•  

319 + 1 = 320

Tytuł: Mroczny świt
    Autor: Klaudiusz Szymańczak
    Gatunek: kryminał
    Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

...Stany Zjednoczone. W luksusowym apartamencie na Manhattanie zostaje znalezione ciało prokuratora. Ślad po nakłuciu, nacięcie na czole, lalki starannie ułożone na fotelu i muzyka klasyczna w tle – oto niecodzienne okoliczności jego śmierci. Dochodzenie prowadzą John Slade, agent FBI o polskich korzeniach, oraz Karen Lee, mająca bacznie obserwować swojego partnera. Wkrótce sprawy zaczynają się komplikować, giną kolejni pracownicy federalni, a śledczy dostrzegają, że każdemu z morderstw towarzyszy zagadkowy szczegół związany z Polską. Tylko co łączy zabójstwa, muzykę Krzysztofa Pendereckiego, swastykę i Nóż w wodzie Romana Polańskiego?...

To jeden z tych kryminałów, które bardzo szybko się czyta, akcja rozwija się właściwie już od 1 strony, a rozwiązanie zagadki jest mocno nieszablonowe. Każdy z bohaterów jest ciekawie napisany, każdy ma mocno podkreślone indywidualne cechy, przez co trudno go pomylić z kimś innym. Fabuła skupia się wokół morderstw popełnianych w USA, których zabójca zaznacza na czołach ofiar ich numer w kolejności popełnianych zbrodni.
    W historię wplecione są 2 wątki - tajemnicze morderstwa w USA i sprawa pedofilii w Polsce, skupiająca ludzi z pierwszych stron gazet i duchownych. W teorii tych 2 wątków nic nie łączy, a jednak jak uda nam się przekonać jest zupełnie odwrotnie.

Jest to bardzo wciągający kryminał, nie jest wybitną książką, ale mocno poprawną i wciągającą, a do tego krótką - do odstresowania i przeczytania w jeden wieczór. Za książkę zabrałem się w sumie tylko dlatego, że chciałem przeczytać Virgę, ale zorientowałem się, że jest to drugi tom i zacząłem od pierwszego.

Moja 103 książka w tym roku
    Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #kryminal

źródło: Szymańczak_Mroczny swit_m.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h