Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (95)

Ukraina
Podsumowanie wczorajszego, pierwszego dnia wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie: Ukraina i Polska podpisały porozumienie o zachowaniu poufności, która umożliwi spółce PGNiG ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. PGNiG od kilku lat prowadzi sprzedaż gazu ziemnego dla ukraińskich odbiorców. Od połowy 2016 roku spółka wyeksportowała na Ukrainę ponad 3 mld m sześciennych paliwa. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. było to 0,9 mld m sześc., co pokazuje dużą dynamikę sprzedaży. PGNiG zamierza również mocniej zaangażować się w projekty związane z eksploatacją węglowodorów na Ukrainie. Poszukiwania gazu ziemnego w tym kraju spółka planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 roku. Kolejne kwestie poruszane podczas wizyty: Warszawa wykorzysta okres swojego przewodnictwa w OBWE w 2022 r., "aby sprawa ukraińska, kwestia suwerenności i granic Ukrainy była na porządku dziennym, a Ukraina może liczyć na polskie wsparcie". Bardzo ważna okazała się rozmowa prezydentów o możliwości przystąpienia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza.
Źródło
Źródło
Źródło

Prezydent Wołodymyr Zełenski podjął wczoraj decyzję o otwarciu nowego Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu i ma nadzieję, że zostanie on otwarty w przyszłym roku.
Źródło

Wciąż dochodzą echa zeszłotygoniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii i podpisanej tam umowy o wspołpracy gospodarczej i strategicznej. I tak Ukraina potrzebuje kilku nowoczesnych baz morskich, a memorandum z Wielką Brytanią o współpracy w sferze wojskowej i wojskowo-technicznej ułatwi ich budowę przy zaangażowaniu brytyjskich specjalistów. Ukrainie zależy na budowie baz na Morzu Czarnym i Azowskim.
Źródło

Białoruś
Maria Kolesnikowa, odmówiła spotkania z Łukaszenką, który przyjechał do więzienia w Żodino, gdzie przebywa w areszcie. Kolesnikowa powiedziała też, że już półtora miesiąca temu zaproponowała Łukaszence dialog, ale wolał przemoc. Dodała: „Jestem szczęśliwsza w mojej celi”.
Źródło

Ukraina zdecydowała się przystąpić do unijnych sankcji nałożonych na wysokich rangą białoruskich urzędników. Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że działa na zasadzie „wspólnego frontu” UE. Kijów rozważy też przystąpienie do nowych sankcji, jeśli się pojawią. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas briefingu
Źródło

Białoruskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności szacuje tegoroczne zbiory zbóż na 10,3 mln t. Wcześniej Aleksander Łukaszenko powiedział, że tegoroczne zbiory powinny wynieść 10,5 mln t. Minister przyznał, że ostateczny wynik nie spełnia założonego celu.
Źródło

Litwa
Rząd Litwy przekazał 10000 EUR specjalnemu funduszowi powierniczemu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w celu wsparcia projektu modernizacji obecnego laboratorium i jego wyposażenia. Efektem tego projektu będzie budowa nowego obiektu - Centrum Chemii i Technologii OPCW. Jako organ wdrażający Konwencję o zakazie broni chemicznej OPCW wraz ze swoimi 193 państwami członkowskimi nadzoruje globalne dążenie do trwałej eliminacji broni chemicznej. Od wejścia w życie Konwencji w 1997 r. Jest to najskuteczniejszy traktat rozbrojeniowy eliminujący całą klasę broni masowego rażenia. Ponad 98% wszystkich zadeklarowanych zapasów broni chemicznej zostało zniszczonych w ramach weryfikacji OPCW. Za szeroko zakrojone wysiłki na rzecz wyeliminowania broni chemicznej OPCW otrzymała w 2013 r. Pokojową Nagrodę Nobla.
Źródło

Łotwa
W ostatnich latach stosunki między Rosją a Łotwą nie przeżywają najlepszych czasów i dziś trudno je ocenić jako zadowalające - ocenił w rozmowie z gazetą „Segodnja” ambasador Rosji na Łotwie Jewgienij Łukjanow. Prace nad wieloma międzynarodowymi dokumentami również utknęły w martwym punkcie. Jako przykład ambasador podał projekt porozumienia w sprawie rosyjsko-łotewskiego podziału granicy. Łukjanow skrytykował stronę łotewską, że w rządzie łotewskim istnieją wrogie Rosji siły, co nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału stosunków międzypaństwowych. „Bezwładność myślenia i wewnętrzna koniunktura polityczna” uniemożliwiała przywrócenie poprawnych stosunków, co za tym idzie, wciąż dochodziło do „stereotypów na temat rzekomo„ agresywnej polityki Rosji" - powiedział ambasador.
Źródło

Estonia
Premier Jüri Ratas przedstawił w poniedziałek parlamentowi długoterminową strategię rozwoju państwa „Estonia 2035”, która będzie nadawać kierunek decyzjom państwa na najbliższe 15 lat i będzie podstawą planowania wsparcia unijnego oraz procesów budżetowych. Ratas powiedział, że dokument powstawał od ponad dwóch lat z pomocą blisko 17 000 osób, ponieważ długofalowa wizja Estonii wymaga szeroko zakrojonej dyskusji. „Estonia 2035” wyznacza pięć równie ważnych celów strategicznych - aby ludzie mieszkający w Estonii byli inteligentni i aktywni oraz dbali o swoje zdrowie; aby społeczeństwo estońskie było opiekuńcze, zorientowane na współpracę i otwarte; aby środowisko życia w Estonii było bezpieczne i wysokiej jakości oraz uwzględniało potrzeby wszystkich; aby estońska gospodarka jest silna, innowacyjna i odpowiedzialna, a sama Estonia jest innowacyjnym, niezawodnym i zorientowanym na ludzi państwem. Następnie strategia zostanie przedyskutowana i przyjęta przez Riigikogu, po czym rząd zatwierdzi plan działania na rzecz osiągnięcia celów w nim określonych.
Źródło

Rząd planuje wprowadzić obowiązkowe pełne czesne dla wszystkich studentów z krajów trzecich od następnego roku akademickiego. Jednak ta zmiana nie była dyskutowana z uniwersytetami, a Rada Rektorów uważa, że zniesienie bezpłatnych miejsc na studiach ograniczyłoby dostęp utalentowanych specjalistów do estońskiego rynku pracy. W tym roku 162 zagranicznych studentów studiuje bezpłatnie na Uniwersytecie w Tartu, a TalTech zaoferowało 163 stypendia na czesne. Jednak zgodnie z nowym prawem studenci z krajów trzecich musieliby sami płacić za studia w Estonii, średnio 1500 euro na semestr.
Źródło

Polecam:
Materiał youtube: Jacek Bartosiak i Marek Budzisz rozmawiają o sytuacji strategiczno-wojskowej Rzeczypospolitej na wschodzie, w tym o polskim planie pokonania rosyjskiej wojny nowej generacji oraz omawiają Projekt 2030 realizowany w S&F dotyczący tego tematu.
Jacek Bartosiak i Marek Budzisz w VI części rozmowy o sytuacji strategicznej Polski

W sierpniu 2014 r., w odwecie za sankcje gospodarcze Zachodu podjęte w celu ukarania rosyjskiej agresji na południowo-wschodnią Ukrainę, Moskwa wprowadziła własny pakiet kontrsankcji. Obwód kaliningradzki, tradycyjnie silnie uzależniony od dotacji federalnych, został początkowo szczególnie mocno dotknięty, wynikającym z tego, kryzysem gospodarczym. Bardzo dobra analiza Siergieja Suchankina dla Fundacji Jamestown Obwód kaliningradzki i „wojna sankcji”: prawdziwy postęp czy możliwa do uniknięcia stagnacja? Część pierwsza

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka