Wpis z mikrobloga

Dzisiaj opowiem wam Billym Milliganie, który był lesbijką, ośmiolatkiem, bandytą, malarzem i wszystkim innym, ale nie sobą.

8 października 1977 roku kampusem Uniwersytetu Stanowego w Ohio wstrząsnęły gwałty. Szybko ustalono potencjalnego sprawcę - był nim Billy Milligan, którego kartoteka znajdowała się aż w 6 przestępczych archiwach. Mężczyzna został zatrzymany we własnym mieszkaniu, na pytania odpowiadał nielogiczne, był zmartwiony, że mógł kogoś skrzywdzić.

Obrońcami Milligana zostali Gary Schweickart i Judy Stevenson. Ich klient w grudniu 1977 roku próbował popełnić samobójstwo, więc zaczęli podejrzewać, że sprawa może nie być tak prosta jak wszystkim się zdawało. Pierwsze przeprowadzone badania i testy psychologiczne wykazały, że chłopak ma depresję i ostrą schizofrenię. Na czas oczekiwania na proces zarządzono przeniesienie oskarżonego do części przeznaczonej dla chorych.

W styczniu 1978 roku Billy spotkał się z psycholog, Dorothy Turner. To ona jako pierwsza w odpowiedzi na pytanie: „To kim pan jest”, usłyszała: „Ja jestem David. Billy śpi”. Gdy dopytała, gdzie śpi, ten wskazał na własną pierś. David miał 8 lat i był „strażnikiem bólu”. To on zdradził wielką tajemnicę i wspomniał o istnieniu Athura, który zarządza „wszystkimi”.

Psycholog szybko jednak dostrzegła, że nawet jeżeli Billy udaje, to musi być wybornym aktorem. Zmieniał nie tylko głos, ale akcenty, postawę, rozglądał się na różne strony, nieraz jej nie poznawał, raz był arogancki i wulgarny, innym razem dziecinnie rozczulający.

W trakcie rozmów, psycholog poznawała kolejne osobowości, które określono mianem osobowości pożądanych:

1) Arthura - eksperta w dziedzinie nauki i medycyny, ze szczególnym naciskiem na hematologię. To on wyjaśnił, że nie jest sam w ciele Milligana i przedstawił inne osobowości. Nosił okulary.

2) Ragena Vadascovinicha, jugosławiańskiego „strażnika nienawiści”, niezwykle silnego obrońcę reszty. Podczas pobytu Billy'ego w więzieniu, Ragen stał się dominującą osobowością.

3) Davida, ośmiolatka, ,,strażnika bólu" wyrażającego ból wszystkich innych osobowości. Bardzo wrażliwy i spostrzegawczy, ale niepewny siebie.

4) Allena, manipulatora, najbardziej otwartego ze wszystkich osobowości, który palił papierosy i pisał prawą ręką, malował portrety.

5) Tommy’ego, malarza krajobrazów. Grał na saksofonie i był ekspertem z zakresu elektroniki.

6) Danny’ego, który bał się mężczyzn, ponieważ został zmuszony do wykopania własnego grobu. Malował tylko martwą naturę.

7) 3-letnią Christiene, cierpliwą i łagodną, zwaną ,,dzieckiem do kąta", ponieważ w szkole i w domu dostawała najczęściej tę karę.

8) Jej brata Christophera, który grał na harmonijce. Mówił z wyraźnym brytyjskim akcentem. Posłuszne, ale niespokojne dziecko.

9) Adalanę, 19-letnia lesbijkę, kucharkę, która uwielbiała poezję. W trakcie procesu Milligana jego adwokat udowadniał, że to właśnie Adalana dopuszczała się gwałtów, wykorzystując do tego ciała innych, męskich członków ,,rodziny".

Wszystkie postacie reagowały na imię „Billy” i dopiero z czasem okazało się, że William Stanley Milligan (10), osobowość podstawowa, był uśpiony od siedmiu lat. Ich główny strażnik, Arthur, wydał takie postanowienie, po tym jak nastoletni wówczas Billy próbował się zabić.

13 kolejnych osobowości tkwiących w Billym Milliganie określano mianem niepożądanych. Były to postaci, które nie przestrzegały zasad ustanowionych przez Ragena i Artura (dominujące w psychice chorego), dlatego były tłumione, a ich obecność wyszła na jaw dopiero w trakcie pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Byli to:

11. Phil - 20 lat, bandyta, brał udział w kilku drobnych przestępstwach, mówił z brooklińskim akcentem i posługiwał się tamtejszym żargonem.
12. Kevin - również 20-latek, strateg i planista, przy czym planował głównie kolejne przestępstwa.
13. Walter - 22-letni Australijczyk, doskonały myśliwy, przez co wykorzystywany był do przestępstw z użyciem broni. Tłumił w sobie emocje, kiedyś postrzelił kruka.
14. April- 19 lat, prostytutka z bostońskim akcentem. Knuła plan zabójstwa ojczyma, który znęcał się nad Billym. Przez pozostałych członków ,,rodziny" uważana za szaloną.

15. Samuel - ortodoksyjny Żyd, jako jedyny z wszystkich osobowości wierzył w Boga.
16. Mark - Potrafił wpaść w stan stagnacji i godzinami wpatrywać się w ściany, przez co czasem nazywano go "zombie". Nie robił ic, dopóki ktoś mu nie kazał.
17. Steve - 21-letni oszust, żartowniś i świetny parodysta. Narcystyczny egocentryk, jako jedyny nie uznawał faktu istnienia poza sobą innych osobowości.
18. Lee - podobnie jak Steve lubił sobie żartować i nabijać się z innych, ale jego żarty były często irytujące i pakowały całą "rodzinę" w kłopoty.
19. Jason - 13 lat, potrafił rozładować napięcie u pozostałych osobowości, a także ,,blokować" ich traumatyczne wspomnienia. Jednak i on swoim zachowaniem wywoływał problemy, w związku z czym został uznany za osobowość niepożądaną.

20. Bobby - 17 latek, ciągle marzył o podróżach, przygodach i o lepszym świecie, ale nie miał żadnych ambicji ani żadnych zainteresowań intelektualnych.
21. Shawn - głuchy 4-latek, jedna z pierwszych osobowości Billy'ego. Wydawał z siebie tylko charakterystyczne buczenie. Uważany za niezrównoważonego psychicznie. Ostatecznie został oznaczony jako osobowość niepożądana, gdyż jego głuchota nie miała żadnego zastosowania w życiu, nie była przydatna.
22. Martin - 19-letni nowojorski snob, uwielbiał się popisywać. Łasy na pieniądze, ale leniwy.
23. Timothy (Timmy) - lat 15, pracował w kwiaciarni, gdzie był podrywany przez homoseksualistę. To zdarzenie przestraszyło go do tego stopnia, że całkowicie zamknął się w sobie.

Suma wszystkich dwudziestu trzech alter ego nazywała siebie Nauczycielem (24)- „Billym w jednym kawałku”, a inne osobowości określał jako „androidy”. Nauczyciel pamiętał wszystko i to dzięki niemu możliwe było odkrycie przeszłości mężczyzny.

Lekarze zdołali ustalić, że problemy Billy'ego mają ścisły związek z jego dzieciństwem i osobą Chalmera Milligana, ojczyma, który nie tylko bił czy zakopywał chłopca pod ziemią, ale także go gwałcił. To wtedy pojawiła się np: osobowość Davida, który pomagał dziecku uporać się z lękiem i bólem. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne.

Sędziowie orzekli, że z powodu choroby mężczyzna nie mógł zrozumieć siebie, a zatem nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Został uniewinniony i skierowany na leczenie do szpitala psychiatrycznego. W 1988 wyszedł, a o jego dalszym życiu wiadomo niewiele. Zmarł w 2014 roku.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #chorobypsychiczne #schizofrenia
Grupa ciekawostkawka Facebook
  • 5