Wpis z mikrobloga

Czy na dach o spadku 9 stopni można położyć tylko papę?
W przyszłym roku czeka mnie naprawa pokrycia dachowego w starym domu. Dach czterospadowy, z czego każda ze stron ma inny spadek. Max to 14, najmniej to 9 stopni. Obecnie na dachu jest papa, ale jest to dosyć mało estetyczne pokrycie.
Z tego co czytam gont to min 12 stopni. ALe może ktoś kto zajmuje się tym na codzień mógłby doradzić?

#dach #remontujzwykopem #budownictwo
  • 12
@komutacja: blachodachówka wymaga minimalnego spadku właśnie 9 stopni. Trapez o wyższym profilu będzie lepszy, ale mniej estetyczny. Blacha na rąbek może leżeć od 3 stopni, jednak jest to drogie pokrycie. Gontem nie zawracaj sobie głowy. Są też papy z "narysowanym" wzorem dachówki, według mnie brzydkie.
@Robolkop: Zacząłem wgłębiać się w temat blachy na rąbek stojacy - bo w zasadzie spełnia wymagania. Często pojawiają się komentarze, że blacha mocno pracuje i jest uporczywie głośna w wietrzne dni. Masz może doświadczenie z takimi dachami?
Zacząłem wgłębiać się w temat blachy na rąbek stojacy - bo w zasadzie spełnia wymagania. Często pojawiają się komentarze, że blacha mocno pracuje i jest uporczywie głośna w wietrzne dni. Masz może doświadczenie z takimi dachami?


@komutacja: raczej może czasem pyknąć rynna jak się pojawia czy znika słońce, prawidłowo położone blachy mają uwzględnioną dylatację. Jeśli na wietrze coś słychać to znaczy, że zaraz odpadnie( ͡° ͜ʖ ͡°)