Wpis z mikrobloga

Po latach rządów silnej ręki Iwana Groźnego w państwie rosyjskim przyszedł okres tak zwanej Wielkiej Smuty, który trwał od 1598 do 1613 r., kiedy to sobór ziemski wybrał na cara Michała Romanowa, dając początek kilku wiekom panowania dynastii Romanowów. Podczas okresu wielkiego zamętu w Carstwie Rosyjskim władza była chwiejna, miały miejsce bunty chłopskie oraz panował terror. Na przestrzeni kilku lat u wschodnich sąsiadów Rzeczypospolitej polscy magnaci interweniowali kilkukrotnie. Chcieli oni tym samym ustanowić swoje wpływy na dworze moskiewskim i poszerzyć swoją potęgę. Pierwsza okazja do tego nadarzyła się dzięki rzekomemu cudownemu ocaleniu carewicza Dymitra, syna Iwana Groźnego. Przyszedł on po pomoc do polskich magnatów kresowych, a ci pomogli osadzić go na tronie moskiewskim, rozpoczynając tzw. pierwszą dymitriadę.

Link do znaleziska - Dojście do władzy Dymitra Samozwańca I, czyli dymitriada

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #wojsko #rosja #polska
sropo - Po latach rządów silnej ręki Iwana Groźnego w państwie rosyjskim przyszedł ok...

źródło: comment_16027484759oNWCbsoBC37pPifootQgA.jpg

Pobierz
  • 48