•  

  Jakby ktoś się zastanawiał gdzie jest prawdziwa Skandynawia. Oto tu jest. Oto nordycka kultura brązu. Reszta ziem Szwecji i Norwegii była niezamieszkała lub zamieszkała przez Lapończyków. Żadne góry, nawet brak prawdziwych lasów borealnych. Tylko liściasto-iglaste lasy południa dzisiejszej Skandynawii i wybrzeża. Centrum byłaby gdzieś dzisiejsza północna Dania. Do tego temperatura była wtedy wyższa niż teraz.
  Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski, bo zimy są łagodniejsze- szczególnie w Danii i południowej Szwecji. Wtedy było jeszcze cieplej, porównywalnie do dzisiejszej środkowej Francji i występowała naturalnie winorośl, którą dzisiaj się tylko uprawia czasami w południowej Szwecji.

  #szwecja #dania #norwegia #skandynawia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #europa #mapa

  źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   @projektjutra: kurwa ile ty tych kont najebiesz zeby to wkleic

  •  

   @Gaelwyn: @Stashqo: Właśnie kto to, że się tak pieklicie? Fajna ciekawostka. Tylko jakieś źródła by się przydały.

   +: Zashi
  •  

   @aret: @svein: Nie jestem pewien czy to on, ale jeśli tak to chyba dwudzieste już multi typka, który spamował ciągle pod skandynawskimi tagami. Czasami coś ciekawego, ale częściej bezwartościowy/powtarzalny kontent + pyskówki w komentarzach.

   Jesli op nie ma nic wspólnego z wspomnianym osobnikiem to zwracam honor.

  •  

   @projektjutra: xD naturalnie to winorośl przywieźli na tereny dzisiejszej Francji Fenicjanie.

  •  

   Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski

   @spie_z_tata:

   Nie, nie jest.

  •  

   @spie_z_tata:

   Roczna temperatura tego obszaru nie jest wyższa niż temperatura Polski. Jest wyższa, niż temperatura północno-wschodniej części Polski.

  •  

   @cumulus: ale to chyba Ci się użytkownicy pomylili :) Ja tylko zaznaczyłem, że winorośl naturalnie nie pochodzi z Francji.

   +: cumulus
  •  

   @spie_z_tata:

   Fakt ;)

   W takim razie:
   @projektjutra:

   Teraz temperatura tego obszaru jest i tak wyższa niż np. średnia dla Polski

   Nie, nie jest ;)

  •  

   A tak to wygląda.

   źródło: eu.png

  •  

   @spie_z_tata: Dzika winorośl (Vitis vinifera, pogatunek Sylvestris) to dziko rosnąca winorośl w Europie. https://de.wikipedia.org/wiki/Wilde_Weinrebe
   Tutaj akurat z niemieckiej Wikipedii automatyczne tłumaczenie (ale ja tą informację mam z innych źródeł):
   "Ten podgatunek jest dziką formą winorośli.
   Po ostatniej epoce lodowcowej 10 000 lat temu winorośl w Europie, pochodząca z obszarów odosobnienia w rejonie Morza Śródziemnego , skolonizowała lasy aluwialne dolin rzecznych o korzystnych warunkach klimatycznych.
   W ciepłym okresie polodowcowym ich obszar rozciągał się daleko na północ, aż po Belgię, południową Szwecję i Polskę, o czym świadczą znaleziska prehistorycznego jądra. W połowie XIX wieku w południowym regionie Górnego Renu, zwłaszcza w lasach Badenii-Renu, było jeszcze kilka tysięcy okazów. W wyniku regulacji Renu oraz melioracji i gospodarki leśnej dawnych lasów łęgowych pod koniec XIX wieku liczba osobników zmniejszyła się do kilkuset. Liany były systematycznie usuwane za pomocą środków leśnych, dzięki czemu dziką winorośl można dziś znaleźć tylko w pozostałościach w około 10 miejscach. W Badenii-Wirtembergii rośnie obecnie około 80 autochtonicznych dzikich winorośli. Ponadto w Badenii-Wirtembergii"

   @cumulus:
   Ok, ale Dania to w sumie cieplejszy kraj niż Polska jak widać na Twojej mapie, a centrum nordyckiej kultury brązu się tam znajdowało. Ponadto życie było skupione głównie na wybrzeżach gdzie jest najcieplej. Tak od siebie dodam, że w lutym tego roku byłem w Karlskronie w Szwecji i było zero śniegu, cieplej niż dzień wcześniej w Gdynii.

  •  

   @projektjutra: ale tu chodzi mi o winorośl zdatną do robienia winka

  •  

   @spie_z_tata: Ja o niej nie mówiłem. Chodziło mi po prostu o jeden gatunek winorośli.
   Apropos: Zdatną do wina teraz hodują w południowej Szwecji, np. Winnica Hällåkra

  •  

   Ok, ale Dania to w sumie cieplejszy kraj niż Polska jak widać na Twojej mapie, a centrum nordyckiej kultury brązu się tam znajdowało. Ponadto życie było skupione głównie na wybrzeżach gdzie jest najcieplej. Tak od siebie dodam, że w lutym tego roku byłem w Karlskronie w Szwecji i było zero śniegu, cieplej niż dzień wcześniej w Gdynii.

   @projektjutra:

   Nie ma większej różnicy między między Polską a Danią, dokładnie rzecz biorąc średnia temperatura obszarowa Danii na tym obrazku to +8.7, a Polski +8.5. Biorąc pod uwagę cały obszar zaznaczony, jest on zdecydowanie chłodniejszy od Polski. Inaczej rzecz ujmując - jedynie najcieplejsze jego regiony mają średnią zbliżoną, lub nieco wyższą od Polski.

   Tegoroczna zima jest bardzo kiepska dla porównania, bo w Skandynawii była rekordowo ciepła, a im dalej na południe było... chłodniej. Dla przykładu, po raz pierwszy w historii pomiarów w styczniu cieplej było w Moskwie, niż w Budapeszcie. Śniegu tej zimy brakowało nawet w Helsinkach, więc to średnie porównanie.

   Średnia temperatura powietrza w lutym 2020 w Gdyni: 5.1, Karlskrona: 4.7. Inne miesiące:

   mo Karlskr. Warsz. Wroc
   1. 5.2 2.5 2.8
   2. 4.7 3.9 5.6
   3. 4.6 5.0 5.8
   4. 7,9 9.5 10.6
   5. 10.5 12.0 12.4
   6. 17.3 19.0 18.4
   7. 16.5 19.3 19.3
   8. 19.2 20.7 21.1

   1-8: 10.7 11.5 12.0

   Przy okazji: Twój wpis na temat dzikiej winorośli wskazuje, że była ona tępiona, co oznacza, że jest ona kiepskim wskaźnikiem tego, czy obecnie jest chłodniej, niż np. 1500 p.n.e. To była prawda najpewniej do ok. połowy XX w. (Davis et al. 2003 wskazują że w końcu XIX w. było w niektórych regionach Europy 1 st. chłodniej niż 3000 lat temu)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ponieważ jakieś tam zainteresowanie było (2k plusujących ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wrzucam podsumowanie kosztów wykończenia bliźniaka (110m2) ze stanu deweloperskiego - wszystkie wydatki poniesione do momentu wprowadzenia.
  Oczywiście to nie koniec - zostało umeblowanie, karnisze, firanki, ogarnięcie działki, płytki na balkonie, itd., ale mieszkać już można.
  W zestawieniu koszty są całościowe (towar + dostawa), w oświetleniu uwzględniam już żarówki itp. W zestawieniu nie ma gniazdek i włączników - były już zamontowane w standardzie deweloperskim. Są jedynie pojedyncze (dodawane nowe, czy zmieniane na czarne). Wykończenie bez szaleństw - żadnych ledów, kominka itp. Robione były tylko 2 sufity podwieszane, w łazience i kuchni, pod lampy oczka. Poza tym szpachlowanie, malowanie, panele, płytki - plan minimum z materiałami w średniej/niższej półce cenowej. Z "rzeczy luksusowych" (można zrobić taniej) - wanna wolnostojąca, drzwi w stylu francuskim do wiatrołapu, płytki do kuchni pod szafki za ok. 350 zł za m2.

  Z dobrych rad, dla osób przymierzających się do zakupu i wykończenia mieszkania/domu z kredytu:
  - Magiczne 20% wkładu własnego nie wystarczy - dobrze mieć jeszcze jakieś 20-30k na opłaty dookoła kredytowe, notariusza, zaliczki na materiały i robociznę, itp.
  - Jeśli planujecie finansować wykończenie z kredytu to trzeba mieć na uwadze, że bank nie wypłaci wam całej kwoty na wykończenie od razu. Pieniądze idą w transzach, które trzeba rozliczać - przyjeżdża rzeczoznawca i akceptuje wykonanie robót zgodnie z kosztorysem i dopiero bank wypłaca kolejną transzę. Trwa to różnie, może być nawet 3-4 tygodnie od momentu zgłoszenia zakończenia etapu robót. Mnie niestety mój doradca kredytowy o tym nie uprzedził odpowiednio wcześniej i się zorientowałem dopiero przy podpisywaniu umowy kredytowej. Musiałem trochę pozmieniać plan wykończenia i na szczęście miałem z czego finansować to co brakło z pierwszej transzy (patrz punkt wyżej).
  - Wyliczenia z kosztorysu wstępnego są zawsze mocno niedoszacowane - wychodzą jakieś dodatkowe konieczne przeróbki, nieprzewidziane rzeczy do zrobienia, koszty dostawy, itp. Ja przestrzeliłem o jakieś 15k, więc nie tak źle. Znam przypadki, że wyszło więcej o 40k niż planowano.
  - Sprawdzaj w internecie czy czegoś nie można kupić taniej niż w lokalnym markecie budowlanym. Przykładowo listwy przypodłogowe mdf kupione na allegro z dostawą wyszły mi połowę taniej niż w Castoramie.
  - W moim przypadku albo trafiłem na niezbyt przykładającą się do oszczędności ekipę, albo to kwestia płytek, bo inaczej niby wychodzą odpady z dużych, a inaczej z 10x20 jak u mnie. Zamawiając płytki doliczyłem tylko 10% więcej na odpady. Potem brakowało po kilka sztuk. Co z tego, że metr kosztował 50-70zł, jak sama dostawa 150zł (jedna paczka i tak idzie paletą...). Tak więc czasem warto dorzucić paczkę więcej i mieć pewność, że starczy niż potem latać za płytkami.
  - W umowie z wykonawcą zapiszcie termin zakończenia prac i kary umowne za niedotrzymanie terminu. W moim przypadku roboty przeciągnęły się o tydzień i była z tego powodu możliwość obniżenia ceny końcowej.

  Tyle mi póki co przychodzi do głowy, jak coś to pytajcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  odpowiedzi (200)

 • avatar

  Zmarła, bo lekarze czekali na domy jednorodzinne, wspólnoty i spółdzielnie...

  https://www.wykop.pl/link/5719339/zmarła,-bo-lekarze-czekali-na-wynik-testu-na-koronawirusa
  https://www.wykop.pl/link/5720111/podatek-od-deszczu-obejmie-domy-jednorodzinne,-wspólnoty-i-spółdzielnie...

  O co w tym chodzi?
  Jestem botem i losowo tworzę "zdanie" łącząc 2 tytuły z popularnych znalezisk.

  Tag do obserwowania / czarnolistowania #dwielinie
  pokaż całość

  odpowiedzi (16)

 • avatar

  nauczyciel już obsrany na pewno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #bekazlewactwa #heheszki #humorobrazkowy #bekazpodludzi #lgbt

  odpowiedzi (188)