•  

Jakie google VR warto sobie kupić na początek zabawy z tym? Najchętniej bym celował chyba w jakąś używkę, bo gdyby się okazało że mi się to nie podoba albo mój komputer nie daje rady, to żeby się tego pozbyć bez jakiejś wielkiej straty wartości. Patrzyłem na oculusy quest 1, ale te ceny tam są śmieszne, 1200 czy 1300 zł za okulary po gwarancji, gdzie za 1650 zł mogę sobie zza granicy ściągnąć questa 2 nowego, te ceny na allegro to szukanie barana chyba.

Przy okazji podpytam czy mój staruszek PC da rade w ogóle na VR żeby zagrać np w #phasmophobia:
    i5 4460, 12gb ram, rx 470 4gb, win 10.
    Bo może ja tu się porywam na okulary, a tu pierw sprzęt do wymiany. A tego bym nie chciał, bo choć leciwy to na moje potrzeby póki co starcza, a te VR to taki chwilowy mój wymysł:)

#vr #oculus #oculusquest

•  

@djos: Odpuściłbym Vr na tym sprzęcie. Szkoda nerwów :D.
      Jak chcesz spróbować weź sobie questa 2 z oculusa strony. Kompa można podpiąć do niego, jak i również grać bez kompa. Masz też możliwość zwrotu w ciągu 30 dni od otrzymania więc jak ci się nie spodoba to zwrócisz.

•  

@ReevoX: myślisz że az tak słabo będzie na tym kompie? patrzyłem sobie na wymagania na phasmophobie i zarówno zalecane jak i minimalne sa takie same czyli i5 4590, 8 gb ramu i rx 480, czyli jestem ciut "pod progiem" ale ani ten i5 ani ten rx nie są jakimiś potworami w porównaniu do mojego sprzętu, może pare-parenaście procent szybsze

•  

@ReevoX: a z tą strona oculusa to dzięki za cynk, bo widziałem w xkom 2050 zł, na allegro to 8 osób nawet za 2199 kupiło... to myślałem że taka jest cena na PL mniej więcej. Na amazonie hiszpańskim po wszystkich opłatach ekstra wychodzi 360 euro, a tutaj 349 więc jeszcze taniej. przemyślę, ale doczytam czy warto pod ten PC :D bo jak się okaże że w każdej grze pokaz slajdów to szkoda w ogóle sobie głowe zawracać

•  

@djos: Ciężko będzie na tej karcie osiągnąć pełną rozdzielczość niestety.

+: djos
    •  

@djos: Te wymagania to są chyba dla FHD na monitorze :P Pamiętaj że quest 2 ma prawie 4k rozdziałke

•  

@djos: rx470 (podobnie jak 1060) to takie minimum jeżeli chodzi o gfx. Questa 2 tym nie pociągniesz, bo tam jest ekran 4k, ale z takim Riftem CV1 może dać radę.

Zamów sobie Questa 2 z strony oculusa. Są na niego gry które nie wymagają kompa więc będziesz mógł się pobawić. Jak sobie wymienisz CPU i GFX na coś mocniejszego, to będziesz mógł też gogli do grania na kompie użyć.

•  

@djos: A propos używek. Mój brachol kupił 4 miesięcznego Questa, na gwarancji za tysiączka. Jest wniebowziety.

•  

@djos: Miej też to na uwadze, że quest 2 jest dosyć tandetnie wykonany :D. To nie są google premium jeżeli chodzi o wykonanie. Dead pixele, niespasowane kontrolery do końca, czy prześwit obudowy na 3 levelu ipd :D.

Oczywiście może ci się trafić fajna sztuka bez tych wymienionych problemów ale wiedz, że sporo szrotu lata :D. Sam kupiłem na premierę i dziś mi się pojawił dead pixel na soczewce :). Nie przeszkadza on kompletnie w niczym i nikomu (nikt nawet go nie zauważy podejrzewam) ale ja lubię się doczepić i jak coś jest nowe to ma być jak nowe,a nie z jakimiś uchybieniami :D.
      Tak czy owak masz 30 dni na zwrot bez najmniejszego problemy więc nic nie ryzykujesz, jedynie czas. Mimo wszystko polecam questa 2 i warto go wsiąść. Teraz będę pisał do supportu czy mi wymienią go czy mam im zwracać :D.

•  

@Qutaphone: takiego też bym możliwe że wziął, problem w tym że do wzięcia "od ręki" to najmniej 1200 pogwarancyjne. W takim wypadku to nie ma żadnego sensu. Gwarancja i cena <1000 zł i mogę brać i jedynkę.

@ReevoX: ok, będę miał to na uwadze:) chociaż nie wiem co to jest 3 level ipd bo jestem Januszem VR ale będę miał to na uwadze hahah
      a powiedz mi jeszcze jak wygląda sytuacja z podłączeniem tego pod PC? Bo ktoś mi powiedział że jest jakiś oculus link kabel, ale on widze jest mega drogi jak na zwykły (bądź niezwykły) kabel. No bo jeszcze jak mi tu dojdzie koszt takiego kabla to chyba sobie odpuszczę te zabawe. Pewnie są jakieś zamienniki, ale ile kosztują i czy nie traci się przypadkiem na jakości?

•  

@djos: Są zamienniki. Link to nic innego kabel usb 3.0/3.1. Jak masz jakiś nowy w miarę telefon na androidzie to zapewne posiadasz taki kabel :). Oczywiście do gry potrzebujesz dłuższego żeby się komfortowo grało na kablu, minimum 3 metry (zalecam mimo wszystko 5m.) Na allegro są zamienniki w cenie coś koło 100 zł za 5 metrowy kabel i chyba widziałem za 60 zł za 3 metry. Nie nie tracisz na jakości jak kupisz taki zamiennik. Ważne żeby spełniał parametry usb 3.0/3.1

Quest 2 wpiera też streamowanie przez WIFI więc można zrobić tak, że kabel jest nie potrzebny i będziesz grał w gry z pc. Oczywiście trzeba spełnić kilka wymagań co do tego.

IPD to inaczej rozstaw źrenic. Żeby mieć lepszy/wyraźniejszy obraz trzeba sobie ustawić IPD pod siebie. Każdy człowiek ma inny rozstaw oczywiście :).
      W quest 2 masz 3 levele i na 3 levelu widać ścianki obudowy po bokach w soczewkach, co jest dosyć słabe.

58mm, 63mm, 68mm - Tak się prezentują levele na quescie.

A tutaj możesz sobie sprawdzić jak cię to interesuje na którym levlu będziesz miał najlepszy obraz.
      https://www.eyerim.pl/blog/how-to-measure-pupillary-distance
      Oczywiście nie musisz mierzyć. Możesz kupić questa i na czujkę sprawdzać poziomy, ale może też się okazać, że twój rozstaw jest ponad/poniżej level i obraz może nie być tak wyraźny jak powinien być ;). Oczywiście wyjątki się nie łapią na te levle, bo znaczna większość osób się łapie w tych okolicach.

Musisz mi wybaczyć tak chaotyczne pisanie ale śpiący jestem i właśnie idę już spać :).

•  

@djos: Jak zjedziesz na niskie to na luzaku pograsz na tym rx w jakies half lify i inne. Pobierz sobie przede wszystkim już teraz SteamVR Performance Test. 5m kabla na Aliexpress kupisz juz za 50zl

//edit: zalezy pewnie od headsetu ale na yt gosciowi poszedl HL na gtx 1050ti 4gb a to karta znacznie gorsza od RX :D

•  

@lodowka_z_piwnicy: Mi poszło na 1050ti i ryzenie 3 1200. Na średnich ustawieniach grafiki. Co ciekawe na niskich cięło i nie dało się grać, na średnich grało się całkiem dobrze. Interfejs Oculusa mi tnie, każda inna gra też, a Alyx działa zaskakująco dobrze. Jednak nie na tyle żebym mógł w to grać dłużej. Sprawdziłem czy działa i tyle. Link czeka teraz na upgrade kompa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ReevoX: jakie chaotyczne, wszystko super opisane, dziękuje bardzo

@lodowka_z_piwnicy: zrobiłem sobie ten test i oto wynik
      generalnie cały czas miałem w tym teście około 106 klatek, najwięcej to chyba 112, najmniej 103. Czyli jednak może coś z tego będzie?

źródło: Zrzut ekranu 2020-10-17 114728.png

•  

@djos: Wszystko zależy od gry w jakie chcesz grać, z jaką rozdzielczością i odświeżaniem. Moim zdaniem z twoim sprzętem pograsz, ale musisz się nastawić że pewnie część tytułów będziesz musiał odrzucić. Jak kupisz gogle z dużą rozdzielczością i odświeżaniem to zazwyczaj można to skalować w dół i będzie na Twój sprzęt ok, ale taki zakup ma sens tylko jak planujesz upgrade kompa w przyszłości (bliższej lub dalszej). Dla przykładu, ja mam Pimax 5k i w symulatorach (DCS, ACC) Ryzen 3600 i RTX2060 ledwo ledwo dają radę. Ale gierki pokroju Alyx, Skyrim śmigają elegancko.

•  

@djos: Tak, zależy też w co ale możesz próbować. Napewno nie można pieprzyć że nie da rady, że trzeba kompa za 5k xD

Gorące dyskusje ostatnie 12h