•  

  Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian , czyli kredyciarze dalej będą mieli taniej, a przeciętny Kowalski oszczedzający na lokacie dostanie ochłapy + inflację

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/rpp-decyzja-ws-stop-procentowych-wrzesien-2020/4ztfj28

  #gospodarka #bank #polityka #finanse #oszczedzanie #neuropa #4konserwy

  źródło: ocdn.eu

  •  

   @jogurcik666: polityka proinflacyjna i stopy procentowe nisko, swietna polityka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @jogurcik666: Będzie jak w USA. RPP naćpa gospodarkę tanim kredytem, a potem będzie udawać że już zaraz podniesiemy stopy, gdy tak naprawdę nie będzie w stanie tego zrobić, bo każde podwyższenie stóp w przelewarowanej gospodarce doprowadzi do zapaści.

   Rada ode mnie dla osób prywatnych - kredytować się na maksa, stałe oprocentowanie i korzystać z inflacji pieniądza jaka się rozpędzi w ciągu kilku lat. Nowoczesna ekonomia karze oszczędnych i rozsądnych, a chroni kredyciarzy i ryzykantów. Jeszcze spłacicie raty za mieszkania/ziemię/firmy jedną pensją jak wasze babki przed denominacją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @jogurcik666: Teraz żeby dostać kredyt trzeba być milionerem, fajnie sobie to PIS wykombinował; znowu oligarchowie sobie napchają kieszenie tanimi kredytami. A Wolak 500+ i morda w kubeł praobasy, robić 300h w miesiącu.

  •  

   @PfefferWerfer: problem jest chyba taki jak właśnie mówisz, że wszystkie rozwinięte gospodarki założyły sobie pętle w postaci niezmiernie niskich stóp i taniego pieniądza, wszystko jest dobrze dopóki stoją na stołku, gorzej jak będą chcieli drastycznie podnieść stopy (usunąć stołek na którym stoją) i wszystki pie*dolnie. Czy odważą kiedyś się na taki ruch? Może boją się, że wyjadą na taczce albo w ogóle nabici na rewolucyjny pal?

  •  

   @Rabke: wyborcy PiS to krótkowzroczne osoby, przykład taki: większość przedsiębiorców jest antyPiS --> PiS wprowadza 500+/wyprawke/bon turystyczny ---> ci sami antypisowi przedsiębiorcy windują ceny usług ---> realnie traci wyborca PiS, który dostał ale wydał sporo w ramach drożejącego koszyka dóbr

   +: Rabke
  •  

   @jogurcik666: to za dużo myślenia, jak wolak nie dostanie do łapy to nawet jakby płacić w sklepie mniej to i tak go okradajo, złodzieje.

  •  

   @jogurcik666: Nikt nie sprawdzi co się stanie - FED już udaje że cel 2% to nie jest wartość nominalna, tylko uśredniona z kilku lat więc jeśli mieliśmy kilka lat 1% inflacji to teraz może być kilka lat 3%. EBC zachowuje się podobnie, Japonii szkoda nawet komentować bo robią tak od 25 lat xD

  •  

   @Rabke: a przedsiębiorca cyk weźmie nową fure w leasing, wrzuci w koszta żeby mniej podatku odprowadzić (m.in. na 500+), PiSowcy dostają tylko po dupie xD

   +: Rabke
  •  

   @jogurcik666: A co maja realnie robić? Zacząć dusić popyt, żeby walczyć z inflacja czy go raczej stymulować?

  •  

   @PfefferWerfer: do jakiego wniosku można dojść? Czy wartościowe w przyszłości będą dobra, które z reguły są ograniczone ilościowo jak ziemia/złoto?

   @ZaplutyKarzelReakcji: też prawda, ale jak rozgrzewa się niskimi stopami gospodarkę, która od ponad trzech lat jedzie na deficycie, pędzącej inflacji i z brakiem zapasów to możemy nazwać ogołacaniem poczciwie oszczędzających obywateli

  •  

   @jogurcik666: Wartościowe będzie wszystko co realnie istnieje - akcje spółek (tytuły własności do jakichś fabryk/patentów/kanałów dystrybucyjnych)/commodities (metale szlachetne/surowce)/nieruchomości (ziemia na pewno, mieszkania/domy już zależą od lokalizacji/trendów społecznych/rozwoju pracy zdalnej etc - do osobistej analizy).

   Ja się osobiście lokuję następująco - 70% oszczędności w metalach szlachetnych (na razie srebro póki ma potencjał na dalsze wzrosty, ale docelowo złoto w celu przechowania wartości w czasie) + 30% oszczędności w akcjach (lubię klasyczne spółki przemysłowe - producenci prądu/maszyn budowlanych/ciężarówek/silników elektrycznych etc / nie lubię spółek technologicznych i modnych typu producenci gier/blue chipy z USA czy Tesle na kiju) + ziemia rolna na kredyt (mam 7 ha po dziadku i wykupiłem 12 ha od sąsiada, powoli się spłaca z dopłat i dzierżawy).

  •  

   inflację

   @jogurcik666: Akurat inflacja jest korzystna dla większości osób.

Gorące dyskusje ostatnie 12h