•  

  Rzymskie forum w Zadarze

  Chorwackie miasto Zadar (Iadera) powstało w połowie I wieku p.n.e. jako kolonia, w której osiedlili się rzymscy weterani. Miasto podlegało stopniowemu rozwojowi, a jego centrum życia społecznego, gospodarczego i politycznego znajdowało się na forum w centralnym punkcie miasta. Forum powstało za panowania pierwszego cesarza Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.).
  Na forum wciąż zobaczyć możemy pozostałości po rzymskich sklepach (tabernae) ustawionych wzdłuż północnej, południowej i wschodniej strony placu. Forum otoczone było kolumnadami i portykami, poza zachodnią częścią, gdzie znajdowała się rzymska świątynia Jowisza, Junony i Minerwy (tzw. Capitolium). Front budynku stanowiło sześć kolumn w stylu korynckim. Do naszych czasów zachowały się jedynie schody, chodnik oraz dwie kolumny antyczne, z czego jedna wciąż stoi na swoim miejscu; w czasach średniowiecznych służyła jako pręgierz, czego dowodem są wciąż widoczne łańcuchy.
  Na terenie byłego rzymskiego forum przyjrzeć się można z bliska licznym wykopanym pozostałościom rzymskich budowli, inskrypcji i innych, który ustawiono na trawnikach.
  W VI wieku doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zburzyło liczne budynki wokół forum. Kamień ze zrujnowanych konstrukcji był potem wykorzystany do innych prac budowlanych.

  https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-forum-w-zadarze/

  #rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

  --------------------------------------------------------------------------------------
  Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
  https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

  źródło: c.jpg