•  

Jakby ktoś się zastanawiał gdzie jest prawdziwa Skandynawia. Oto tu jest. Oto nordycka kultura brązu. Reszta ziem Szwecji i Norwegii była niezamieszkała lub zamieszkała przez Lapończyków. Żadne góry, nawet brak prawdziwych lasów borealnych. Tylko liściasto-iglaste lasy południa dzisiejszej Skandynawii i wybrzeża. Centrum byłaby gdzieś dzisiejsza północna Dania. Do tego temperatura była wtedy wyższa niż teraz.
    Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski, bo zimy są łagodniejsze- szczególnie w Danii i południowej Szwecji. Wtedy było jeszcze cieplej, porównywalnie do dzisiejszej środkowej Francji i występowała naturalnie winorośl, którą dzisiaj się tylko uprawia czasami w południowej Szwecji.

#szwecja #dania #norwegia #skandynawia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #europa #mapa

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@projektjutra: kurwa ile ty tych kont najebiesz zeby to wkleic

•  

@Gaelwyn: @Stashqo: Właśnie kto to, że się tak pieklicie? Fajna ciekawostka. Tylko jakieś źródła by się przydały.

+: Zashi
    •  

@aret: @svein: Nie jestem pewien czy to on, ale jeśli tak to chyba dwudzieste już multi typka, który spamował ciągle pod skandynawskimi tagami. Czasami coś ciekawego, ale częściej bezwartościowy/powtarzalny kontent + pyskówki w komentarzach.

Jesli op nie ma nic wspólnego z wspomnianym osobnikiem to zwracam honor.

•  

@projektjutra: xD naturalnie to winorośl przywieźli na tereny dzisiejszej Francji Fenicjanie.

•  

Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski

@spie_z_tata:

Nie, nie jest.

•  

@spie_z_tata:

Roczna temperatura tego obszaru nie jest wyższa niż temperatura Polski. Jest wyższa, niż temperatura północno-wschodniej części Polski.

•  

@cumulus: ale to chyba Ci się użytkownicy pomylili :) Ja tylko zaznaczyłem, że winorośl naturalnie nie pochodzi z Francji.

+: cumulus
    •  

@spie_z_tata:

Fakt ;)

W takim razie:
      @projektjutra:

Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski

Nie, nie jest ;)

•  

A tak to wygląda.

źródło: eu.png

•  

@spie_z_tata: Dzika winorośl (Vitis vinifera, pogatunek Sylvestris) to dziko rosnąca winorośl w Europie. https://de.wikipedia.org/wiki/Wilde_Weinrebe
      Tutaj akurat z niemieckiej Wikipedii automatyczne tłumaczenie (ale ja tą informację mam z innych źródeł):
      "Ten podgatunek jest dziką formą winorośli.
      Po ostatniej epoce lodowcowej 10 000 lat temu winorośl w Europie, pochodząca z obszarów odosobnienia w rejonie Morza Śródziemnego , skolonizowała lasy aluwialne dolin rzecznych o korzystnych warunkach klimatycznych.
      W ciepłym okresie polodowcowym ich obszar rozciągał się daleko na północ, aż po Belgię, południową Szwecję i Polskę, o czym świadczą znaleziska prehistorycznego jądra. W połowie XIX wieku w południowym regionie Górnego Renu, zwłaszcza w lasach Badenii-Renu, było jeszcze kilka tysięcy okazów. W wyniku regulacji Renu oraz melioracji i gospodarki leśnej dawnych lasów łęgowych pod koniec XIX wieku liczba osobników zmniejszyła się do kilkuset. Liany były systematycznie usuwane za pomocą środków leśnych, dzięki czemu dziką winorośl można dziś znaleźć tylko w pozostałościach w około 10 miejscach. W Badenii-Wirtembergii rośnie obecnie około 80 autochtonicznych dzikich winorośli. Ponadto w Badenii-Wirtembergii"

@cumulus:
      Ok, ale Dania to w sumie cieplejszy kraj niż Polska jak widać na Twojej mapie, a centrum nordyckiej kultury brązu się tam znajdowało. Ponadto życie było skupione głównie na wybrzeżach gdzie jest najcieplej. Tak od siebie dodam, że w lutym tego roku byłem w Karlskronie w Szwecji i było zero śniegu, cieplej niż dzień wcześniej w Gdynii.

•  

@projektjutra: ale tu chodzi mi o winorośl zdatną do robienia winka

•  

@spie_z_tata: Ja o niej nie mówiłem. Chodziło mi po prostu o jeden gatunek winorośli.
      Apropos: Zdatną do wina teraz hodują w południowej Szwecji, np. Winnica Hällåkra

•  

Ok, ale Dania to w sumie cieplejszy kraj niż Polska jak widać na Twojej mapie, a centrum nordyckiej kultury brązu się tam znajdowało. Ponadto życie było skupione głównie na wybrzeżach gdzie jest najcieplej. Tak od siebie dodam, że w lutym tego roku byłem w Karlskronie w Szwecji i było zero śniegu, cieplej niż dzień wcześniej w Gdynii.

@projektjutra:

Nie ma większej różnicy między między Polską a Danią, dokładnie rzecz biorąc średnia temperatura obszarowa Danii na tym obrazku to +8.7, a Polski +8.5. Biorąc pod uwagę cały obszar zaznaczony, jest on zdecydowanie chłodniejszy od Polski. Inaczej rzecz ujmując - jedynie najcieplejsze jego regiony mają średnią zbliżoną, lub nieco wyższą od Polski.

Tegoroczna zima jest bardzo kiepska dla porównania, bo w Skandynawii była rekordowo ciepła, a im dalej na południe było... chłodniej. Dla przykładu, po raz pierwszy w historii pomiarów w styczniu cieplej było w Moskwie, niż w Budapeszcie. Śniegu tej zimy brakowało nawet w Helsinkach, więc to średnie porównanie.

Średnia temperatura powietrza w lutym 2020 w Gdyni: 5.1, Karlskrona: 4.7. Inne miesiące:

mo Karlskr. Warsz. Wroc
      1. 5.2 2.5 2.8
      2. 4.7 3.9 5.6
      3. 4.6 5.0 5.8
      4. 7,9 9.5 10.6
      5. 10.5 12.0 12.4
      6. 17.3 19.0 18.4
      7. 16.5 19.3 19.3
      8. 19.2 20.7 21.1

1-8: 10.7 11.5 12.0

Przy okazji: Twój wpis na temat dzikiej winorośli wskazuje, że była ona tępiona, co oznacza, że jest ona kiepskim wskaźnikiem tego, czy obecnie jest chłodniej, niż np. 1500 p.n.e. To była prawda najpewniej do ok. połowy XX w. (Davis et al. 2003 wskazują że w końcu XIX w. było w niektórych regionach Europy 1 st. chłodniej niż 3000 lat temu)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mirabelki, Mirki, bardzo dziękuję za Wasz doping! Wygrywamy Rajd Turcji w WRC 3, ukończyliśmy go na siódmym miejscu generalki, na najwyższej pozycji poza samochodami WRC. Działo się! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wrc #rajdy #rajdy24 #motorsport

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (30)

Dobry wieczór państwu, jestem świeżo urodzoną jałówką
    #rolnictwo #smiesznypiesek

odpowiedzi (33)

Dzień dobry. Druga część ze spóźnialską. Link do części pierwszej. Rozmowa właśnie trwa więc do niczego jeszcze nie doszło. Czy dojdzie? Może.

Krótko:
    Można? Można.
    Dotarło do pani z kim tańczy? Dotarło.
    Dziękuję.

Żołnierze Stulejkomando i Spermdywizji proszeni o złożenie broni i zaprzestanie stawiania oporu.

Chciałbym jednak zauważyć pewną tendencję, przejawiającą się w komentarzach, która mnie zaciekawiła.

Liczba niebieskich i różowych pasków, którzy stanęli w mojej obronie jest mniej więcej równa. Natomiast znaczna mniejszość różowych i znaczna większość niebieskich mnie ganiło, wyzywało i mnie obwiniało.

Jeśli zliczyć obie grupy i ich przedstawicieli ze względu na płeć to jedna przejawi się stosunkiem bliskim równowagi z lekkim odchyleniem, druga grupa charakteryzuje się ogromną dysproporcją.

Czy to stąd się biorą dysproporcje na rynku towarzyskim? nie wiem, choć się domyślam.

#tinder
    pokaż całość

odpowiedzi (113)