Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #auto #leasing

Mirki, planuję zakupić paroletnie auto używane i chciałbym to zrobić w formie leasingu. Prowadzę jednoosobową działalność, ale nie wiem jak się za to zabrać...

Znalazłem interesującą mnie ofertę w programie aut używanych Mazdy - skyselection i podana jest tam cena brutto z możliwością finansowania. Odejmując 23% VATu, przeniosłem sobie tą kwotę do przykładowego kalkulatora leasingowego i wyszła mi powiedzmy rata 800 zł. I czy ja na taką kwotę potencjalnie będę musiał robić przelew miesięcznie? Czy do tej kwoty raty muszę w przelewie doliczyć 23% VATu i płacić miesięcznie 984zł? I później sobie ten VAT odliczyć i czekać na zwrot z US? Jestem VATowcem, ale mimo prowadzenia działalności (w sumie tylko do rozliczania się z "pracodawcą") dalej nie mam na ten temat za bardzo pojęcia - więc proszę o wyrozumiałość za głupie pytanie. xD

Druga sprawa, to czy ktoś ma jakieś opinie na temat wspominanego skyselection od Mazdy? Nie mam nikogo znajomego z którym mógłbym się wybrać na oględziny auta, a sam na motoryzacji od strony technicznej się nie znam. Czy przy zakupie auta używanego, 3-4 letniego jest duże ryzyko potencjalnego wciśnięcia mi bubla? Po VIMie sprawdzę czy auto było wypadkowe, ale to chyba nie wszystko w sumie? O czymś jeszcze trzeba pamiętać, żeby się zabezpieczyć?
  • 2
@syff: Leasingodawcy płacisz w kwocie brutto, z vatem 23%. Vat sobie odliczysz, ale przy samochodach osobowych możesz tylko odliczyć 50% vatu z faktury.
@syff: pojęcie o księgowości masz lvl min. (ʘʘ) Maździe płacisz kwotę brutto, czyli netto i vat, w koszty bierzesz kwotę netto plus 50% vat, a 50% vat odliczasz od VAT :D przepisy zabraniają odliczania 100% vat z leasingu.
Z takim pojęciem, to lepiej do nich napisz o przykładową symulację leasingową, żebyś nie był niemile zaskoczony.

Druga sprawa ... te kilku letnie kupują od ludzi z ulicy, stan