgłaszam to za spam.

Gorące dyskusje ostatnie 12h