•  

  319 + 1 = 320

  Tytuł: Mroczny świt
  Autor: Klaudiusz Szymańczak
  Gatunek: kryminał
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  ...Stany Zjednoczone. W luksusowym apartamencie na Manhattanie zostaje znalezione ciało prokuratora. Ślad po nakłuciu, nacięcie na czole, lalki starannie ułożone na fotelu i muzyka klasyczna w tle – oto niecodzienne okoliczności jego śmierci. Dochodzenie prowadzą John Slade, agent FBI o polskich korzeniach, oraz Karen Lee, mająca bacznie obserwować swojego partnera. Wkrótce sprawy zaczynają się komplikować, giną kolejni pracownicy federalni, a śledczy dostrzegają, że każdemu z morderstw towarzyszy zagadkowy szczegół związany z Polską. Tylko co łączy zabójstwa, muzykę Krzysztofa Pendereckiego, swastykę i Nóż w wodzie Romana Polańskiego?...

  To jeden z tych kryminałów, które bardzo szybko się czyta, akcja rozwija się właściwie już od 1 strony, a rozwiązanie zagadki jest mocno nieszablonowe. Każdy z bohaterów jest ciekawie napisany, każdy ma mocno podkreślone indywidualne cechy, przez co trudno go pomylić z kimś innym. Fabuła skupia się wokół morderstw popełnianych w USA, których zabójca zaznacza na czołach ofiar ich numer w kolejności popełnianych zbrodni.
  W historię wplecione są 2 wątki - tajemnicze morderstwa w USA i sprawa pedofilii w Polsce, skupiająca ludzi z pierwszych stron gazet i duchownych. W teorii tych 2 wątków nic nie łączy, a jednak jak uda nam się przekonać jest zupełnie odwrotnie.

  Jest to bardzo wciągający kryminał, nie jest wybitną książką, ale mocno poprawną i wciągającą, a do tego krótką - do odstresowania i przeczytania w jeden wieczór. Za książkę zabrałem się w sumie tylko dlatego, że chciałem przeczytać Virgę, ale zorientowałem się, że jest to drugi tom i zacząłem od pierwszego.

  Moja 103 książka w tym roku
  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazki #kryminal

  źródło: Szymańczak_Mroczny swit_m.jpg

  Gorące dyskusje ostatnie 12h