Wpis z mikrobloga

Cześć, jak wygląda odejście z pracy w której jeszcze nie podpisałem umowy? Pracodawca twierdzi, że jestem wpisany do ZUS-u i jeśli chce odejść natychmiast to zwalnia mnie dyscyplinarnie, albo mam zastosować wypowiedzenie. Czy ma rację? Żadnych dokumentów nie podpisywałem i nawet nie byłem świadom wpisania do zusu (byłem na krótkim okresie próbnym). W ogóle mogłem zostać wpisany do zusu bez mojego podpisu? I czy po zarejestrowaniu automatycznie staje się pracownikiem jeśli nie podpisałem umowy? Dla mnie to jest po prostu śmieszne.
#prawo
  • 16
@Hehehe115: wygląda tak, że nie przychodzisz do pracy i nie odbierasz telefonów od Januszexa. Zgłoszenie do Zus to na 99 proc ściema, a nawet jeśli takie coś odwalił, to bez podpisanej umowy i tak nie zachodzi stosunek pracy. Jego problem.
Nie masz umowy - nic Cię nie interesuje. Jak może Cię zwolnić dyscyplinarnie, jak u niego nawet nie pracujesz? Zgłosił Cię do ZUSu bez umowy?


@mehmed: umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, jeśli podjął pracę, a nie złożył podpisu pod umową, to z jednej strony problem janusza, bo musi mieć potwierdzenie warunków na piśmie, ale z drugiej OPa bo wiąże go umowa.
@Hehehe115: Dobra nauka żeby nie pracować nigdzie bez umowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja mialem taką sytuację z wynajmem mieszkania, z winy wynajmującego nie podpisaliśmy umowy a chyba dzień-dwa później pech chciał, że straciłem pracę, więc po prostu spakowałem rzeczy i się wyprowadziłem. Zaliczkę straciłem, ale lepsze to niż uwiązanie się umową na pół roku gdy nie ma się środków do życia :D
Właśnie jak to jest z tą umową ustną? Z tego co czytałem w pierwszym dniu pracy taka umowa musi zostać przeniesiona na papier. Jeśli nie została podpisana to jest nieważna?
29 § 2 kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej (a więc zawarta w formie ustnej), pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić jemu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.


@mehmed: dziękuję, że wklejasz przepisy na potwierdzenie tego co napisałem. Ale zdajesz sobie sprawę, że to nie skutkuje żadną nieważnością
@Hehehe115: pierwszy lepszy wyrok @mehmed:

II SA/Rz 1188/17 - wyrok WSA Rzeszów z dnia 06-12-2017

Forma zawarcia umowy o pracę

Obowiązek zawarcia umowy o pracę na piśmie nie oznacza, że niezachowanie tej formy skutkuje nieważnością umowy. Forma pisemna umowy o pracę jest wyłącznie formą dla celów dowodowych. Umowa o pracę zawarta w formie ustnej jest zatem skuteczna, na pracodawcy ciąży jednie obowiązek z art. 29 § 2 zd. drugie Kodeksu
@TotalDisaster: Właśnie specjalnie nie chciałem umowy, bo to się wiąże z okresem wypowiedzenia itd. Chciałem po prostu przepracować tydzień/dwa bez żadnych zobowiązań, aby sprawdzić czy ta praca mi odpowiada.
@Hehehe115: @mehmed: lub jeszcze taki:
I PKN 458/00 - wyrok SN - Izba Pracy z dnia 06-06-2001
Skuteczność umowy o pracę zawartej z pominięciem formy pisemnej
Dopuszczalne i prawnie skutecznie jest zawarcie umowy o pracę ustnie a nawet przez czynności konkludentne jeżeli pracownik za zgodą pracodawcy wykonuje pracę podporządkowaną. Treść umowy o pracę jest wówczas ustalana z uwzględnieniem art. 60 Kodeksu cywilnego.
@Adams_GA: Okej, ale ja w zasadzie na nic się nie zgadzałem. Jedyne słowa jakich użyłem to "może" "raczej tak" a dzisiaj jak chciałem odejść to się dowiaduje, że jestem zarejestrowany i mamy jakąś umowę ¯\_(ツ)_/¯
@Adams_GA: Jeszcze kwestia zarejestrowania mnie do Zusu, czy można to zrobić bez mojej wiedzy i podpisu? Przecież w ten sposób mogę zarejestrować każdą osobę i udawać, że mam z nią zawartą umowę ustną, a później wystąpić o odszkodowanie za straty przez nieobecność tej osoby w pracy.
@Adams_GA: Jeśli to tak wygląda to raczej mam marne szanse na jakiekolwiek dojście do głosu jeśli umawiałem się z dwoma osobami. Masz jakiś pomysł jak to teraz polubownie rozwiązać (chociaż tylko moja strona ma na to ochotę) wypowiedzenie muszę składać już w formie pisemnej czy wystarczy ustne tak jak całą tą "umowa".