•  

#terraformacjamarsa #grybezpradu #gryplanszowe

Jakie dodatki waszym zdaniem są najlepsze do terraformacji Marsa? Mam już preludium.

Albo inaczej: gdybym mial kupić jeden to jaki?

•  

@syctac: moim ulubionym są Niepokoje, ale wiem że wzburza mieszane uczucia u innych graczy więc polecam Ci Kolonie

+: zarow
    •  

@syctac:
      Kolonie są bardzo spoko, bo dają nawet niezłe opcje zagrywek spoza kart (czyli nie jesteś skazany na projekty standardowe, gdy nie trafisz dobrych kart)
      Preludium też fajne, bo przyśpiesza rozgrywkę (szczególnie pierwsze pokolenia)
      Najmniej mi pasowało Wenus, a w Niepokoje nie grałem.

•  

@syctac: Kolonie śmiało polecam.

•  

@syctac: a ja kupiłem kolonie, no i niby złe nie są, ale szału też jakoś nie robią o ile nie masz korporacji która ma jakiś bonus z nimi związany, to kompletnie można przejść grę obok tych koloni

•  

@syctac ja bym się zatrzymał na Preludiach

•  

Preludium i Hellas i Elizjum są obowiązkowe jeżeli szukasz więcej tego samego. Polecam

•  

@syctac: Preludium i dodatkowe mapy bardzo tak, Kolonie tak, Venus jest okej (szczególnie jak już masz Kolonie), Niepokoje odradzam. W mojej grupie ludzie bardzo lubią preludium, Kolonie są fajne ale jak wyżej napisali można przejść koło nich i w ogóle nie używać, ale jednocześnie nie rozlewają rozgrywki. Wenus już trochę przedłuża grę ale ma fajne karty dlatego jest okej. No a z Niepokojami graliśmy kilka razy i Nas totalnie odrzucił.

Edit: a odpowiadając dokładnie na pytanie, jeżeli masz Preludium, to dokup dodatkowe mapy i jesteś ustawiony IMO. A jeżeli będziesz bardzo chciał więcej w przyszłości to pomyśl ewentualnie o Koloniach i potem Venus.

•  

@GerwazyHeghen: czy dodatkowe mapy gra się zamiast mapy Marsa czy dodatkowo? I które to są? Wenus czy elisium?

•  

@rzultem: Hellas I elizjum to chyba zamiennik mapy Podstawowej tak? W sumie to szukam chyba dodatku który rozszerza mechaniki, w tym wypadku chyba się to nie dzieje, czy się mylę?

+: rzultem
    •  

@syctac: https://files.rebel.pl/products/100/1295/_103859/hellas_3d.jpg Hellas i Elysium (kupujesz obie za jednym zamachem), grasz w nie zamiast głównej mapy. Zmieniają ułożenie miejsc na mapie (woda/bonusy za stawianie terenów etc), archivementy i tytuły i czasami jakieś minimalne pierdółki dla specjalnych miejsc . W Venus nie masz dodatkowej mapy, tylko miejsce gdzie stawiasz ewentualnie 'miasta'

•  

@syctac: Jeżeli chodzi mechaniki to w Koloniach masz nowe akcje pozwalające na wysłanie statku do koloni i zyskania z niej odpowiadającego jej bonusu + możesz budować swoje stacje na koloniach i dostawać bonusy jak ktoś do nich przyleci. W Venus nie masz nowych mechanik, więcej tego samego, nowa plansza na której stawiasz 'miasta', nowy parametr do zrobienia i floatery które działają tak samo jak niesporczaki. W Niepokojach masz nową fazę w której rozpatruje się wydarzenia i przekazuje władzę jednemu z ugrupowań co daje specjalną zdolność na pokolenie + nowe akcje pozwalające na dokładanie polityków. Imo Niepokoje brzmią ciekawiej, ale mojej grupie nie podeszły bo były zbyt odseparowane od głównej gry i ją znacznie przedłużały nie dając w zamian wystarczająco dużo. No ale to pytanie co dla Ciebie brzmi najlepiej z tych rzeczy. Jak chcesz nowe mechaniki, polecam Kolonie, nie jest ich dużo, ale są :) jeżeli więcej tego samego to Hellas i Elysium

•  

@syctac: @choramuchomora: @zarow: @Sniper10200: jak już poruszony temat terraformacji, w ile osób gracie w ta grę ? Mam taki problem ze gram zazwyczaj z różowa i zwykle ta gra mnie nudzi, ona buduje po jednej stronie Marsa ja po drugiej, i nikt nikomu nie przeszkadza przez 2-3 h. Za to rodzina zbyt mało angażuje się w gierki żeby tłumaczyć zasady gry i zwerbować więcej osób. Terraformacja na 2 osoby jest Ok ?

•  

@DaxterPoker: Graliśmy dużo z konkubiną 1v1, ale faktycznie nudzi się po jakimś czasie. Dodatki urozmaicają, zwłaszcza Kolonie oraz Niepokoje wprowadzają więcej rywalizacji między graczami. Mimo to granie w 5 osób najlepsze xD.

•  

@DaxterPoker: najczęściej gram w 3 osoby. Rzadziej w 4, a w 5 nie grałem nigdy. Ogólnie na początku każda nowa osoba jest sceptycznie nastawiona przez ilość zasad i objaśnień ale później już się podoba ;) grając 1 vs 1 z osobą, która gra agresywnie i świadomie (gra pod jakąś strategie) jest również ciekawie bo do końca nie wiadomo kto wygra. Ale też wtedy dużo mniej jest wzajemnych interakcji, ew. Walka o nagrody lub bonusy przy podnoszeniu współczynników

•  

@Sniper10200: @syctac: dzięki za szybkie odpowiedzi bo już wydawało mi się ze coś źle robimy :)

•  

@DaxterPoker: mi osobiście najlepiej gra się w 4 osoby. W 5 osób mam wrażenie, że trochę za szybko gra się kończy, choć to może ja wolno gram :P

•  

@DaxterPoker: ja gram głównie na dwie osoby i właśnie dlatego lubię niepokoje bo można sobie chociaż w małym stopniu poprzeszkadzać ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale my jesteśmy dość ambitni w planszówkach i silna rywalizacja się załącza więc nudy nie ma

•  

@syctac: u nas po preludiach kupiliśmy kolonie i fajnie urozmaiciło to grę, wszystkim się podoba (głównie w 4kę gramy). Dzięki koloniom również energia staje się bardziej przydatna.
      @DaxterPoker: my przymusiliśmy rodziców żeby przebrnęli przez zasady i parę gierek testowych i teraz sami zawsze chcą grać, chociaż wiadomo że trzeba często podpowiadać lub tłumaczyć to samo po 5 razy xD. W 4kę jest idealnie, w 2 trochę nudno.

•  

@piotrr_: No właśnie mam 2 osoby które są chętne do planszówek jednak jedna z nich ma problem żeby zapamiętać zasady pokera (kolejność układów), także z nimi to jedynie najprostsze gierki