•  

  Cześć wszystkim,
  Planujemy wraz z 2 ziomeczkami otworzyć auto-detailing. Myśleliśmy o założeniu spółki, dostaliśmy polecenie do księgowej, która proponuje spółkę z o.o..
  Sytuacja wyglada tak, ze jest nas 3, ja JDG,drugi ziomek tez a trzeci będzie rozwiązywał UOP. Generalnie, zarówno mój księgowy jak i kolegi proponuje zwykła spółkę cywilna, a tu baba wylatuje ze spółka zoo, co wydaje mi się grubym tematem, jak na myjnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałbym się Was dopytać może ktoś ma jakieś rady, spostrzeżenia bo nie wiemy co robić #finanse #ekonomia #dzialalnoscgospodarcza #firma #ksiegowosc

  •  

   @skrzypsonek:
   kochajmy sie jak bracia...

   cywilna - kazdy odpowiada calym swoim majatkiem. jeden wspolnik moze zaciagnac zobowiazania... rachunek spolki moze zostac zajety przez komornika na poczet dlugow jednego ze wspolnikow... mam kontynuowac?

   zoo - odpowiedzialnosc wspolnikow do wysokosci wniesionych udzialow. odpowiedzialnosc spolki - do wartosci majatku spolki.

   Mi by tyle wystarczylo, by wybrac zoo. Potem jeszcze podatki, zus i pare innych kwestii, ktore jeszcze bardziej przemawiaja za zoo - mimo poczatkowych wyzszych kosztow.

   pokaż spoiler PS. Wywalcie tych 2 niekompetentnych ksiegowych

  •  

   @skrzypsonek: spółka zoo to żaden gruby temat, jest dobra na poczatek d.g. Gdy masz nie pewne zyski bo nie musisz płacić zusu. W cywlnej już zus placisz, ale jak macie d.g. To dodatkowej zdrowotnej nie odczujecie. Tylko ten trzeci zabuli 1350. Ogólnie sp zoo jest dla mało zarabiających. I księgowo taniej niż 3 j.d.g.

  •  

   @taju: Plus odpowiedzialność członków zarządu spółki swoim majątkiem w pewnych wypadkach żeby nie było tak kolorowo ;)

   +: g0dl1ke
  •  

   @taju: mocne zdanie o księgowych, ale powiedz mi czym się różni odpowiedzialność członka zarządu od takiej która ma wspólnik spółki cywilnej? Jedynie torche dłuższym czasem ekzekucji.

  •  

   @rejend: w spółce zoo nie muszę płacić zusu? W sensie utrzymuje moja działalność i tyle ? Dodatkowego zdrowotnego nie płace ?

  •  

   @zielony11: na tyle rzadkich, ze trzeba sie niezle postarac, by podpasc pod odpowiednie paragrafy.
   choc z tego, co slysze o polsce, to w sumie...

  •  

   @rejend: jak wyzej - trzeba sie niezle postarac

  •  

   @skrzypsonek: udzialowcy nie placa zusu. bo od czego i dlaczego?

  •  

   @skrzypsonek: Tylko jednoosobowe zoo płaca ZUS (albo wydmuszki typu dwóch wspólników 99%/1%)

  •  

   A czy ktoś wie czy mając jeszcze ulgę w ZUS, wchodząc w jakaś spółkę to będę płacić ZUS z ulga + zdrowotne czy od razu wtedy wrzucają mnie na pełny ZUS

  •  

   @skrzypsonek: to jest pytanie jak bardzo ufasz swoim znajomym. Może faktycznie dla ciebie będzie to dobre rozwiązanie. Po prostu chodzi o to, że cywilna to taki wieloosobowy JDG - jak coś pójdzie nie tak to wszyscy odpowiadacie swoim majątkiem. Ale za to nie płacisz CITu.

   Jeśli macie swój własny lokal i biznes jest dosyć pewny to cywilna może być dobra na początek. Jeśli jednak są jakieś poważniejsze ryzyka to z o.o. będzie chyba lepsze.

  •  

   @skrzypsonek: ulga jest tylko w jdg. Nie przysługuje w innych formach d.g. Ktore wymagają składek

  •  

   @skrzypsonek: nie płacimy zus z tyt prowadzonj spółki, jedynie gdy zaczniemy otrzymywać z niej wynagrodzenie. Ale na to też są sposoby.
   Ilość osób które prowadzi sp zoo wzrosla ogromnie w ostatnim czasie, dla większości księgowych to banał.

  •  

   mocne zdanie o księgowych,

   @rejend: dobry ksiegowy powinien dobrze doradzic - zus, optymalizacja kosztow itp itd.

   jak ktos przy 3 wspolnikach poleca zwykla spolke, to cos nie bardzo chyba ma ochote pracowac. Ile w tej chwili wynosi ZUS? 1300? 1400? Goscie startuja z biznesem i na dzien dobry kosztuje ich to 4000 miesiecznie, a jeszcze ani grosza nie zarobili. Super. Jasne, pelna ksiegowosc bedzie wiecej kosztowac, niz uproszczona, ale nie 4k/miesiac.
   Ponadto, gdyby troche nad tym posiedziec, to moze sie okazac, ze jeszcze lepszym pomyslem moze byc spolka komandytowa (ktora nie placi CIT) wraz ze spolka zoo jako komplementariuszem.*

   Ale mi nie placa za optymalizacje tu ;)

   *) choc ponoc od 2021 w Polsce ma obowiazywac CIT od komandytowych, wiec ten numer juz moze nie przejsc.

  •  

   @skrzypsonek: tylko i wyłącznie spółka zoo, spółki cywilne to przeżytek i najmniej elastyczna forma prawna.

  •  

   @taju: wniosek jest jeden i często znajduje tutaj potwierdzenie, księgowy to nie doradca. Inaczej nie byłoby tutaj tyle nowych wątków. Trzeba to uszanować. Lepiej miec dobrego księgowego na lata i czasem zapłacić doradcy, niż mieć doradcę który źle będzie wykonywał pracę księgowego. Znam takie przypadki.

   +: Shajo, taju
  •  

   księgowy to nie doradca.

   @rejend: to inaczej, niz tu, we francji. Chcac zalozyc dzialalnosc ide do ksiegowego/biura rachunkowego i on ma mi doradzic: jaka forma dzialalnosci, jaka opodatkowania, itp. itd.

   niż mieć doradcę który źle będzie wykonywał pracę księgowego.

   Tu sie zgadzam w 10000%.

  •  

   @skrzypsonek W przypadku spółki cywilnej jeżeli cokolwiek pójdzie nie tak i Wasza spółka cywilna ma zapłacić 150k kary to komornik dowolnie ściąga z kogo mu wygodnie a Wy się potem macie liczyć między sobą a nie tak że każdemu zabiera po 50k. Czyli jak będziesz np zbierał na mieszkanie to ściągnie Ci z konta bo tak najprościej a z tamtymi się sądź, chociaż pewnie już dawno wszystko będą mieli na żonę.

  •  

   @taju: nie każda osoba w biurze rachunkowym umie doradzić, ale w żaden sposób to jej nie dyskredytuje. Tak jak w szpitalu nie każda osoba jest chirurgiem.

  •  

   Ponadto, gdyby troche nad tym posiedziec, to moze sie okazac, ze jeszcze lepszym pomyslem moze byc spolka komandytowa (ktora nie placi CIT) wraz ze spolka zoo jako komplementariuszem.*

   @taju: Akurat w aktualnym stanie zakładanie spółki komandytowej nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem.

  •  

   @rejend @Arytmetyk @taju @SantiJacope no dobra, a są jakieś sposoby żeby uciec od 19% za wynagrodzenie? Czy mając swoją działalność moge wystawiać faktury swojej spółce ?

  •  

   @skrzypsonek: pierwszego pytania nie rozumiem, chodzi o dywidende? to tak, można. Drugie tak.

  •  

   @rejend: Dokładnie chodzi o dywidendę, i pytanie czy mogę jakoś uciec od dochodowego.

  •  

   @rejend: I w jaki sposób, wystawiać faktury na spółkę ?

  •  

   @skrzypsonek: od dywidendy można uciec. Od dochodowego nie. Ze spółka możemy zawierać umowy na wszystko. Zarządzanie, najem, dzieła na tworzenie procedur, schematów, reklam, wizytówek, etc co daje nam realne oprocentowanie od 8.5 do 17 %. W pierwszym progu. Ale na 3 os to to prawie 260000.

   +: taju
  •  

   @skrzypsonek: fv lub umowy prywatne. Z umowami jest łatwiej bo fv muszą być w cenach rynkowych z racji powiązańw wykazywanych w jpk.

   +: taju

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  nie brak opinii, że programy TVP, nawet te rozrywkowe to seanse nienawiści
  #tvpis #bekazpisu #protest #neuropa #bekazprawakow

  odpowiedzi (13)

 • avatar

  Mam sobie taki zeszycik w którym z przodu codziennie pisze za co jestem wdzięczny by nauczyć się dostrzegać szczęście, radość, przyjemność w życiu.
  Miałem zaburzenia w odczuwaniu przyjemności, a teraz potrafię znaleźć radość i przyjemność we wszystkim, w każdej małej rzeczy która jest miła.
  Np pisze sobie, że piłem dobrą kawę, poznałem fajną piosenkę czy tam widziałem słodkiego pieska.
  Polecam takie coś założyć, bardzo pomaga dostrzegać pozytywy w życiu.
  Od tyłu zeszytu natomiast wypisuje sobie rzeczy o których marzę. I małe i duże. Jak np, pizza, piesek, koncert. Pora się chyba zabrax za takie marzeniowe tworzenie grudnia. To bardzo pozytywnie nastraja i motywuje.
  Polecam
  pokaż całość

  odpowiedzi (49)

 • avatar

  Czy ktoś jeszcze miał jakieś wątpliwości? #motelpolska #tvpis #bekazpisu #tvpgowno

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (6)